Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse juht Marilin Pehka: side loodusega on eestlastel DNA-s | Sportland Magazine

Jaga „Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse juht Marilin Pehka: side loodusega on eestlastel DNA-s“

Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse juht Marilin Pehka: side loodusega on eestlastel DNA-s

Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses saab igal aastaajal nautida loodust, teha sporti ja erineval moel värskes õhus kvaliteetaega veeta. Keskuse juht Marilin Pehka teeb kõik selleks, et järjest enam inimesi leiaks tee loodusesse.

Marilin tuli Kõrvemaale üheksa aastat tagasi. „Olin siis väikese lapsega kodus ja teadsin, et vanale töökohale tagasi minna ei saa. Varem töötasin tootmisettevõttes turunduses, aga noore emana sain aru, et mul ei ole võimalik enam ringi rännata ning elukorraldus nõuab muudatusi,“ meenutab naine. Erinevate sündmuste jada viis selleni, et temani jõudis Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuse tööpakkumine ning ta otsustas selle vastu võtta.

Marilin Pehka
Emadepäeva kanuumatk Soodla jõel Kõrvemaal

Tasapisi linnast maale

„Esimest korda tulin Kõrvemaale talvisel ajal nagu turist – rongiga, 2,5 aastase lapse ja kelguga. Samal ajal toimus siin RMK perepäev, kohal oli metsik rahvamass, trall käis ja mulle see üldse see ei meeldinud,“ meenutab Marilin esimest muljet. Rongis kohatud teise noore emaga otsustasid nad seltskonnast irduda. „Matkasime lastega mööda talvist vaikselt metsa, nautisime loodust ja see tundus väga äge,“ lisab ta. Nii andiski ta oma sõna ning järgmisel korral tuli Kõrvemaale juba tööle. Esimese poolaasta tegeles noor naine ainult turundusega, kevadel otsustas aga senine juhataja lahkuda ning juhi kohta pakuti Marilinile.

Alguses sõitis Marilin iga päev Tallinnast Kõrvemaale ja tagasi, aga üsna pea sai aru, et ei soovi sedasi tormata ning pani poja Aegviidu lasteaeda. „Üha sagedamini jäime siis Kõrvemaale ööbima, sest enam polnud linna jõudmisega kiiret. Kuna ma olen üles kasvanud alevis ning olnud lapsena palju maal vanaema juures, sain üsna varsti selgeks, et tahangi päriselt linnast ära kolida. Tegin otsuse, et lapse koolimineku ajaks pean leidma siinkandis elamise,“ tunnistab ta.

Marilin Pehka
Kõrvemaa Elamusmaratoni 42km distants. Marilin ja tema neljajalgne sõber Urki matkajate esireas

Sobiva kodu leidis Marilin täpselt õigeks hetkeks üsna Kõrvemaa keskuse lähedal. „Naudin seda, et koduukse ees on terviserajad, suusarajad, rabajärved asuvad jooksumaa kaugusel. Eriti tore on see, et siia tuleb kohale palju inimesi, kellega arutada põnevaid projekte ja mõtteid. Palju ideid, mida järgmiseks teha, sünnib siin kohapeal, kliendid ja partnerid ise annavad selleks sisendi,“ rõõmustab ta.

Marilin Pehka
EMV jalgsimatka tehnikas

Töö käib loodusega käsikäes
 
Keskuse juhina on Marilini ülesandeks hoida Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus töös, mõelda välja uusi projekte, korraldada üritusi, tagada, et keskuses kõik toimiks, vastata klientide ja partnerite küsimustele jne.

„Ideaalne versioon tööpäevast on see, et tõusen vara ja teen kaks tundi arvuti taga tööd – pakkumised, postitused, meilivahetus ehk nn kontoritöö,“ kirjeldab Marilin. Seejärel võtab ta hommikupoolikust 1-2 tundi iseendale jooksu- või suusaringil, et mõtteid ja ideid seedida, nii saab olla kursis ka looduses toimuvaga. “See on minu jaoks oluline, sest joostes saab end vormis hoida, liikudes tulevad head ideed ning saab aimu, mis suunas töise tegevusega edasi minna. Näiteks täna nägin, et üks meie püsisuusataja tuli, pani rullsuusad alla ning sain aru, et suusahooaeg on saabunud. Hiljuti jooksin läbi raba ning nägin märke, et kui vähegi külmetab, siis saab varsti rabalaugastel uisutada. Seni aga saame propageerida veel rabajärvedes suplemist,“ räägib ta.

Marilin Pehka
Koos pojaga Tallinna Suusamaratonil 19km distantsil

Kõrvemaal leidub tegevusi absoluutselt igal aastaajal, kui suvisel ajal käiakse üha rohkem siin discgolfi mängimas ja tähistatud radadel matkamas, siis talvel on kõige populaarsemaks suusatamine. Marilin tunnistab, et talle on olnud üheks suureks väljakutseks meelitada tõsiste suusfanattide kõrval Kõrvemaale peresid. „Varem oli nii, et suusataja tuli, tormas rajale, vahetas parklas riided, viskas banaanikoore prügikasti ja sõitis minema. Nüüd on meil lastele suusakool, kus toimuvad grupitreeningud ning täiskasvanute seas on popiks muutunud personaalne suusatreening kahele. Suusatamisele alternatiiviks võib minna tõukekelgumatkale ning rabalaugastele uisutama. Lapsed saavad tuubitada ning kui kui väljas olemisest isu täis saab, siis võib mängutoas edasi lustida,“ loetleb Marilin talviseid tegevusi.

Loodus on võimsam kui miski muu

Looduses liikumine on Marilinile nii töö kui hobi. Nagu eelpool öeldud armastab ta joosta, aga ka lihtsalt matkata. Vahel võtab ta osa mõnest rahvaspordiüritusest, viimati jooksis näiteks ühekuise vahega Tallinnas ja Tartus täismaratoni.

Kui ta tahab aga juhtme täiesti seinast välja tõmmata, viskab seljakoti selga ja läheb mägedesse matkama. “Sellel aastal matkasime kevadel koos pojaga Bulgaarias 2000 m kõrgusele ning suvel võtsime Elamus+ seltskonnaga Kazbeki 5047 m kõrguse tipu. Mägedes käimine on nii ehe kogemus, see on nagu enesepuhastamine, kus sa saad aru tegelikest eluväärtustest, mis on oluline ja mis mitte. Kui ärkad voodist hommikul krapsakalt, siis on põhjust naeratada ja õnnelik olla. Argipäeva virr-varris kipub see vahel ununema,“ ütleb Marilin.

Marilin Pehka
Teel Kazbeki tippu (kõrgus 4900m)

Ta lisab, et loodus on meie loomulik elukeskkond ning temale meeldib väljas käia iga ilmaga. „Sa lähed ja puhastad mõtteid, likvideerid ümbritseva müra ja su peas tekib väärtuslikke ideid. Väga äge on välja minna tormiga, kui tunnetad, et miski on võimsam kui sina. Mägedes saad eriti hästi aru, et loodus on see, mis valitseb maailma, mitte sina.“

Kuna kaugetesse mägedesse nii tihti ei saa, siis leiab Marilini sageli ka Kõrvemaa matkaradadelt, nii koos gruppidega kui kahekesi oma neljajalgse sõbra Urkiga. Naine ütleb, et vähemalt korra nädalas peab ta saama liikuda 3-4 tundi järjest. „Mulle meeldivad sportlikud rattamatkad, suusamatkad kooriklumel, uisumatkad, päiksetõusu ja-loojangu matkad või n-ö ellujäämis seiklused, kus sind viiakse pimedas rabasse ja pead hakkama ise kaardi järgi sealt välja tulema,“ räägib Marilin. Kõiki loetletud matkasid saab iga huviline vastaval aastaajal Kõrvemaal ka ise järele proovida.

Marilin Pehka
Kõrvemaa päikseloojangumatk ja uisutamine rabajärvel

Eestlased on metsarahvas

Kõrvemaa keskuse juhi südameasi ongi tuua loodusesse järjest rohkem inimesi ning muuta Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus loodusturismi number üks tõmbekeskuseks. „Eestlased on metsarahvas ning ürgne kutse looduses viibida jõuab mingil ajal igaühele kohale. See on meile DNA-sse kodeeritud,“ usub ta.

Marilin ütleb, et on Sportland Eestile oma töökoha eest ääretult tänulik. „Mul on võimalus tuua inimesi tagasi loodusesse. Me korraldame Kõrvemaal igasuguseid ettevõtmisi, otsime uusi sihtgruppe ja seda, mis tekitaks vau-momente. Eesmärk on luua Kõrvemaa keskusest kodune koht, kuhu tahaks tagasi tulla. Koht, kus on hea alustada rännakuid ja matkasid ning hea neid ka lõpetada,“ lisab ta ning toob välja, et parim hetk töös on see, kui parkla on autosid täis. „See on nii tore ja see on kõige suurem rõõm, kui saan aru, et mets on täis inimesi, kes on tulnud loodust nautima. Vahva on see, et siit lähevad kõik alati koju energilisena ja hea tujuga. Ma ütlen ikka, et meil on maailma parimad kliendid, sest kõik, kes tulevad metsast välja, naeratavad.“

Marilin Pehka
Kõrvemaa kolleegidega Aegna saarel suve lõppu tähistamas

Looduses peitub hea enesetunde võti

Marilin on õnnelik, et tema töö ja hobid käivad käsikäes ning et ta saab olla heaks teejuhiks paljudele, kes soovivad loodust avastada. „Minu töökoht, mida tänaseks olen õppinud armastama kõikide tema murede ja rõõmudega, pole vaid töökoht. See on elustiil, kus sa kannad iga ihukarvaga edasi mõtet sellest, mis on kasulik, tervislik ja vajalik. Et just looduses liikumine, värskes õhus viibimine ja tervislik toit annab hea enesetunde,“ räägib ta ning tuletab seda igapäevaselt kõikidele meelde. „Näiteks, kui lähen hommikul metsajooksule, teen klõpsu päikesekiirest ja postitan selle, siis see on meeldetuletus sõpradele või Kõrvemaa jälgijatele, et varsti tuleb tulla. Eesmärk pole postitada seda, mida mina teen, vaid anda signaal, et tule sina ka,“ selgitab ta.

Metsas näeme!

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Kaimo Puniste (Elamusmaratonid) / erakogu

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Tantsufestival Kuldne Karikas pakub tantsurõõmu ja silmailu

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus