ETV-Swedbanki suusasari, kust on teiste seas hoo sisse saanud nii Aivar Rehemaa, Peeter Kümmel, Algo Kärp kui ka Tatjana Mannima, on Eesti suusatajate järelkasvu talvine mõõduvõtt. Viie etapi vältel konkureerivad omavahel meie tulevased tippsuusatajad. Võisteldakse nii klassikalises kui ka vabastiilis suusatamises, sprindis, suusakrossis ja ühisstardist suusatamises.
Aastate jooksul on võistlustules olnud ka 7–8-aastased noored. Tänavu on noorimad 11-aastased ning vanimad 23-aastased suusapoisid ja -tüdrukud, kes jagunevad 18 vanuseklassi.
Koostöö nii talvel kui ka suvel
1995. aastal startinud suusavõistlus alustas ETV-Fortuuna Loto-Visu nime all, kuid 2004. aastast kannab peasponsor Swedbanki (sarja toetamist alustades Hansapank) nime. „Ainult tänu Swedbankile püsib see võistlus jätkuvalt elujõuline ja nii saab kogu talve üle 500 lapse üksteisega mõõtu võtta,” ei ole suusaliidu murdmaasuusatamise spordidirektor Raul Olle sarja nimisponsori tunnustamisega kitsi. Ta lisab, et kuigi punktisüsteem sarjas on jäänud samaks, on etappe tulnud programmi juurde.
„Eraldi tuleb kindlasti ära märkida Skandinaaviast alguse saanud suusakross lastele ja noortele,” tutvustab Olle. Samuti on programmi lisandunud sprindietapp. Suusaliit ja Swedbank teevad koostööd ka suvel. 2010. aastast korraldatakse kahasse suvist suusalaagrit, kus talvised suusaradade konkurendid valmistuvad ühiselt uueks hooajaks. „Laager on üks sarja auhindadest, sest iga vanuseklassi kuus paremat saavad seal osaleda tasuta,” selgitab Raul Olle.
ETV teeb suusasarjast kokkuvõtteid ning näitab neid telesaates “Suusaajakiri”, propageerides sündmust ja murdmaasuusatamist laiemalt.
Vaata videosid meie tulevikustaaridest ka YouTube’is!
Tulevikuplaanid
Kuna sari on varasema kahe dekaadi jooksul ennast Eesti suusaringkondades sedavõrd hästi sisse töötanud, pole suuri muudatusi ette näha. „Usun, et viis etappi on optimaalne arv terveks talveks ja neid suurendada-vähendada pole praegu plaanis,” räägib Raul Olle. Küll aga on tema sõnul kavas laiendada võistluse geograafilist haaret ning viia sarja etappe nendesse suusakeskustesse, mida noored pole veel avastanud.
Nagu varasematel aastatel, nii hoitakse nüüdki pöialt, et ilmataat alt ei veaks. „Loodame, et tuleb lumerikas talv, mis tooks veel rohkem lapsi suusaradadele,” ütleb Olle. Lisaks on korraldajail veel üks unistus. Kui viimasel paaril-kolmel aastal on sarjas osalenud 600–700 noort, siis varsti loodetakse jõuda 1000 osaleja piirimaile.
Tekst: Kris Süld