E-maastikurattamatk Kõrvemaal - uus elamus sügises | Sportland Magazine

Jaga „E-maastikurattamatk Kõrvemaal – uus elamus sügises“

E-maastikurattamatk Kõrvemaal – uus elamus sügises

Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus üllatab pidevalt põnevate ettevõtmistega. Nüüd on nende menüüs uue pakkumisena matkad elektriliste maastikuratastega.

Elektrilised jalgrattad ehk e-rattad on tänavapildis juba ammu kanda kinnitanud, sest nendega on mugav ilma liigse pingutuseta linnas punktist A punkti B liikuda. Nüüd aga kohtab elektrirattaid üha rohkem ka maastikul. Sportland Kõrvemaa Rattamaratonilgi oli tänavu e-rataste jaoks lausa eraldi klass.

Just see, et e-rattad on populaarsust kogumas on üheks põhjuseks, miks Kõrvemaal hakati mõtlema nendega matkade korraldamisele. „Teine põhjus on see, et e-maastikurattamatk on uus, huvitav ja lõbus ning pakub teistsugust elamust. Kolmas motivaator on võimalus matka käigus sõita kaugematesse nurkadesse, sinna, kuhu ainult kondimootorit kasutades ei jõuaks,“ selgitab matkajuht Sven Luks.

Rattamatk KõrvemaalRõõmsal meelel ratta seljas

Kuna elektrimootor ulatab sõitjale nähtamatu abikäe, mis on eriti tuntav ülesmäge või vastutuules rühkides, on e-maastikuratas suurepärane variant nendele, kes on seni peljanud, et ei saa rattamatkal hakkama. „Elekter aitab nii palju, et need inimesed, kes enne ei jaksanud vahelduval maastikul pedaalida, saavad rõõmsa meelega mäest üles ning sõit ei tundu raske ega ebamugav,“ kinnitab Sven.

Samas saab vaatamata elektrilisele abimootorile mõnusa füüsilise koormuse, sest edasi liikumiseks peab siiski väntama. Iga sõitja otsustab ise, kui palju lisajõudu ta vajab või soovib. Kuna reguleeritav jõud võrdsustab erineva tasemega sõitjate suutlikkust, saavad koos matkama minna erinevas füüsilises vormis sõbrad ja pereliikmed.

„Elektriratastel sõites on matkagrupi liikumiskiirus ühtlasem ja grupp püsib paremini koos. Kuigi eelkõige teeb see sõidu nautimisväärseks nende jaoks, kes pole väga palju rattatrenni teinud, sobib see samas ka tõsisematele ratturitele. Nemad saavad katsetada midagi uut, proovida, kuidas elektrimootor aitab tõusust üles minna või võtta rahulikult ratta seljas istudes mõne tõusu, kust muidu väga kerge vaevaga üles ei pääse,“ kirjeldab Sven.

Rattamatk Kõrvemaal

Vaheldusrikkaid rattaradu nautides

Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskuses on võimalik e-maastikurattaga minna nii avatud matkale kui tellida privaatne matk oma seltskonnale. Tasub tulla, sest siin leidub oose ja eri kõrgustega pinnavorme, mis on rattasõiduks justkui loodud. „Pakume e-maastikuratta matkana 30 km pikkust distantsi. Selle käigus sõidame Jussi kanarbikunõmmel ja jõuame Paukjärve äärde. Viimane on eriti ilus koht, kus asub vaatetorn, millest avaneb vaade järvele ja Kõnnu suursoole. Just praegune kuldne sügis on väga hea aeg Kõrvemaal matkamiseks, sest puud ja põõsad on väga kaunites värvides ning igal pool laiuvad imelised vaated,“ ütleb Sven.

Maastik KõrvemaalTäpsem matkaraja valik sõltub konkreetsest matkagrupist, sest sihtpunkti saab liikuda erinevaid teid pidi. „Raja valikuga saab Kõrvemaal üsna palju mängida. Võib sõita mööda singleid ja juurikaid, aga saab ka kasutada laiemaid teid. Siinne maastik on väga vaheldusrikas ja võimalusi on palju. Kui matkagrupiga teele läheme, siis esimesed paar kilomeetrit on n-ö testimiseks ning pärast seda saame ühiselt otsustada, milliseid radu mööda edasi liikuda,“ selgitab matkajuht.

Seda pole kindlasti vaja karta, et e-rattaga sõitmine on keeruline. „Kuna elektriratas on raskem kui tavaline ratas, siis on natukene raskem sõita juhul, kui mootorit ei kasuta. Muidu on aga ratastel kõik sarnane – samasugused pidurid, käiguvahetus – mäest üles minnes paned ikka kergemad käigud jne. Sellega tuleb pisut harjuda, et mootor sind aitab, aga harjumine käib ruttu,“ lausub Sven.

Rattamatk KõrvemaalRattaga jõuab rohkem

Ta ise on tuline rattasõidu austaja ning on läbi pedaalinud tuhandeid kilomeetreid. Jalgsi matkamisele eelistab ta sageli ratast. „Olen läbi käinud kõik RMK pikad matkateed ja ikka jalgrattaga. Just sellepärast, et nii jõuab rohkem. Kui teel on vahepeal mõned igavamad lõigud, siis rattaga ületan need kiiremini ja saan rohkem keskenduda huvitavamatele kohtadele. Olgu matkamiseks aega kaks tundi või kaks päeva, igal juhul võimaldab maastikuratas selle ajaga pikema vahemaa läbida kui kõndimine. Ja nii jõuad rohkematesse kohtadesse ja näed märgatavalt enam,“ kirjeldab ta rattasõidu võlusid.

E-maastikurattamatkale soovitab Sven tulla kõikidel, kes armastavad looduses viibida, aga tahavad kogeda ka midagi uut ja huvitavat. Ratas, kiiver ja matkajuht on korraldajate poolt. Endal tuleb kaasa võtta rõõmus meel.

Riietuma peaks olenevalt ilmast tuule- ja vihmakindlalt. „Üldiselt tuleks selga panna sportlik kihiline riietus, sest olgugi, et sõidad elektrirattaga on see ikkagi sportlik tegevus. Jalga võiks valida tugevama tallaga spordi- või matkajalatsid. Kindlasti sügishooajal kätte kindad ja pähe õhem müts, mis mahub kiivri alla. Väikeses seljakotis võiks kaasa võtta ka veepudeli ja väikese snäki,“ soovitab Sven.

NB! Kes soovib Kõrvemaal e-rattaga omapäi seiklema minna, see saab ettetellimisel ratast ka rentida.

Mis siis muud, kui matkarajal näeme!

Tekst: Merilin Piirsalu

Avafoto: Foto Hans Markus Antson / Visit Estonia. Teised fotod: Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Carmen Rääk: naudin nii kergeid kui raskeid hetki. Täiega!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus