Elamusmaratonid on parim võimalus avastada Eestimaa loodust | Sportland Magazine

Jaga „Elamusmaratonid on parim võimalus avastada Eestimaa loodust“

Elamusmaratonid on parim võimalus avastada Eestimaa loodust

Eesti suurim kepikõnni- ja käimismaratonide sari Elamusmaratonid tähistab sel aastal juba 14. sünnipäeva. Suvel saab osa võtta veel kahest imelisest teekonnast: 7. augustil Kõrvemaal ja 28. augustil Lahemaal. Peakorraldaja Kunnar Karu rääkis, miks võiks ja peaks neil osalema.

Kuidas tekkis idee hakata korraldama elamusmaratone?

Mitte kõigile ei meeldi osaleda spordiüritustel, kus selgitatakse välja parimad. Paljud ei naudi ka jooksmist. Just seepärast saigi 14 aastat tagasi loodud Elamusmaratonid.

Vabatahtlikke korraldajad ühendab soov läbida pikemaid vahemaid. Sel põhjusel on meie valikus lisaks lühematele radadele ka 21 ja 42 km distantsid. Just need pakuvad osalejate kõrval ka korraldajatele liikumisrõõmu. Korraldajatele on selliste radade tähistamine ja neil liikumine mõnus väljakutse, osalejatele aga mõnus eneseteostus.

Kutsume kõiki, kellele meeldib liikuda Eestimaa looduses, meiega kaasa elamusi kogema!

Naissaare grupp

Palun tee veel korra puust ja punaseks, mis on elamusmaraton

Elamusmaraton on kaunis Eestimaa looduses korraldatav liikumisüritus: jalutamine, matkamine või kepikõnd. Joosta ei tohi. Rajad on tähistatud, vastavalt üritusele kas 10, 21 või 42 km. Peremaratoni pikkus on 5 kilomeetrit.

Võistlust ei toimu, rajale minnakse ühisstardist. Iga kõndija või seltskond valib endale ise tempo. Mõnusat kosutust pakuvad rajal paiknevad teeninduspunktid.

Eesmärk on nautida liikumist, suhelda sõpradega ja koguda elamuskilomeetreid. Kilomeetrite arvestust peetakse kõige aktiivsemate kõndijate alusel.

Ettevõtete kollektiivid võtavad samuti omavahel mõõtu. See kuulub käesolevast aastast ka Eesti Firmaspordi Liidu korraldatava Eesti kõige sportlikuma ettevõtte arvestusse.

Naissaare maa all

Miks osalejatele need üritused meeldivad?

Kõigepealt seetõttu, et osalejad ei pea muretsema – nad ei eksi rajal ära. Kõik rajad on tähistatud ja inimesed saavad muretult liikudes loodust nautida. Kõik rajad on vaheldusrikkad ja tsivilisatsioonist eemal. Elamusmaratonidel saab kohtuda omasuguste inimestega, kellega ühiseid väärtuseid jagada ja kogemusi vahetada.

Naissaare teeninduspunkt

Kes on teie peamine sihtrühm?

Noarootsi metsasMeie sündmustele on oodatud kõik, kes peavad lugu liikumisest. Olgu selleks siis kõndimine, matkamine või kepikõnd. Jooksmine on küll keelatud, aga jooksusõbrad saavad oma treeningplaani võtta ühe pika ja aeglase treeningu, millega parandada aeroobset vastupidavust. Kõndides saab ka omavahel rääkida. Joostes pole seda alati otstarbekas teha ja mõnikord isegi ei jaksa. Kõige sportlikumad osalejad valivadki 42 km raja, nautlejad pigem 21 km. Algajad, pered või inimesed, kes veel sisse elavad, valivad 10 või 5 km.

Millised on olnud tänavuste maratonide kõige erilisemad hetked?

Alutaguse Elamusmaraton üllatas kõiki lumega – seekordne pikk talv tingis olukorra, kus pool maratonist läbiti talvistes oludes, lumistel suusaradadel. Võiks lausa öelda, et talvine erimaraton, sest nii lumist elamusmaratoni pole Elamusmaratonide ajaloos kunagi toimunud!

Noarootsi Elamusmaraton pakkus mõnusat suve alguse elamust Haapsalu külje all – jalutuskäik mere kaldal, kaunid metsarajad ja -järved. 10. maraton toimus sellise rajavalikuga viimast korda, kuna juba uuel aastal plaanitakse stardi- ja finišipaika nihutada ning koos sellega valmistatakse ette tuliuued rajad.

Noarootsi rannas
Noarootsi

Naissaare Elamusmaraton toimus teist korda. Kui eelmisel aastal pakkus ilmataat septembri keskel suurepärast suveilma, siis nüüd valitses suvel tõeline troopika. Naissaarel liiguti 30- kraadises suvekuumas, kuid õnneks pakkus tihe mets päikese eest mõnusat varju. Kohtades, kus rada põikas mere äärde, otsustasid paljud elamuste otsijad ujumispausi kasuks. Finišialas oli sadamaäärne rand muutunud lausa suplusrannaks – nauditi päiksevanni, jahutati end 20- kraadises merevees ja puhati rajalt tulles niisama. Naissaarel leiti üles nii kohalik kitsarööpmeline raudtee, saarele jäänud miinilaod koos meremiinidega kui ka mõnusad männimetsad. Lisaks käidi 1 km jagu maa all ja tutvuti kohalike patareidega. Elamusi jagus igale kilomeetrile ning soe suveilm pakkus kõigile juulikuus puhkajatele äärmiselt positiivset puhkuse algust!

Naissaare raudtee
Naissaare vana raudtee

Mis sellel aastal veel ees ootab?

Elamusmaratonide 14. hooaja kalendris on juba kolm maratoni seega toimunud: Alutaguse, Noarootsi ning Naissaare. Augustis ootavad ees Kõrvemaa ja Lahemaa.

Kõrvemaa Elamusmaratoni eripära on kaunid metsajärved, nende vahele jäävad oosid ja loomulikult Kõrvemaa maastikukaitsealal kulgevad kaunid metsarajad. Ühe maasikana on maratonirajal Jussi nõmm. Kõrvemaa Elamusmaraton pakub kõndimiseks väga vaheldusrikast maastikku ning raja äärde jääb mitu ujumiskohta, mis peaks augusti alguses kõiki kõndijad ainult rõõmustama. Koos tavapärase Elamusmaratoniga toimuvad Kõrvemaal ka järjekorras neljas Peremaraton ja teine Matkamaraton.

Peremaratonile ootame kõiki, sh lastega peresid 5 ja 10 km rajale, millel saab liikuda ka käruga. Paljudel noortel maailmakodanikel on see elu esimene maraton, mille nad läbivad kas vankris istudes või juba omal jalal jalutades.

Naissaare sadam
Naissaare sadam

Matkamaratonile ootame kõiki matkasõpru, kes tahavad läbida maratoni kahe päeva jooksul. Esimesel päeval 42 või 21 km, seejärel öö telgis ja järgmisel päeval teine pool maratonist. Selline ainulaadne maraton peaks kõikidel matkasõpradel suunurgad ülespoole venitama ning pakkuma neile head võimalust liikuda. Koostöös RMK-ga räägime õhtul telkimisala lõkketule paistel matkajuttu.

Lahemaa Elamusmaraton on Eesti vanim käimismaraton, mis toimub juba 14. korda. Lahemaa Elamusmaratoni raames kutsume kõiki jalutama kohalike jõgede kallasradadel ja kaema Eesti kauneimaid joastikke, Joaveskit ja Nõmmeveskit. Lahemaa Elamusmaratoni programmis on ka 26. augustil toimuv kepikõnni maailmakarika etapp, mis toimub koostöös Rahvusvahelise Kepikõnni Liidu ning Eesti Kepikõnni Liiduga.

Elamusmaratonil tavaliselt ei võistelda, vaid kulgetakse mõnusalt kaunis looduses, ent seekord asuvad stardijoonele kiired kõndijad, kes võtavad mõõtu omasugustega Eestist ja lähiriikidest. Siin pannakse parimatele individuaalvõistlejatele ja võistkondadele medalidki kaela!

Kohtumiseni Elamusmaratonidel!
#suveparimelamus

Tekst: Kärt Radik
Fotod: Tarmo Haud

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Vabatahtlike koordinaator Riina Kurg: võistlejate hea emotsioon on suurim tänu!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus