Nike nihutab inimvõimete piire projektiga Breaking2 | Sportland Magazine

Jaga „Nike nihutab inimvõimete piire projektiga Breaking2“

Nike nihutab inimvõimete piire projektiga Breaking2

Paljud peavad seda vägitükki võimatuks. Praegusest maailmarekordist 2:02.57 on vaja olla kiirem kolme protsendi võrra. See tähendab, et 42 195 m pikkusel distantsil tuleb iga kilomeeter läbida seitse sekundit kiiremini. See on tohutult suur vahe isegi maailma parimate maratoonarite jaoks, ent Nike innustab võimatuna näiv ülesanne, mis annab võimaluse kujundada spordi tulevikku.

Suurepärane tiim

Nike on võimatu võimalikuks muutmiseks kokku pannud mitmekülgse tiimi, kuhu kuuluvad sportlased, tipptreenerid, insenerid, materjaliteadlased ning toitumisspetsialistid. Lisaks on kaasatud eksperdid biomehaanika, disaini, spordipsühholoogia ja -füsioloogia valdkondadest. Kaasaegne teadus otsib revolutsioonilisi uuendusi tihti sealt, kuhu paljas inimsilm ei näe. Nii loodetakse meeskonna mitmekesise teadmistepagasi abil realiseerida inimvõimed maksimaalselt ning muutusi otsitakse molekulaarsel tasandil.

Lelisa, Zersenay ja Eliud
Lelisa, Zersenay ja Eliud

Sobivate omaduste ja eeldustega jooksjate leidmiseks kulutas Nike tohutult aega, ent lõpuks leiti kolm meest, kes on valmis üritama võimatut ja ründama maratonijooksu maagilist kahe tunni piiri. Nendeks on keenialane Eliud Kipchoge, etiooplane Lelisa Desisa ja eritrealane Zersenay Tadese. Meeste isiklikud maratonirekordid on hetkel vastavalt 2:03.05, 2:10.41 ja 2:04.45.

Nike Zoom Vaporfly Elite

Breaking2 meeskond teab, et maratoni läbimiseks kiiremini kui kaks tundi on vaja tähelepanu pöörata absoluutselt kõigele – alustades teekattest ja ilmastikutingimustest ning lõpetades tuuletakistust vähendavate Nike Aeroblade sääreteipidega. Murdmaks seni ületamatuid barjääre on Nike loonud ülikerged, ülivastupidavad ja ülivetruvad jooksujalatsid Nike Zoom Vaporfly Elite. Sportlased ja Breaking2 meeskond on igale toote osale suurt tähelepanu pööranud, et välja arendada kiireimad tossud maailmas.

Breaking2

Ainult tipptase

Jooksujalatsi kiiremaks ja aerodünaamilisemaks muutmiseks on tossupaari kuju tavapärasest erakordselt erinev. Lisaks kasutatakse Nike Zoom Vaporfly Elite’i juures uut murrangulist Nike ZoomX tallatehnoloogiat ja kaardus süsinikkiust plaati jalatsi esiosal. Kahe uuenduse koostöös väheneb energiakulu ja koormus säärelihastele ning samal ajal pakub jooksujalats piisavalt kaitset põrutuse eest. Nike ZoomX tallas on ühendatud jooksja tagasiside, biomehaanika ja tipptehnoloogia. Süsinikkiust plaadi eesmärk on muuta jalatsid jäigemaks. Samuti on kannaosa tõstetud omanäoliselt 21 mm kõrgusele, mis muudab uuenduslikud Nike ZoomX vahetallad tuntavalt kergemaks, pehmemaks ja paremini vetruvaks kui tavalise vahu puhul.

Sarnaselt jooksutossudele pööravad teadlased väga palju tähelepanu ka riietusele, mille puhul mõeldakse mugavusele, sobivusele ja kaalule. Innovaatiline lähenemine on muutnud kogu varustuse aerodünaamilisemaks vähendamaks tuuletakistust ning erilist rõhku pööratakse varustuse hingavuse parendamisele.

Breaking2

Kus on rekordiürituseks parim paik?

Ainuüksi maailma parimatest pikamaajooksjatest ja tippvarustusest ei pruugi Breaking2 projekti õnnestumiseks piisata. Selleks on vaja ka ideaalilähedasi keskkonnatingimusi. Seetõttu on teadlased välja otsinud parima paiga, kus säärane hulljulge ettevõtmine ellu viia. Arvestati nii kõrgusega merepinnast, temperatuuriga, õhurõhuga, teekattega, raja pikkusega ja selle ülesehitusega. Väljavalituks osutus Monza ringrada Itaalias, kus temperatuur püsib 12 kraadi ümber, ilm on enamasti pilvine, mis aitab vältida jooksjate ülekuumenemist ning tuule suund ja tugevus on pea muutumatud. Lisaks asub Monza 183 m kõrgusel merepinnast, kaugel rannikust ja on ümbritsetud tuult varjavate puudega. 2,4 kilomeetri pikkusel ringrajal on olemas ideaalne teekate ning puuduvad kõrged piirded, mistõttu avaneb hea vaade kogu ringile. Lühike ring sobib hästi ka toetavale personalile, et aidata jooksjatel ajalugu teha ja tulevikku muuta.

Jääme ootama selle pöörase eesmärgi täitumist!

Tekst: Liisi Rist

Fotod: Nike

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Kevade superstaarid ketsiriiulil

On täiesti kindel, et kevadised lemmikjalatsid tulevad ketsiriiulilt. Põhjuseid pole vaja kaugelt otsida. Ketsid on äärmiselt mugavad, neid saab kanda…

Järgmine postitus:

Egle Eller-Nabi: Sport teeb ilusaks

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus