Sportland Arena kunstmurustaadion teenis taas FIFA kõrgeima sertifikaadi | Sportland Magazine

Jaga „Sportland Arena kunstmurustaadion teenis taas FIFA kõrgeima sertifikaadi“

Sportland Arena kunstmurustaadion teenis taas FIFA kõrgeima sertifikaadi

Lilleküla jalgpallikeskusse kuuluv kunstmurustaadion Sportland Arena teenis hiljuti FIFA Quality Pro sertifikaadi, mis on kõrgeim kunstmuruväljakutele väljastatav kvaliteeditõend.

Nimetatud staadion ehitati 2003. aastal ning 2006. aastast kannab see Sportland Arena nime. Staadioni kunstmurukate vahetati uue vastu 2018. aastal ning sertifikaat anti väljakule ka eelmisel aastal. Tänavu suvel läbis väljak järjekordse testimise ning uus sertifikaat kehtib 9. augustini 2021.

Milliste sertifikaatidega FIFA kunstmurukatteid hindab?

Kunstmurukatete hindamiseks on FIFA-l kaks standardit: FIFA Quality ja FIFA Quality Pro. „Quality on suunatud omavalitsustele, koolidele ja noorteklubidele, et piiratud eelarvega saaks tagatud vastupidav ja hea kvaliteediga väljak. FIFA Quality Pro on suunatud tippspordile, mis tähendab, et selle sertifikaadi saanud väljakul võib pidada väga kõrgetasemelisi mänge. Aga vaid heast kunstmuruväljakust ei piisa, peab olema toetav taristu ka väljaku ümber,“ rõhutab Lilleküla jalgpallikompleksi juhataja Targo Kaldoja. „Hea näide on Leedu Jalgpalli Liidule kuuluv staadion, mille kate on erinevalt meie rahvusstaadionist kunstmuru ning Leedu A-koondis mängib seal rahvusvahelisi ametlikke kohtumisi,“ lisab ta.

Kas kunstmurul ja kunstmurul on vahet?

Kui võhikule võivad kõik kunstmurukatted tunduda üsna sarnased, siis tegelikult see nii ei ole. Kunstmuru, mis sobib näiteks koduaias kasutamiseks, jalgpalliväljakule kindlasti ei passi.

„FIFA kvaliteeditõendi välja teenimiseks on loodud spetsiaalsed nõudmised, kus muuhulgas testitakse kunstmurumaterjale ning jälgitakse, et materjalide tootmisprotsess vastaks standardile. Kunstmurutooteid on ju mitmeid, muuhulgas näeme neid kasutuses ka kodude haljastuses, kui kunstmuruga kaetakse rõdusid või väikeseid murulappe, aga selge on see, et tegu on täiesti muuks otstarbeks loodud tootega, kui seda on jalgpalliväljakul kasutatav kate,“ selgitab Kaldoja. „Jalgpallistaadionile peab valima sobivaima katte, mis vastaks meie nõudmistele ning seejärel peame tegema tööd, et valida katte alla õiged kihid, et väljak toetaks heal tasemel mängimist. Siinkohal on märksõnad altpehmendus, küttesüsteem, täitekihtide (liiv, kumm) kogused ja kvaliteet. Selliseid tunnusjooni on ühel väljakul väga palju,“ lisab ta.

Sportland Arena

Kuidas kunstmurukatet testitakse?
 
Kunstmurukatete hindamiseks on FIFA välja töötanud spetsiaalse kvaliteedistandardi, kus on arvestatud erinevate ja laialt kasutust leidvate materjalide kasutamise direktiividega. Kas üks või teine kunstmurukate vastab nõuetele, tehakse kindlaks testimisega. Viimase testimise käigus kontrolliti Sportland Arenal näiteks väljaku täitekihi ja täitekummi paksust ja ühtlast paiknemist, aluskatte elastkihti ja vee läbilaskvust.

„Testimist viiakse läbi spetsiaalse varustusega, kui muuhulgas mõõdetakse seda, kui kõrgele pall maapinnaga kokkupuute järel põrkab ning millise kiirusega pall veereb. Neid teste viiakse läbi väljaku erinevates piirkondades, et oleks tagatud väljaku ühtlaselt hea kvaliteet. Meie töö on staadionit korralikult hooldada, et ka järgnevatel aastatel sama sertifikaat saada,“ räägib Kaldoja.

Staadioni hooldamiseks kasutatakse spetsiaalset muruhooldustehnikat. „Harjame kunstmuruväljakut erinevate masinatega. Harjamise eesmärk on mängu ja treeningute käigus väljakut muutvaid tagajärgi likvideerida. Kunstmurulible kipub maa poole kalduma, mistõttu on vaja need taas sirgeks harjata ning samaaegselt peab ühtlustama täitekummi hulka väljaku kõikides punktides. Paar korda aastas teeme süvapuhastust, mõõdame täitekummi ja vajadusel lisame seda,“ kirjeldab jalgpallikompleksi juhataja.

Sportland Arena

Sportland Arena sobib tasemel kohtumiste võõrustamiseks

Sportland Arena kõrget kunstmurukvaliteeti tõestab FIFA Quality Pro sertifikaat ning Kaldoja kinnitusel ka see, et kui mõnele tippvõistkonnale ei jagu staadionile treeningaega ning nad peavad üheks treeninguks mujale kolima, siis krimpsutatakse natuke nina.

Seega, võime olla uhked, et 1200-kohalise tribüüniga Sportland Arena sobib väga heal tasemel kohtumiste võõrustamiseks. Näiteks Premium liigas on tänavu kodumänge pidanud seal nii FC Flora, FCI Levadia kui ka TJK Legion. Lisaks on väljakul aastate jooksul peetud arvukalt rahvusvahelisi kohtumisi – näiteks mullu alistas U17 koondis Prantsusmaa tulemusega 2:1 just Sportland Arenal.

Tekst: Sportland Magazine

Fotod: Kaupo Kalda

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Viking Line Eesti Ööjooks toob jooksjad rajale juba 10. korda!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus