Miks valida CrossFit? | Sportland Magazine

Jaga „Miks valida CrossFit?“

Miks valida CrossFit?

CrossFiti reklaamplakatitelt vaatavad vastu väga enesekindlate nägudega väga treenitud inimesed. Mis ala see on ja kas ka sina võiksid seda proovida? Lähemalt räägib crossfitter ja I&M box’i atleet Madis Matvejev.

„CrossFit on intensiivne treening, milles kasutatakse elemente erinevatelt spordialadelt, nagu klassikaline tõstmine, kergejõustik, sõudmine, jooksmine ja gümnastika. Treening toimub enamasti rühmas. Ühes osas õpitakse treeneri juhendamisel mõni uus tehniline oskus ja teises osas sooritatakse 5–60-minutiline kava ehk workout of the day (WOD),“ tutvustab Madis. WOD-i peab sooritama ettenähtud järjekorras ettenähtud korduste ja raskustega. Eesmärk on saavutada järjest paremaid tulemusi, kas tehes etteantud aja jooksul võimalikult palju kindlaksmääratud harjutuste kordusi või läbides teatud harjutustekompleks võimalikult lühikese ajaga. „Kuna koos treenivad väga erineva sportliku vormiga inimesed, saab kavu vastavalt võimetele kohandada, näiteks tugevamad teevad kükke raskusega kangiga, aga need, kes nii tugevad veel pole, alustavad enda keharaskusega kükkidest.“

CrossFitMindset loeb

CrossFiti eeliseks on vaheldusrikkus, sest seal tegeletakse nii jõu-, vastupidavus- kui ka akrobaatiliste harjutustega, mis arendavad kogu keha. Ala sobib nendele, kes soovivad parandada nii oma füüsilist kui ka vaimset vormi ja on selle nimel valmis tegema intensiivseid treeninguid. „CrossFiti eelduseks on sobilik mindset, mis tähendab, et inimene on valmis valu kannatama. Ala ei küsi vanust ega eelda heas vormis olemist. Kohati sobib see 30 kg ülekaalus olevale inimesele isegi paremini kui sellele, kes on aastaid jõusaalis käinud. See ongi koht, kus tuleb mängu mindset,“ räägib Madis. Ta lisab, et üheskoos õpitakse uusi tehnikaid ja toetatakse teineteist, kuid lõppkokkuvõttes: it’s you against you. Sa võistled kogu aeg iseendaga, aga kui oled pühendunud ja valmis järjepidevalt pingutama, siis tulevad ka tulemused.

Mida vaja on?

CrossFitiks vajalikust varustusest esimesena mainib Madis joogipudelit, mis trenni kindlasti kaasa haarata tuleks. Muidu piisab esialgu tavalistest spordiriietest, mis on seljas mugavad ja annavad piisavalt liikumisvabadust. Alguses võivad jalas olla tavalised spordijalatsid, aga kui otsustad alaga tegelema hakata, siis võiks soetada spetsiaalsed jalatsid, mis on veidi kõvema tallaga ja toetavad ka tõstmise ajal jalga korralikult. „Tõsisemal treenijal lisanduvad varustusse randmesidemed, spetsiaalsed pihukaitsmed, mis kaitsevad käenahka, hüppenöör, tõstevöö, kinesioteip jne. Harrastustreenijal neid vaja ei ole, aga kui on soov, võib ka need endale soetada,“ räägib Madis.

CrossFit

Areng toimub puhates

Kui CrossFit sind huvitab, siis soovitab Madis unustada kõik müüdid ja eelarvamused, mis sellega kaasas käivad, ja ise järele vaadata. „Inimesed kardavad asju, millest nad midagi ei tea. Esmalt tulebki end kokku võtta ja tulla box’i algajate treeningule. Juba paari trenniga on selge, kas see on parim, mille avastanud oled, või ei ole see siiski sinu jaoks,“ ütleb sportlane, kes ise on alaga tegelenud kolm aastat ja esimesest korrast peale võlutud.

Kuigi treeningul peab tegema palju pingutust nõudvaid harjutusi, on Madise jaoks kõige raskem treeningust puhkamine. „CrossFitis on tohutult elemente, mida tahaks kogu aeg arendada ja lihvida, kuid tuleb meeles pidada, et areng toimub puhates. Olen nii rattasõidu kui ka CrossFiti kohta öelnud, et ei tapa rada, tapab tempo!“ soovitab ta ületreenimisest hoiduda.

CrossFit

Crossfitterid toetavad üksteist

Madis naudib CrossFitis intensiivseid treeninguid ja kavasid, mis sisaldavad klassikalist tõstmist. „Mulle meeldib pidevalt treeningkaaslase Lennartiga võistelda ja temast kiirem olla. Ei saa mainimata jätta, et CrossFiti ümber on väga lahe seltskond ja box’is valitseb mõnus õhkkond. Treeningute juures on miski, mida kirjeldada on keeruline – see on tajutav ühishingamine ja hea energia, mis väljendub teineteise toetamises. Kuna kõik on treeningu raskusest teadlikud, siis on üksteise toetamine ja teistele kaasaelamine treeningu loomulik osa,“ lausub Madis ja ütleb, et CrossFiti olemuse võtab hästi kokku loosung: „Train your brain first, it’s much more important than your heart or legs.

CrossFitUnder Armour – loodud intensiivseteks treeninguteks

Mida tõsisemalt treenid, seda olulisem on iga pisiasi treeningvarustuses. Seepärast sobivad crossfitteritele suurepäraselt Under Armouri uuenduslikud tooted, mis aitavad sportlastel saavutada paremaid tulemusi. Madis on Under Armouri tooteid katsetanud ja nendega rahule jäänud. „Under Armouri jalanõud on kerged ja mugavad, ent piisavalt jäigad, et tagada raskuste tõstmisel tugev toestus. Kui trenni või võistluse ajal riideid seljas tähele ei pane, ongi need piisavalt head,” ütleb Madis. Talle meeldivad väga ka Under Armouri vabaajariided, mis on disainilt pigem tagasihoidlikud, ent stiilsed, valmistatud mõnusalt pehmetest materjalidest ja seljas väga mugavad.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: erakogu

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Tartu spordielu lipulaev!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus