Adidase jalgpallijalanõud läbi ajaloo | Sportland Magazine

Jaga „Adidase jalgpallijalanõud läbi ajaloo“

Adidase jalgpallijalanõud läbi ajaloo

19. sajandi Inglismaal sai jalgpall ülimalt populaarseks. Enamik mehi, kes palli taga ajasid, tegid seda rasketes töösaabastes. Töösaabastes, millel oli metallnaastudega kinnitatud tallad ning metallist saapaninad, et takistada varbavigastusi. Sellised saapad kaalusid umbes 500 grammi ning nende kaal vihmase ilmaga võis isegi kahekordistuda.

1925. aasta Saksamaal, väikeses Herzogenaurachi linna töökojas valmistas Adolf “Adi” Dassler esimesed Adidase jalgpallisaapad. Adil oli oma visioon kuidas jalgpalluritele neile sobivaid jalanõusid teha, tehes seda nii, et kõik nende vajadused oleks täidetud.

1950. aastal

Samba

Sisejalgpalli jalanõud, millest said kiirelt kõige levinumad sisejalgpalli jalatsid. Tegemist on Adidase number kaks bestseller mudeliga, mida on üle maailma müüdud 35 miljonit paari. Nendest rohkem on müüdud vaid Adidase Stan Smithi tennisetosse, mida nüüd kasutatakse aga juba sisuliselt kõigil elualadel. Samba on tänaseni ka üks kõige iseloomulikumaid jalgpallijalatsi tüüpe.

Adidas Samba
Adidas Samba

1953. aastal

Argentina

Adi Dassler lõi need jalatsid Saksamaa jalgpallikoondisele kasutamiseks 1954. aasta MMil. Selliseid jalanõusid polnud jalgpalliareenidel varasemalt nähtud. Need jalanõud tagasid jala liikuvuse tänu enda madalale lõikele. Samuti ei imanud need saapad vett, sest pealmine nahakiht oli eriliste vett tõrjutavate omadustega. Mudelil oli suur mõju turniiri tulemustele, sest enamus mänge mängiti väga niisketes oludes. “Berni imemängus” võitis Lääne-Saksamaa koondis turniiri suurfavoriite Ungarit seisuga 3:2.

1953
Argentina jalgpallisaapad

1958. aastal

Der Weltmeister (“maailmameister”)

Jalanõud olid disainitud Skandinaavia ilma silmas pidades, nimelt kasutamiseks 1958. aasta MMiks Rootsis. Nendel saabastel olid esimesed polüamiidist tehtud tallad, mis tagasid talla kuju püsimise ka juhul, kui tallad olid märjaks saanud. Saapad olid paindlikumad ning võimaldasid mängijatel seeläbi tugevamaid lööke sooritada. Terve finaalturniiri oli küll muutlik ilm, kuid vahetatavad korgid võimaldasid mängijatel ilmaoludega kohaneda.

1962. aastal

Maailmameistrivõistluste finaalturniir ’62

Sellel mudelil olid samad polüamiidist tallad, mis 1958. aasta mudelil.Nende jalatsitega mängiti kõik 32 finaalturniiri mängu, mis sellel aastal leidis aset Tšiilis. Mudelile paigaldati ka Achilleuse kõõlust kaitsvad elemendid.

1966. aastal

Maailmameistrivõistluste finaalturniir ’66 “The Achilles”

Uus mudel oli disainitud Adi Dassleri poolt, võttes arvesse Lääne-Saksamaa meeskonna kapteni Uwe Seeleri nõudmisi. Uutel jalanõudel oli rohkem polstrit ning pehmem kannaosa. Muudatuste põhjuseks oli asjaolu, et 1965. aastal oli Seeleril olnud kannavigastus.

Uus mudel oli disainitud Uwe Seeleri soovide järgi
Uus mudel oli disainitud Uwe Seeleri soovide järgi

1970. aastal

1970. aasta MM finaalturniir otsustas rohkem kui 80% mängijatest tellida oma jalgpallisaapad otse Adidase meistritelt. Legendaarse saksa jalgpalluri Franz Beckenbaueri jalanõud erinesid kujult teistest jalgpallisaabastest, sest mängijal olid probleemid jalgadega. Tegemist oli ka esimeste jalanõudega, mille suurusemärgis oli kahe numbri vahel (näiteks 42,5).

Franz Beckenbaueri jalgpallisaapad
Franz Beckenbaueri jalgpallisaapad

 

1978. aastal

Maailmameistrivõistluste finaalturniir ’78

Selle aasta finaalturniiri jalgpallijalanõud tehti veel tugevamast materjalist, et kannaosale rohkem tuge pakkuda. Seejuures ei toimunud toestuse suurenemine jala liigutamise arvelt. Jala liikuvus paranes jätkuvalt ning eriti oli silmas peetud mugavust kiirendamisel ning liikumissuuna äkilistel muutustel. Samuti paigutati pisut ümber korgid, et pakkuda paremat stabiilsust.

1982. aastal

Maailmameistrivõistluste finaalturniir ’82 ja “Copa Mundial”

Esimest korda lõi Adidas finaalturniiri jaoks kahte tüüpi jalatsid. Mõlemal oli kasutuses uus süsteem, kus jala eesosal kasutati pealmise nahast kihi all pehmendavat materjalikihti. Saapa ülemist osa muudeti veel paindlikumaks, et mängijatel oleks mugavam. Copa Mundialist sai läbi ajaloo enimtoodetud jalgpallisaapa mudel.

Adidas Copa Mundial
Adidas Copa Mundial

1986. aastal

Maailmameistrivõistluste finaalturniir ’86

1986. aasta finaalturniiri jalgpallijalanõud olid välja arendatud eelmise finaalturniiri jalanõude põhjal. Parandatud oli saapa tallaosa, mille tagajärjeks oli kõrgem hüppeliigeseosa ning lisati polstrit saabaste keelele. Mõningate mängijate, näiteks Karl-Heinz Rummenigge jalanõud olid kaunistatud Mehhiko lipuvärvidega, sest finaalturniir toimus Mehhikos.

1990. aastal

Etrusco jalgpallisaapad

1990. aasta MM finaalturniiri jalanõude puhul oldi taas parandatud tallaosa mugavust, eesmärgiga luua parem kontakt jalanõu ja väljaku vahel. Samu disainielemente, mida kasutati saabastel, kasutati ka MMi pallil. Mängijatele anti võimalus lisada saabaste taguosasse ka enda vorminumber.

1994. aastal

Predator (Kiskja)

Tegemist on ühe moodsa jalgpalli populaarseimate jalgpallisaabastega. Predator mudeli debüüt oli täpselt enne 1994. aasta MM finaalturniiri ning tol ajal peeti mudelit suureks revolutsiooniks nii jalgpallisaabaste disainis kui ka tehnoloogias. Saabastel oli laineline uimi meenutav esiosa, mis pidi parandama pallikontrolli ja võimaldama tugevamaid lööke. Uus TRAXION korgitehnoloogia võimaldas paremat kiirendamist ja suunamuutusi.

1998. aastal

Predator Accelerator (Kiirendaja kiskja)

Täiendustega Predatori mudel, millel oli paelasid kattev keel ning assümeetrilise kujundusega esiosa.

2002. aastal

Predator Mania

Mudel lasti välja täpselt enne 2002. aasta MM finaalturniiri. Mudelil olid sarnane 1998. aasta mudelile, kuid lisatud oli veel kannastabilisaator.

David Beckhami Adidas Predatorid
David Beckhami Adidas Predatorid

2006. aastal

Predator Absolute

See mudel loodi predatori tehnoloogia tugevuse ning PowerPulse tehnoloogia sümbioosis, tulemuseks kergem ja tugevam Predatori mudel.

2010. aastal

Predator X

Nagu kõik varasemad Predatori mudelid on aja jooksul toimunud muutusi, et parandada sportlasele pakutavat mugavust ning funktsionaalsust. Härjanahast jalgpallisaapad on tugevamad ning vetthülgavamad kui eelkäijad. X-Tractioni korgitehnoloogia annab maksimaalse tugevuse vähima survega jalale ning Powerspine tehnoloogia ulatub läbi saapa, vähendades vigastuseohtu ning toestades jalga löökide sooritamise ajal.

2015. aastal

F50 adizero CrazyLight 99 grams

Adizero CrazyLight jalgpallisaapad kaaluvad vaid 99 grammi, võimaldades mängijatel olla kiiremad ja liikuvamad kui kunagi varem.

F50 Adizero
F50 Adizero

2016. aastal

Mercury 16

Mercury 16
Mercury 16

31. mail Saksamaal, Herzogenaurachi linnakeses said Saksamaa koondise mängijad Thomas Müller, Mesut Özil, Mats Hummels, Manuel Neuer ja Bastian Schweinsteiger saadetise taevast. Nimelt toodi neile kolme kilomeetri kõrguselt tippkiirusega 300 km/h kätte uued Mercury 16 jalgpallisaapad.

Miski ei takista sind uute  X16 mudeli poolt pakutava kiirusega, Messi 16 mudeli poolt pakutava täpsusega ning ACE16 poolt pakutava pallikontrolliga.

X16 – saabaste paelad kinnituvad saabaste sisse, ideaalne pallikontrolli ala, perfektne paindlikkus ja plahvatuslik kiirus.

Messi 16 – disainitud, et lüüa võimatuna näivaid väravaid. Loodud, ammutades inspiratsiooni ühelt ajaloo parimalt mängijalt. Parim tehnoloogia ja šarmantne stiil.

ACE16 – kontrolli palli, siis kontrollid ka mängu. Purecontrol tehnoloogia võimaldab enneolematult head kontakti palliga ning suurepärast pallikontrolli.

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Walesi ja Belgia rahvuskoondised: järelevaade

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus