7. augustil toimub Haapsalus ajaloo esimene meremaraton | Sportland Magazine

Jaga „7. augustil toimub Haapsalus ajaloo esimene meremaraton“

7. augustil toimub Haapsalus ajaloo esimene meremaraton

Haapsalu on lausa kolmest küljest ümbritsetud merega ja see teeb temast unikaalse atmosfääriga suvituslinna. Esimest korda ajaloos toimub seal sel laupäeval meremaraton. Võistlus leiab aset Haapsalu tagalahes Grand Holm Marina sadama ja Österby sadama vahel. Võistluskeskus asub Österby sadamas.

Haapsalu-Noarootsi esimeste merepäevade raames leiab aset suur avamereujumise ja mereaerutamise võistlus, mis toob kohale oma ala tipptegijad. Laupäeval kogunetakse Österby sadamasse, kus saab end registreerida kuni kella 12.30-ni. Seejärel sõidetakse süstadega kahe kilomeetri kaugusele Grand Holm Marina sadamasse, kust antakse start ümber Hobulaiu toimuvale võistlusele. Finiš on Österbys ja seal saab merepäev ka lõpu. Meresüstavõistlusest rääkisime peakorraldaja Urmas Varmiga.

Silver Raidla

Esimesed Haapsalu-Noarootsi merepäevad

Ajaloo esimeste Haapsalu-Noarootsi merepäevade raames tehakse palju huvitavat. Oma ala tipptegijad võtavad mõõtu avamereujumises ja mereaerutamises. Merepäevad on väga tihedalt seotud ka kohaliku traditsioonilise rannarootsi kultuuriga. Lisaks efektsetele vaatemängulistele spordivõistlustele merel toimub mitu omanäolist üritust ka maa peal: Haapsalu Rannarootsi muuseumis, Haapsalu jahisadamas Grand Holm Marina ning Noarootsi poolsaarel vast avatud Österby sadamas.

Merepäevad algavad reedel, 6. augustil ansambli Väliharf kontserdiga Österby sadamakohvikus.

7. augustil saavad kõik huvilised nautida uhkeid laatu Rannarootsi muuseumis ja teisel pool lahte Österby sadamas. Nagu mainitud, toimuvad laupäeval avaveeujumise ja mereaerutamise võistlused, kuhu kõik on oodatud kaasa elama. Nii ujujad kui ka mereaerutajad stardivad Haapsalust. Ujujad võtavad kursi üle Haapsalu tagalahe Österby sadamasse, mereaerutajad peavad oma oskusi demonstreerima ümber Hobulaiu aerutades.

Laupäeva õhtul saab Österby sadamas nautida suurejoonelist kultuuriprogrammi, mille lõpetab tantsuõhtu koos ansambliga Vanaviisi.

Lisainfot programmi kohta leiab lehelt visithaapsalu.com.

Silver Raidla

Esimest korda ajaloos toimuvad avaveeujumise ja mereaerutamise võistlused

Nii nagu esimest korda toimuvad Haapsalu-Noarootsi merepäevad, leiavad esimest korda aset ka sportlikud mõõduvõtmised Haapsalu lahel.

Avamereujumise võistlusi on Haapsalu lahes ennegi korraldatud, kuid kunagi varem ei ole starti antud Haapsalust. Mereaerutamine lisandus programmi hiljem. „Mulle tehti ettepanek kui kogenud mereaerutajale ja võistluste korraldajale. Nüüd olen ma täiesti kindel, et nendest avamerevõistlustest kujuneb kauakestev traditsioon,“ kirjeldab mereaerutamise võistluse peakorraldaja Urmas Varm.

Urmase sõnul ei ole suvel mereaerutamise võistlusi ülemäära palju ning ta haaras ettepanekust rõõmuga kinni. Tema sõnul sobivad mereaerutamine ja Haapsalu suurepäraselt kokku. „Esimesel korral näeme, kuidas võistlus kujuneb. Järgmisel aastal oleme juba kogemuse võrra rikkamad ja teeme veel paremini,“ on mees valmis ikka ja jälle väljakutseid vastu võtma.

Registreerida on võimalik enne võistlust, aga ka vahetult enne starti. Nii avaveeujumise kui ka meresüsta võistlusel oodatakse starti 30–40 võistlejat. Tullakse üheste ja kaheste süstadega. Eelregistreerimine on näidanud, et võistlustele on end kirja pannud kogenud mereaerutajad. Loomulikult on võistlustel tagatud ohutusnõuete täitmine ja kohal on päästeteenistus.

Sportland

Haapsalu laht on eriline, soe ja turvaline

Esimese asjana ütleb Urmas, et ümber laiu sõites ei jää midagi väga kaugele ning silmapiir on kogu aeg olemas. Kohe kõrval on Paralepa rand. Ühele poole jääb Roosta ja Vormsi saar on pidevalt näha. Peakorraldaja rõhutab ka seda, et vesi on suhteliselt madal ja soe – erinevalt näiteks Põhja-Eesti oludest, kus merevesi võib hoovuste tõttu ootamatult jaheneda. „Haapsalu lahel on süstavõistlust korraldada küllaltki turvaline, kuna avameri jääb kaugele. Haapsalus ei ole ohtu, et tekiksid väga suured lained,“ hindab mees ohutust.

Haapsalu mereaerutamine

Mereaerutamise võistluse distantsiks on mõõdetud umbes 22 kilomeetrit, mida kiiremad läbivad tuuleoludest olenevalt umbes kahe tunniga. Aeglasemate lõpuaeg jääb kolme ja nelja tunni vahele.

Pealtvaatajaid oodatakse stardile kaasa elama Grand Holm Marina sadamasse, kust saab võistlejaid mõnda aega jälgida. Ümber laiu tagasi tulevaid võistlejaid saab näha Österbys.

Ujujate distants on kaks kilomeetrit – Haapsalust Österbysse.

Ujujate start antakse kell 13.00 ja aerutajate oma pool tundi hiljem, 13.30.

Tulge kaasa elama!

 

Tekst: Kärt Radik

Fotod: Sportland,  Visit Haapsalu/Silver Raidla

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Supereeskuju! Desire Pärn investeerib võimalustesse

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus