Mille järgi valida lumelauavarustust | Sportland Magazine

Jaga „Mille järgi valida lumelauavarustust“

Mille järgi valida lumelauavarustust

Lumelauasõit on üks ägedamaid võimalusi talverõõme nautida ja samal ajal oma piire nihutada. See spordiala sobib ideaalselt neile, kes otsivad põnevaid väljakutseid ja adrenaliini. Et mäel veedetud aeg oleks aga täis ainult häid emotsioone, on oluline valida õige varustus. Sportlandist leiad kõik vajaliku, et alustada või täiendada oma lumelauaseiklust.

Lumelauduri peamine kaaslane on muidugi lumelaud. Õige laua valimine on väga oluline, sest sobiva pikkuse, laiuse ja jäikusega laud tagab täieliku sõidurõõmu. Valimisel tuleb arvesse tuleb võtta nii sõitja pikkust, kaalu kui ka eelnevat kogemust. Samuti oleks hea teada, millist sõidustiili ja missugusel maastikul sõitma hakatakse.

SNB

Sõidustiilid võib väga laias laastus jagada kolmeks:

· Freecarve (ka race või groomers) – sõit hooldatud ja märgistatud rajal, enamasti suusakeskustes.

· Freeride ehk powder – sõit ettevalmistamata ja märgistamata radadel, enamasti paksu ja värske lume peal.

· Freestyle – sõit suusakeskuste parkides, kus tehakse hüppeid ja trikke.

Laua pikkus, laius ja jäikus

SNBLumelaua pikkus varieerub vastavalt stiilile, aga üldine nõuanne keskmisele sõitjale on see, et laud võiks ulatuda lõua alla. Seega tuleks valida endast umbes 20 cm lühem laud. Reeglina on lühema lauaga aeglasel kiirusel lihtsam manööverdada, aga pikem laud on suuremal kiirusel stabiilsem. Seega on freestyle lauad tavaliselt lühemad, kui sõitja lõuani. Puuderlume ja kiirete radade jaoks võib aga võtta pisut pikema laua.

Silmas tuleb pidada ka laua laiust – lumelauasaapad peaksid ulatuma veidi üle lumelaua servade, et lauale survet avaldada. Kui varbad ja kand aga liiga palju üle ulatuvad, lähevad saapad pööramisel vastu lund ning sõitja kaotab kontorolli. Rusikareegel on siinkohal see, et mida suurem jalanumber ja suuremad saapad, seda laiemat lumelauda on vaja.

Veel üks oluline näitaja lumelaua puhul on selle painduvus ehk jäikus. Algajatele sobib õppimiseks võimalikult pehme laud, sest sellega saab sõidu kiiremini selgeks, kuna pehmem laud lubab teha rohkem vigu. Liiga jäiga lauaga on aeglastel kiirustel kantimine väga raske. Kui aga kiirused hakkavad kasvama ja kogemusi on juba rohkem, siis on vaja ka jäigemat lauda. Liialt pehme laud hakkab suurtel kiirustel ujuma ega ole piisavalt täpne. Kokkuvõttes võib öelda, et algajatele ja freestyle sõitjatele võiks soovitada pigem pehmemat lauda. Kes soovivad hooldatud rajal kiirust taga ajada või värskes lumes sõita, võiks vaadata jäigemaid laudu. Näiteks K2 lumelaudade puhul on jäikus märgitud 10 palli skaalal, kus 1 on pehmeim ja 10 jäigim.

SNB

Lumelaua profiil

Lumelaua profiil ehk laua kuju külgvaates on samuti oluline tegur, mis mõjutab sõiduomadusi. Laias laastus võib välja tuua kaks põhilist profiili: flat/rocker ja camber. Rocker-tüüpi laudadel on mõlemad otsad suunaga üles ning põhi on ühtlaselt vastu maad. Seda tüüpi lauaga on algajatel ja aeglastel kiirustel lihtsam kantida. Camber profiili puhul ei puutu laua põhi keskelt vastu maad, sest kontaktpunktid on laua ees ja tagaosas. Selline profiil kindlustab suurematel kiirustel kantimisel kõvasti parema stabiilsuse ning osade freestyle laudade puhul aitab kaasa ka hüpetele, kuna tekib vedru-efekt.

SNB

Klambrid ja saapad

SNBLumelaua klambrit tuleks valida sõidustiili järgi nagu laudagi, kuid klambri puhul piisab ainult jäikusastme jälgimisest. Pehmemad klambrid lasevad sõitjal rohkem liikuda ja on mõeldud algajatele ja freestyle sõitjatele. Jäigemad klambrid on suuremal kiirusel stabiilsemad ja on mõeldud edasijõudnutele. Freestyle laudadel asuvad klambrid täpselt laua keskel ning laud ise on sümmeetriline, et sellega saaks mõlemat pidi sõita ja trikke teha. Värske lume ja hooldatud raja jaoks mõeldud laudadel on üks sõidusuund ning klambrid on toodud laua tagaosa poole. See jätab laua esiosasse suurema ala, mis aitab suurtel kiirustel raja konarusi pehmendada ning värskes lumes sõites laua ninal lume peal püsida.

Lumelaua klambri suurus peab olema vastavuses saapa suurusega. Saabaste valik aga käib samamoodi jäikuse järgi. Kehtib sarnane reegel, mis klambrite ja laudade puhul – kes tahab rohkem freestyle sõitu harrastada või rahulikumalt kulgeda, peaks võtma pehmema või keskmise jäikusega saapa. Edasijõudnud võiksid vaadata jäigemaid saapaid.

Kumb on juhtjalg?

Lumelauasõidus on oluline teada, kumb on sinu juhtjalg. Selle kindlaksmääramine on oluline, kuna just selle järgi paigutatakse lauale klambrid ning valitakse sõiduasend, et see oleks võimalikult mugav ja kontrollitud. Nimelt on juhtjalg sõites eespool, hoiab suunda ja tasakaalu ning mõjutab oluliselt sõidukogemust ja stabiilsust. Kui juhtjalaks on vasak jalg, nimetatakse seda regular asendiks, kui juhtjalg on parem, siis nimetatakse seda goofy asendiks.

SNB

Juhtjala kindlaks tegemiseks on väga lihtne test. Selleks tuleb seista jalad kergelt harkis ning paluda kellelgi ennast selja tagant müksata, et tasakaal pisut kaoks. Jalg, millega ette astud, on juhtjalg. Kui oled varem tegelenud näiteks rulasõidu, surfamise või muude lauaspordialadega, siis juba tead, kumb jalg sul eespool on, lumelaual kasuta sama juhtjalga.

Talverõõmud lumelaual

SNBLumelauavarustuse valik on oluline osa parimast sõidukogemusest, sest õige laud, klambrid ja saapad tagavad mugavuse, stabiilsuse ja kindlama kontrolli. Lisaks kuuluvad lauduri arsenali prillid ja kiiver, et sõidud oleks võimalikult turvalised. Võta aega, et leida endale sobiv stiil ja varustus ning ära pelga küsida nõu spetsialistidelt. Kui oled valmis, siis polegi muud, kui lumiseid nõlvu nautida ja talvest rõõmu tunda.

Tutvu lumelauavarustusega Sportlandi kauplustes või e-poes.

Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: K2

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Sportland Eesti jaemüügijuht Kadri Koppel: tervislik eluviis ja liikumine on mind alati kõnetanud

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus