20.aprillil toimub Võhandu maraton | Sportland Magazine

Jaga „20.aprillil toimub Võhandu maraton“

20.aprillil toimub Võhandu maraton

Iga-aastane Võhandu maraton toimub tänavu 20. aprillil. See on ka sportliku ja seiklushimulise inimese jaoks paras pähkel. Maratonil osalejaid ootab ees 100-kilomeetrine väljakutse, mida saab aastaid hiljemgi vägevate tunnetega meenutada.

Võhandu maraton on seiklussportlik aerutamisüritus, mis on aastatega saavutanud suure populaarsuse nii tippsportlaste kui ka harrastajate hulgas. Maailma suurimale aerutamismaratonile tullakse kõikjalt. Peakorraldaja Hillar Ilvese sõnul usuvad ürituse korraldajad, et see on võimas kombinatsioon sportlikust pingutusest ja vastupidavusest. „Võhandu maraton on lugu ürgsest jõest ja selle ilust, jõekallastel elavatest inimestest, kultuurist ja pärimusest. See on igaühe 100-kilomeetrine Eesti lugu, mis jääb osalejaid eluks ajaks saatma. Neile, kes on maratonil sõitnud, pole Võhandu enam kunagi lihtsalt jõgi. Iga sild, mida ületad, iga jõekäär, mida kaardil märkad, iga kord, kui kuuled sõna Võhandu – see kõik on saanud sinu jaoks hoopis teise tähenduse.“

Iga kilomeeter lõppeb

Võhandu maratonil saavad osaleda kõik soovijad. Korraldaja sõnul kasvab näiteks naiste osakaal iga aastaga ja järjest rohkem on stardinimekirjas näha vaid naistest koosnevaid tiime. Füüsiline ettevalmistus on aga ainult pool sellest, mida on vaja finišini jõudmiseks. Jõel olles on vaja kannatlikkust ja usku endasse. Endale pidevalt vahe-eesmärke seades jõutakse finišisse väsinuna, kuid õnnelikuna. Hillari sõnul aitab kõvasti kindel teadmine, et iga kilomeeter saab kunagi otsa. „Sillalt või jõekaldalt lehvitavad sõbrad ja pereliikmed annavad samuti paraja portsu jõudu. Kosutavad söögipausid kontrollpunktides aitavad organismil taastuda ja uue purakaga järgmisele etapile vastu minna.“

Sa suudad rohkem

Võhandu maratonil võib sõita kõigega, mis veel püsib ja inimjõul edasi liigub.
Igal aastal tullakse maratonile erinevate sõiduvahenditega ja nii võib stardijoonelt leida isetehtud ujuvvahendeid, millele nimegi anda ei oska. Võistlusarvestust peetakse aga ainult juhendiga määratud paadiklassides. „Võistluse esiotsas domineerivad süstad ja kanuud. Alates sellest maratonist hakkame pidama arvestust ka tootjate alusel. Esimest korda said osalejad registreerimisel kirja panna ka paadi mudeli ja tootja. Loodame, et kunagi jõuame ka tootjakarikani nagu autospordis,“ ütleb Hillar.

Sõiduvahendist sõltumata saab määravaks siiski vaimne jõud ja soov lõpuni jõuda. Suurema seltskonnaga jõele tulles on vaja, et kõigil paadis viibijatel oleks selge ühine eesmärk. Selleks, et maratoni edukalt lõpetada, on kindlasti tarvis head ja toetavat meeskonda. „Ühes paadis 15–20 tundi valu ja mõnu on liitev kogemus.Neil, kes esimest korda tulevad, soovitan põhjalikult lugeda võistluse reegleid ja ohutusjuhendit. Tea, et sa suudad rohkem kui arvata oskad! Võta tund korraga. Finišis võid auga öelda, et oled terve jõe ühe päevaga läbi sõitnud!“ lausub Hillar.

Stardis on Sportland!

Sportland osaleb sel aastal Võhandu maratonil mitme paatkonnaga. Kõik osalejad ootavad seda suure põnevuse ja ärevusega. Sportland International Groupi turundusjuht Henri Kruusel möönab, et Sportlandis otsitakse alati uusi ja põnevaid proovikive ning seekord otsustati starti minna Võhandule. „Maraton on meie tiimile kindlasti huvitav katsumus. Ühised jõuproovid teevad inimesed lähedasemaks ja panevad nad kokku hoidma. Soovime ka aerutamisele kui spordialale rohkem tähelepanu tõmmata ja seda Eestis ja Baltikumis populariseerida,“ ütleb Henri. Tema sõnul on võimalusi seda ala harrastada meie regioonis palju, alustades avamerest ja lõpetades kiire vooluga kitsaste jõgedega suurvee ajal. „Sportlandis müüdava brändi Helly Hanseni tooted leiavad aerutajate seas palju kasutust ja nõnda on meil siingi puutepunkt olemas,“ lisab ta.
 
Meeles elu lõpuni

Sportlandi visual merchandiser Kristel Nei andis samuti kolleegidele oma jah-sõna paati istumiseks. „Veel ei oska ma maratonist midagi oodata, aga ma ei usu, et see katsumus kerge saab olema. Kindlasti jääb see elu lõpuni meelde. Minu suurim ootus on, et jõuaksime kuivalt finišisse, aga ka süstaga ümber käimine oleks omaette seiklus,“ avaldab Kristel. Ta tunnistab muiates, et mingit kindlat tulemust ta püüda ei julge, aga võtab eesmärgiks vähemalt mõnele kolleegile ära teha. „Olen tiimis oma kolleegi Kareliga, kellega oleme koos töötanud mitu aastat. Ma usun, et meil saab väga lõbus olema.“

Sõbrad enne ja pärast

Sportlandi spordi- ja üritusturundusjuht Kert Rangile piisas otsuse tegemiseks teadmisest, et kogu tema tiim läheb osalema. „Ootusi ei oska eriti seada, sest olen kuulnud väga positiivseid lugusid, aga ka õuduslugusid kõikide võimalike stsenaariumidega. Minu suurim soov on see läbi teha, et saada meeldejäävaid mäletusi ja emotsioone,“ lausub ta. Kert loodab jõuda finišisse ja lõpetades olla oma paarilisega – Sportland Eesti in-storeturundusjuht ja disainer Ksenia Gureeva– sama hea sõber kui alustades.

Kseniagi ei ole varem sellisel maratonil osalenud, aga tema meelest on väga lahe, et saab end sellises ekstreemses olukorras proovile panna. „Minu jaoks on see üritus kindlasti mugavustsoonist väljatulek ja katsumus. Otsest eesmärki ma ei sea. Loodame Kerdiga finišisse jõuda ja tee peal võimalikult vähe tülitseda. Lisaks soovime parandada minu eesti keele ja Kerdi vene keele oskust. Aga peamiselt tahan nautida Eestimaa loodust ja mõnusat üritust,“ avaldab Ksenia.

Töö ja huumor käsikäes

Sportlandi brändijuht Dmitry Smirnov tunnistab, et mõtted Võhandul osalemisest on peas keerelnud ammu, ja nüüd ei saa enam ühtegi vabandust otsida. „Loodan, et ilm on piisavalt hea ja tuleb mõnus päev koos toredate kaaslastega. Stardin kahese süstaga, aga minu tiimikaaslane ei ole veel kindel. Ootan kaasvõistlejalt tugevat tahtmist kõvasti tööd teha, ja samas võiks ka sõidu lõpuks huumorisoon säilida. Minu eesmärk on võimalikult palju loodust nautida ja mitte liiga pikalt jõel olla. Ajalist eesmärki ei ole ma seadnud, aga väga palju üle 10–11 tunni ei tahaks ma veel olla,“ sõnab Dmitry.

HEA TEADA!

2019. aasta 20. aprilli varahommikul antakse start Võhandu maratonile. Tuhanded aerutajad alustavad koos saatemeeskondadega teekonda Võrust maailma suurima aerutamismartoni finiši poole. 100-kilomeetrine sõit jõel on väljakutse, mis pakub looduskauneid vaateid, aga ka ekstreemseid hetki. Tänaseks on maratoni läbinud 4497 inimest 21 riigist.

Tekst: Kadri Kütt

Fotod: Sven Zacek

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Sportland Teami 2018. aasta kõige aktiivsem sportlane Martin Põldoja

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus