Sandra Raju: sa saad hakkama kõigega, mida teha otsustad! | Sportland Magazine

Jaga „Sandra Raju: sa saad hakkama kõigega, mida teha otsustad!“

Sandra Raju: sa saad hakkama kõigega, mida teha otsustad!

Kui otsida inimest, kes aitaks leida motivatsiooni trenni minna, siis on selleks vaieldamatult trennitšikk Sandra Raju (juba ta perekonnanimi on suurepärane tõukeallikas). Uurisime temalt nippe, mis ka sind inspireerida võiksid.

Jaga mõned head nipid, kuidas end trenni minema motiveerida.

Olles ise veidike saavutusspordiga tegelenud, võin öelda, et on ainult üks vastus – motivatsioon peab tulema sinu enda seest. Sa pead ise tahtma olla sportlik ja sättima endale eesmärgid, mille nimel tööd teha. Ma ei väida, et välised inspiratsiooni lisasutsakad ei ole head, aga tahe ja vajadus peavad tulema enda seest. Kui sa pole oma peas otsustanud, et nüüd ma tahan olla inimene, kes elab kauem ja täisväärtuslikumat elu, inimene, kes hoolib iseendast nii palju, et hakata sportlikuks, siis enne seda on kõik muud motivatsiooniallikad vägagi kaduv nähtus. Kui tahe on paigas, siis tulevad päris ja püsivad muutused.

Foto: Jake Farra

Ma armastan üht lugu, kus vanaisa räägib lapselapsele, kuidas meie kõigi sees on kaks hunti, kes on konstantselt omavahel võitluses. Üks neist on valge hea hunt, kes kehastab rõõmu, tänutunnet, motiveeritust ja austus. Teine on must halb hunt, kes kehastab kadedust, viha, hirmu ja käega löömist. Lapselaps kuulab tähelepanelikult, jääb mõttesse, peatab vanaisa jutu ja küsib: „Aga kumb siis võidab?“ Ja vanaisa vastab: „Võidab see, keda sa ise toidad.“ Mõtle hetke sellele ja vaata, kui mitmed kummalised vabandused oma väärtuse kaotavad.

Uus trennihooaeg saab sügiseti alati hoo sisse. Kuidas garanteerida, et pärast esimest tuhinat hoog üle ei läheks?

Alusta rahulikult ja ära taha kohe kõigega ideaalselt hakkama saada. Kui alustad peale pikka pausi, siis tea, et su keha pole enam samas vormis nagu siis, kui sa end regulaarselt liigutasid. Lisaks annab oma „panuse“ vanus ja näiteks keskeas pärsivad sooritusvõimet erinevad keha füsioloogilised protsessid ja piirid. Tee asju enda pärast, mitte kellegi teise pärast. Kui võistled, siis eelkõige iseendaga – see on ainus tulemus, mida sa vähegi kontrollida saad.

Foto: Dranginis Vytautas

Kas vahel võiks piisata uutest jooksutossudest või retuusidest?

Mis iganes motiveerib treeningule minema – see ongi õige viis. Pole ju vahet, mis värvi lusikaga sa suppi sööd: kui nälg on kallal, siis eesmärk on kõht täis saada. Pigem on treeningvarustusel tähtsam roll ohutu treeningu võtmes – kahvliga on suppi keeruline süüa ehk siis jooksmiseks vali jooksujalatsid, mitte suvalised ketsid.

Kuidas leida enda jaoks õige ala?

Ei tasu karta proovida ja hiljem enesele tunnistada: „Okei, see pole siiski minu ala“, isegi kui sõbranna arvates oli see parim treening ajaloos. Mine ja katseta ise, sest vaid teiste inimeste kogemustele tuginedes pole võimalik otsust vastu võtta. Kui soovid hakata käima rühmatreeningutes, siis proovi eri stiile ja eri treenereid. Leia see, mis sind kõnetab.

Foto: Sten Ander Ojakallas

Eeva Esse Instagramist võis näha, et sa leiad trenniks aega ja ruumi ka näiteks laevakajutis. Paljud toovad aga vabanduseks, et kodus ei saa ja aega pole. Kuidas saab?

Eesmärk on kõige olulisem ja kui sa planeerid treeningu päeva osaks, siis saab see suurema tõenäosusega tehtud. Treeningud on justkui olulised ärikohtumised, aga seda sinu endaga. Kui tahad olla edukas ärimees, tuleb antud lubadustest kinni pidada ja neil koosolekutel käia.

Kuidas on lood puhkamisega? Mis siis, kui tunned, et enam üldse ei jaksa ega taha?

Kõigepealt peaks aru saama, kas oledki väsinud ja kurnatud või oled lihtsalt laisk ja ei viitsi. Kumb hunt siin sinu jaoks domineerib? Iga ära jäetud treening või mitteaktiivne päev on kahju sinu enda kehale. Sa teed ju trenni ainult iseenda pärast.

Mis võiks veel tulla kasuks, et leida lisamotivatsiooni? Kas näiteks sotsiaalmeedia võiks aidata?

Instagram ja inspireerivate inimeste jälgimine aitab kindlasti, ja panen südamele – need pole ainult kuulsad trennitšikid, kes motiveerivad. Mina saan jõudu oma täitsa mitte-kuulsate sõprade kontodelt. Mind inspireerivad tavainimesed, kes suudavad end kokku võtta ja otsustavad oma peas, et tahavad olla tervislikud ja sportlikud.

Mulle on suureks eeskujuks Liis Velsker, kes räägib Instagramis väga ausalt, kui raske tema teekond on olnud, aga kui palju õnnelikumaks see on teda muutnud. See on nii äge!

Aga kui näiteks üks suurus väiksemate teksade ostmine on sinu viis end motiveerida, siis go for it! See on samamoodi äge, sest sul on eesmärk, milleni tahad jõuda. Minu jaoks see ei tööta, sest olen kärsitu ja kui midagi ostan, tahaksin seda kohe kanda. Lihtsam on, kui tervislikkust alati rõivanumbriga ei seo.

Anna lugejatele üks väljakutse, millega end näiteks aasta lõpuni proovile panna.

Alusta lühematest projektidest ja sea eesmärgid samm-sammult. Püüa võtta endale eesmärk või mõni väike asi, mida sa teed 20 päeva järjest, aga tee seda iga päev. Iga päev! Kui 20 päeva on täis, siis võid alustada uue väljakutsega ja nii aasta lõpuni. Ja miks mitte elu lõpuni?

Ükskõik, mis see siis ka poleks: igahommikune jalutuskäik, õhtune treening, päeviku pidamine, naeratamine, komplimendi tegemine või midagi muud. Sa saad hakkama kõigega, mida teha otsustad. Donald Trump on USA president ehk mitte miski pole enam võimatu!

Tekst: Keilit Aedma

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Vasaraheitja Anna Maria Oreli jaoks on trennis käimine sama loomulik nagu hingamine

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus