Visualiseerimine - sportlase salarelv | Sportland Magazine

Jaga „Visualiseerimine – sportlase salarelv“

Visualiseerimine – sportlase salarelv

Spordis pööratakse üha enam tähelepanu vaimsele treeningule. Üks hea viis oma vaimu tugevdamiseks on visualiseerimine. Kuidas seda teha, selgitab professionaalne golfar ja treener Mari Rauna.

Spordis sõltub väga palju enesekindlusest, kus keha ja vaimu koostöö on ülimalt tähtis, kuid nii professionaalid kui harrastajad kogevad aeg-ajalt arengu või motivatsiooni mõttes paigalseisu, kus küll rassitakse kõvasti trenni teha, aga tulemused ei vasta ootustele. Eeldusel, et koormused, puhkus, taastumine ja toitumine on paigas, on just see hetk sageli punktiks, kus sammu edasi tegemiseks oleks vaja vaimu kallal tööd teha. Siin võikski appi võtta visualiseerimise.

Visualiseerimise tehnika abil saab tõsta enesekindlust, aga seda saab kasutada ka eesmärkide seadmiseks, motivatsiooniks, keskendumise parandamiseks, meeleolu loomiseks, positiivsete mõtete ja tunnete tekitamiseks, ärevuse kontrollimiseks, eelnevate vigade parandamiseks, tundmatute tuleviku situatsioonide ettevalmistuseks, konkreetsete löökide õppimiseks ning mitmete teiste sportlike ja eluliste situatsioonide puhul.

Visualiseerimine

Tippude igapäevane tööriist

Visualiseerimine on rohkem kui vaid kujutluspiltide nägemine. Harjutamise ja keskendumisega tekkiv vilumus võimaldab ehedalt kogeda kõiki meeli: kuulda helisid, tunda lõhnu ja maitseid, tajuda erinevaid emotsioone ja liigutusi ning selle tehnika abil saab treenida oma mõistust konkreetsetes olukordades soovitud viisil reageerima. Visualiseerimine on väga heade sportlaste igapäevane tööriist. Siinkohal tasub meeles pidada, et mida eredamalt ja kontrollitumalt suudab sportlane pildikesi oma peas ette kujutada, seda suurem on efektiivsus. Näiteks läbi aegade enim golfi suurturniire võitnud Jack Nicklaus on öelnud, et tema löögieelse rutiini osaks on „film“, kus ta näeb ennast konkreetset lööki sooritamas.

Visualiseerimine

Mõelda tuleks õnnestumisest

Golfimängija jaoks on mängides ja harjutades oluline mõelda sellele, mida ta soovib, et juhtuks, mitte keskenduda sellele, mida ta ĂĽritab vältida. Tõhusam on meenutada ja teistega jagada õnnestumisi ning häid sooritusi kui heietada ebaõnnestumiste ĂĽle. Harrastajate poolt kuuleb peale mänguringi kahjuks liiga sageli väga detailselt ja eredalt just nendest radadest ja löökidest, mis ebaõnnestusid. Tuleviku häid sooritusi silmas pidades tuleks aga sõpradega jagada ja peas läbi mängida just õnnestumisi. Me oleme see, mida mõtleme. Siinkohal on visualiseerimise tehnika hea abimees – kui suudame vaimusilmas näha end teatud lööke sooritamas, siis on oluliselt suurem tõenäosus, et aju ja keha teevad koostööd.

Segajatest eemale

Kus visualiseerimist harjutada? Igal pool. Mentaalne treening ei ole kindlasti kergem kui fĂĽĂĽsiline, sest see vajab täpselt samuti maksimaalset keskendumist. Efektiivseks treeninguks tuleks esiteks välja lĂĽlitada kõik häirivad tegurid (telefon, televiisor jne). Koha suhtes tuleks valida paik või tuba, kus segajaid oleks võimalikult vähe. Paljude elukutseliste mängijate puhul tuleb sageli ette lennureise ja hotellides viibimist – mõlemad on visualiseerimise harjutamiseks head variandid. Aga miks mitte teha seda parklas autos istudes või mõnes vaikses nurgakeses kodus? Hämarus või pimedus võib samuti paremale keskendumisele kasuks tulla.

Mõned visualiseerivad selliselt, et näevad ennast kõrvalt, justkui filmis. Teised näevad ja tunnevad end konkreetset situatsiooni sel hetkel läbi elamas. Mõlemad variandid on õiged. Peaasi, et suudaksid näha end häid lööke sooritamas.

Visualiseerimine

Kuidas testida enda visualiseerimise oskust?

Golfimängijana proovi ette kujutada situatsiooni või konkreetset lööki golfis, kus tundsid sooritusest rõõmu. Kui eredalt suutsid silme ette luua konkreetse olukorra pildi? Kas kuulsid helisid? Milliseid? Milline temperatuur oli õues? Kuidas tuul puhus? Kui tugevalt? Kas päike paistis või oli pilves ilm? Kas tundsid milliseid liigutusi su keha tol hetkel tegi? Kas sulle tuli meelde tunne, mida tundsid seda lööki tehes? Kas suutsid näha pallilendu? Proovi läbi mängida konkreetseid situatsioone näiteks väga tugeva tuule või paduvihmaga mängimine …

Hoia kindlasti silm peal meie veebilehel, sest varsti on visualiseerimise loole ka järge oodata!

Tekst: Mari Rauna, professionaalne golfar ja treener

Fotod: Joosep Martinson / Pärnu Bay Golf Links

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

140 aastat ilmastikukindlaid riideid - Helly Hansen!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus