Carmen Rääk: naudin nii kergeid kui raskeid hetki. Täiega! | Sportland Magazine

Jaga „Carmen Rääk: naudin nii kergeid kui raskeid hetki. Täiega!“

Carmen Rääk: naudin nii kergeid kui raskeid hetki. Täiega!

Kergejõustiklane Carmen Rääk (17) alustas oma sportlaskarjääri koolieelikuna tuletõrjetrennis Valgas. Noore liikumisrõõmu märkas ja võttis enda südameasjaks kehalise kasvatuse õpetaja Anne Taul, kelle juhendamisel on Carmen jõudnud väga silmapaistvate tulemusteni.

Kergejõustikuga on neiu tegelenud umbes seitse aastat ning ala juures hoiab teda tugev tahe sellega tegeleda. „Naudin nii kergeid kui raskeid hetki. Täiega! Trennimotivatsiooni hoidmine pole väga keeruline – õpin raskustest, jätan keerulisemad momendid seljataha ning liigun edasi,“ ütleb Carmen.

„Hetkel on minu fookuses nii pikamaa- kui takistusjooks, kuigi hea meelega panen end võimalusel proovile nii kaugus- kui kolmikhüppes ja 400 m jooksus ning samal distantsil tõkkejooksusus.“

Soovib võistelda maailma parimatega

2019. aastal 1500 m takistusjooksus U16 Eesti rekordi 5.18,31 püstitanud neiu on võtnud eesmärgiks jõuda Euroopa- ja maailmameistrivõistlustele. „Ja eks ka minul on kuskil oma olümpiaunistus,“ möönab ta.

Uhkust tunneb ta väga mitmete saavutuste üle. „Püstitasin sel aastal 2000 m takistusjooksus uue Eesti rekordi ja seda lausa kahel korral, lõplik praegu kehtiv tulemus on 7.12,13. Esimesel korral parandasin algset rekordit nelja sekundiga ning seejärel veidi rohkem kui viie sekundiga,“ selgitab ta. „Rõõmu teeb mulle ka fakt, et olen erinevatel jooksudistantsidel kümnekordne Eesti meister ja tunnen uhkust Balti meistrivõistlustel võidetud pronksi, kulla ja kahe hõbemedali üle.“

1DB2EF88-3D79-4DB3-B656-DC5988CBBCC6

Sport õpetab elu

Valga Gümnaasiumi 11. klassis õppiv Carmen järgib olulisi spordipõhimõtteid ka koolipingis istudes. Hea haridus on tema jaoks tähtis ning unistuste poole aitavad pürgida vaid kõige paremad tulemused. Nimelt on ta endale sihiks võtnud arsti erialal õppimise ning loodab saada spordiarstiks. „Tahaksin olla Tartu Ülikooli spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku peaarst ja miks mitte mingil perioodil ka kergejõustiku koondise juures tegutseda. Alternatiivide peale pole palju mõelnud, aga ühe mõttena käin välja füsioteraapia eriala.“

Uute põnevate teadmiste omandamine on tema jaoks üsna lihtne. „Mulle meeldib koolis, saan seal päris edukalt hakkama. Pandeemiaga seoses on olnud ka veidi keerulisemaid momente, kus mõni teema on saanud vähem tähelepanu või olen pidanud uue info mõistmiseks rohkem vaeva nägema. See kogemus õpetas ise hakkama saama, endale lootma, aga ka abi otsima ja seda julgemini küsima.“

On uutele teadmistele avatud

IMG_3118Endasse investeerib pühendunud sportlane erinevaid taskuhäälinguid kuulates ning teiste oma ala tegijate soovitustel sotsiaalmeediakanalitel silma peal hoides. „Patt tunnistada, aga raamatute lugemine on soiku jäänud. Selles osas tuleb end kätte võtta,“ ütleb ta.

Küll aga on tal ette näidata Valga muusikakooli lõputunnistus. „Seitse aastat klaveriõpinguid said edukalt läbi. Hetkel ma aktiivselt pillimänguga ei tegele, teen seda pigem spontaanselt näiteks koolis jõulude ajal esinedes või niisama enda rõõmuks.“

Seab samme eeskujude jälgedes

Suurimat tuge saab Carmen oma perekonnalt. „Vanemad on mulle heaks eeskujuks, alati toeks ja olemas. Spordis vaatan alt üles ja saan inspiratsiooni Janek Õiglase tegemisi jälgides. Ta hämmastab mind nii oma positiivsuse kui rõõmsameelsusega ning seda nii eraelus, sportides kui võisteldes. Äge inimene!“ kiidab ta.

Liikumises peitub elujõud

IMG_4990Spordiga vähem sõbralikes suhetes inimestele soovitab Carmen liikumisega alustada näiteks hea enesetunde saamise eesmärgil. „Saad kogunenud stressi maandada ning boonusena parema füüsilise vormi,“ ütleb ta. „Alusta rahulikult, käi näiteks paar korda nädalas jooksmas või sörkimas. Tee mõni intervalltreening ehk kõnni ja jookse vaheldumisi. Esimesed treeningud ei pea väga pikad olema, tee enesetunde järgi,“ pakub ta.

„Mulle meeldivad sporti ja sportimist saatvad emotsioonid, kuidas soovitud tulemuse saavutamine võib nii hästi mõjuda või trenn meeleolu tõsta või see tunne, kuidas pärast finišijoone ületamist taipad, et kogu raske töö ja vaev on end nüüd kuhjaga ära tasunud. Sõnadesse on seda kõike keeruline panna,“ kirjeldab ta oma tundeid.

Spordieesmärke toetab Nike

Carmen peab lugu Nike treeningvarustusest, mis toetab noort sportlast igas olukorras. Ühte kindlat lemmikeset ta välja tuua ei oska. „Lihtsam oleks küsida, mis ei kuulu mu lemmiktoodete hulka. Nike puhul jään ilmselt mõlema vastusega hätta,“ ütleb ta. „Kui nüüd kõik ausalt ära rääkida, siis minu suurimaks nõrkuseks on erinevad ilusad, silmapaistvad, mugavad jalanõud,“ sõnab ta.

„Treeningriiete valimisel eelistan musta või neutraalseid toone. Nende puhul on tähtsaimateks märksõnadeks mugavus, liikumisvabadus ja ilmastikukindlus. Muidugi annavad ilusad riided ka enesekindlust juurde. Võistlusjalanõude tähtsaim ülesanne on jalgadele toe pakkumine,“ lausub Carmen.

IMG_0733

Tekst: Marta Vasarik

Fotod: erakogu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Ott Kiivikas: Power Plate aitab treeningutest taastuda ja lõõgastuda

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus