20. septembril #jooksemekoos meeste vaimse tervise nimel. Löö kaasa! | Sportland Magazine

Jaga „20. septembril #jooksemekoos meeste vaimse tervise nimel. Löö kaasa!“

20. septembril #jooksemekoos meeste vaimse tervise nimel. Löö kaasa!

Kas usud, et stressi ja depressiooni saab leevendada liikumise ja spordiga? Eestimaine looduskosmeetikabränd Tuul ja MTÜ Peaasjad igatahes usuvad ning kutsuvad kõiki koos kaaslasega 20. septembril osalema projektis #jooksemekoos, et seda teadmist kinnitada ning jagada.

Kuigi meie kõikide vaimne tervis on oluline, siis #jooksemekoos eesmärk on tähelepanu pöörata eelkõige meeste vaimsele tervisele. Idee algataja, kodumaise looduskosmeetikabrändi Tuul põhifookuses on samuti alati olnud just mehed. „Vaatamata sellele, et mehed on aasta-aastalt selles teadlikumaks saanud, mida nad endale peale määrivad, suhu pistavad või muul moel tarbivad, vajaks nii mõnigi meist seda kerget tõuget mugavustsoonist välja tulemiseks ja enda füüsiliseks liigutamiseks. See omakorda annab positiivse laengu vaimsele tervisele. Oleme enda missiooniks võtnud paralleelselt puhta kosmeetika ja selge vaimu propageerimise meie kõigi parema tuleviku hüvanguks,“ selgitab Tuule tegevjuht Kaarel Kala.

Kuidas #jooksemekoos väljakutses osaleda?

#jooksemekoos toimub pühapäeval, 20. septembril. Sellel osalemine on väga lihtne, sest joosta võib koos kaaslasega just seal, kus võimalik ning just nii palju, kui parasjagu soovi on. Osalemiseks tuleb alla laadida Endomondo äpp ja liituda #jooksemekoos väljakutsega. Korraldajad liidavad kõik kilomeetrid kokku ning järgmisel aastal proovitakse seda tulemust ületada. Osalemistasu jooksul ei ole, selle asemel saavad kõik teha annetuse MTÜ-le Peaasjad.

Jooksemekoos
Foto: Tuul

Inimene on üks tervik

#jooksemekoos projektis osalev terviseentusiast Andri Peetso on võidelnud nii raske füüsilise haigusega kui depressiooniga ning teab väga hästi, kuivõrd tihedalt füüsiline ja vaime tervis seotud on. „Enda puhul tunnen otsest seost füüsilise aktiivsuse ja vaimse tervise vahel, kus mõju on vastastikkune ja n-ö liitintressiga. Ehk mida rohkem liigutan, seda paremini ennast tunnen ja seda rohkem on mul energiat trenniks ning vastupidine on ka tõsi,“ lausub ta. „Lisaks on neid seoseid palju teaduslikult uuritud. Inimene on väga kompleksne organism, milles on kõik omavahel seotud ja kui ma enda füüsilise tervise eest hoolt ei kanna, ei ole mul mitte kuidagi mõistlik oodata, et vaimselt toime tuleksin,“ lisab ta.

Kes tahab, see suudab

Sport on Andri elus igapäevane osa. „Minu igahommikune rutiin koosneb foam roll’imisest ja liikuvust parandavatest võimlemisharjutustest. Lisaks treenin kolm korda nädalas Brasiilia musta vöö Sergio Cabral’i juhendamisel Brasiilia jiu-jitsut ja kolm korda tasemel treeneri Sten Põldsammi juhendamisel jõusaalis. Igapäevaselt eelistan punktist A punkti B jõdumiseks kõndimist,“ räägib ta oma rutiinist. Andri tõdeb, et kõige paremad mõtted ja otsused tema elus on tulnud just siis, kui ta on kõik nutiseadmed koju jätnud ja ilma kindla sihita jalutama või jalgrattaga sõitma läinud.

Andri Peetso
Andri Foto: Kristi Tüvi

Samas tunnistab Andri, et kuigi ta võttis vastu #jooksemekoos väljakutse, on ta kohutav jooksja. „Ma pole õppinud seda nautima ja veidi isegi pelgan tulevast jooksupäeva. Eelmisel suvel tegelesin HIIT sprintimisega, aga nüüdseks olen enese hellitamiseks endale igatepidi teaduslikult ära põhjendanud, miks jooksmine (minule) optimaalne pole. See ei lükka aga kuidagi ümber, et tegelikult on jooksmisel väga-väga palju tervist edendavaid kasutegureid. Ehk, kui juba mina ennast jooksma ajan, suudab seda igaüks,“ usub ta.

Väikesed muutused viivad suurteni

Kui oleme väsinud või stressis, siis on vahel keeruline ennast trenni või jalutama sundida. Andri soovitab tekitada endale rutiini ning teha muudatusi väikeste sammude haaval. „Edukad inimesed ei ole edukad, kuna nad on kuidagi targemad või paremad, neil on lihtsalt paremad harjumused. Me kõik teame kedagi, kes otsustas, et „hakkab tervislikuks“, muutis täielikult oma dieeti, käis viis korda nädalas jõusaalis, kolm korda jooksmas, ent ei pidanud vastu. Tema probleem oli äärmuslik elustiilimuutus, mida suutis säilitada vaid lühikest aega,“ kirjeldab Andri. „Kui tahad hakata trenni tegema, siis 30 minuti asemel, jookse esmalt viis minutit ning kui tahad varem ärkama hakata, ärka alguses 15 minutit varem, mitte kaks tundi. Põhiline on teha muutuseid, millega on lihtne elada ja ainus viis, kuidas viia ellu kestvaid muutusi, on pühenda kogu oma energia ühele harjumusele korraga,“ usub ta.

Meeste eest peab seisma

Ettevõtja Kristel Kruustük on samuti otsustanud #jooksemekoos projektis kaasa lüüa. „Meie ühiskonda on ajalooliselt kinnitunud väga tugevaid stereotüüpe, et mehed on tugevad, külmad, kalkuleerivad ning nad ei tohi nutta. Minu arvates on see nii vale, et sellised sotsiaalsed normid meie laste tulevikku võiks kujundada. Igal inimesel on õigus end täpselt nii väljendada nagu ta soovib ning keegi ei peaks kunagi oma emotsioone alla suruma,“ põhjendab ta oma otsust. „Meeste vaimsele tervisele ja heaolule on vaja jätkuvalt tähelepanu pöörata. Kuigi ma ise jooksmist väga ei fänna, siis sellise initsiatiiviga olin sekundi pealt valmis ühinema. Olen ümbritsetud väga vingest meesperest (mul on kaks poega ja abikaasa) ning ema ja abikaasana pean nende eest seisma,“ lisab ta.

Elus on palju head

Kristeli meelest on oluline nii vaimse kui ka füüsilise tervisega teadlikult tegeleda. „Minul on need mõlemad elu jooksul korduvalt koos paigast ära olnud ning see on tugevalt korrelatsioonis minu isikliku rahulolu ning eduga,“ tunnistab ta. „Oma ettevõtte algusaastatel panustasin kogu aja ja energia selle edusse. Kui midagi aga ei läinud nii nagu plaanitud, olid tagajärjed kohutavad. Mind painasid ärevus, magamatus, hirm. Ma ei teinud sel ajal trenni ning minu ainus väljund ning rahulolu sõltus sellest, kui hästi või halvasti meil Testlios läks,“ jagab Kristel oma kogemust.

KRISTEL KRUUSTÜK
Kristel Foto: Mardo Männimägi

Olukord muutus siis, kui ta hakkas ratsutamas käima. „See tõesti avas mu silmad ja südame, et elus on nii palju muudki head. Väga tihti olen pingelistel hetkedel lihtsalt talli läinud, valanud hunniku pisaraid ning tagasi tulles tundnud suurt kergendust ning suutnud asjad jälle õigesse perspektiivi panna. Pingelistel aegadel läheb maailm mõnikord hästi kitsaks ning seda saab teiste toel ning trenni tehes jälle avardada ning aru saada, et tegelikult oled õigel teel,“ kinnitab edukas ettevõtja.

Pika ja õnneliku elu saladus

Head eeskujud võiks innustada kõiki enda tervise eest paremini hoolitsema. Kristelil on eeskujusid õnneks välja tuua oma lähedaste hulgast. „Minu meespere on alati väga liikuv olnud -abikaasa käib jooksmas ja paar korda nädalas Roman Minlibajevi stuudios treenimas. Ta on kunagi olnud ka Eesti ja Baltikumide meister 1500 m jooksus. Minu isa hobideks on läbi aastate olnud korvpall, rattasõit ning ta paneb end pidevalt proovile piljardis ja bowling’us. Spordiga ei ole mitte kunagi hilja alustada. Minu vanaisa, kes on täna 84-aastane, alustas näiteks triatloniga alles 50-aastaselt (kuigi ta on terve elu väga aktiivne olnud),“ räägib Kristel.

Neil, kelle lähedased veel spordiga ei tegele, soovitab Kristel rääkida, rääkida, rääkida ning positiivseid eeskujusid välja tuua. „Kui me enda keha ja vaimu eest hoolt kanname, siis on see kindlasti ühe pika ja õnneliku elu saladuseks,“ leiab ta.

Seega, kutsu pere ja sõbrad kaasa ning jookseme 20. septembril kõik koos. See teeb head nii kehale kui ka vaimule! #jooksemekoos

 

Tekst: Merilin Piirsalu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

BOXBOX põletab kaloreid ja pakub ainulaadset kogemust

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus