Illustraator Karmo Ruusmaa - päriselt tegija | Sportland Magazine

Jaga „Illustraator Karmo Ruusmaa – päriselt tegija“

Illustraator Karmo Ruusmaa – päriselt tegija

Korvpallisõbrad on kindlasti näinud meeleolukaid joonistusi ja karikatuure nii Eesti kui ka laia maailma korvpallistaaridest. Omapärase stiili ja hea huumoriga vürtsitatud piltide autor on eestlane Karmo Ruusmaa.

Karmo on muu hulgas teinud tööd tuntud rahvusvahelistele firmadele, asutanud oma rõivabrändi ja joonistanud USA räpistaaridele – ja see kõik on tema sõnul alles algus.

„Nii kaua, kui ma mäletan, on mulle alati joonistada meeldinud. Korvpallihuvi tuli umbes 6.-7. klassis. Mäletan, et kekaõps ütles: „Hei, sina, paks poiss! Davai korvi alla seisma!” Keskkooli alguses sai korvpall põhitegevuseks, aga 12. klassi lõpuks oli selge, et kossus on konkurents sada korda kõvem kui joonistamises. Nõnda sai see valik tehtud,” selgitab Karmo.

Karmo
Karmo Foto: Getter Kuusmaa

Mees nagu orkester

Karmo töötas kunagi tollases Cityspordi poes, kui talle pakuti midagi hoopis huvitavamat: „Olin poes töötanud vaevalt mõne kuu, kui sisse astusid härrased ühest reklaamiagentuurist ja kutsusid disaineriks. Agentuuris tundsin, et see on valdkond, mis mind huvitab.”

Edasi arenesid asjad kiiresti, kui noormees sattus Saksamaa brändi K1X huviorbiiti ja veetis mõne aasta ettevõttele joonistades. „Seal olles tundsin, et tahaksin tegeleda just spordidisaini ja ketsindusega. Kodumaale tagasi tulles alustasin GOONSi brändiga ja sealt on kõik järjest edasi arenenud,” ütleb ta.

Ennast ühe ametinimetusega mees piiritleda ei oska ning küsimuse peale, kas ta on kunstnik, disainer või ettevõtja, pakub oma variandi: „Sümbioos kõigist kolmest, ühist nimetajat ma ei oskagi öelda.”

Suured tööd on ees

Projekte ja joonistusi on Karmo käe all sündinud sadu ning valmimise hetkel on need tema jaoks olnudki parimad. „Kui oled tubli ja teed asja, mis meeldib, siis on areng pidev. Usun, et kuulsamad tööd ootavad mind alles ees,” arvab ta.

Kõige rohkem tähelepanu on Karmo teostest saanud „NBA Last Supper”, mis kujutab kuulsa Leonardo da Vinci maali jäljendades korvpallistaare omavahel suhtlemas ja ketse uudistamas. „Seda kajastati paljudes suurtes blogides nagu Hypebeast, Complex ja Highsnobiety. Taoliste keeruliste piltide puhul peab olema aega ja püsivust, mida mul tavaliselt napib. Äkki varsti on rohkem vaba aega ja saan järgmise suurteose üllitada,” muigab kunstnik.

NBA Last Supper
NBA Last Supper

Hea pilt müüb ennast ise

Inspiratsiooni ammutab andekas mees nii teistelt kunstnikelt kui ka spordimaailmast. Enda sõnul joonistas ta nooremana, kui ta oli „tiinekale omaselt emotsionaalsem”, tunduvalt laiematel teemadel ja sai inspiratsiooni näiteks muusikastki.

Karmo ütleb, et pole kunagi pidanud ennast aktiivselt turundama. „Kunstis kehtib see, et kui teed midagi enda jaoks, see pakub sulle huvi ja sa armastad kogu protsessi, siis müüb pilt ennast ise.Näiteks mina joonistan enamasti seoses korvpalli, moe ja ketsidega ja kuna ma armastan seda teemat, siis tulevad ka pildid okeid,” leiab ta. Ruusmaa lisab: „Kui ma peaksin näiteks hobuseid joonistama või alpikanne maalima, siis poleks ma pooltki nii õnnelik ja tulemus oleks nigel. Niipea kui hakkad oma loomingut tehislikult müüma ja teed midagi vaid põhjusel, et see on tol hetkel populaarne, on tulemus seest tühi ja sellel puudub omanäolisus.”

Staarid tunnevad huvi

Karmo käe alt on tulnud Eesti korvpalluritest hulganisti huvitavaid ja naljakaid pilte ning mõnikord jõuab temani ka tagasisidet. „Mingit väga eredat kommentaari ei mäleta, aga eks aeg-ajalt ikka piltide teemal nalja rebitakse. Olen Eesti kossumehi joonistanud küll ja küll. Eriti populaarsed olid hooaja lõpu eel tehtud finaalide ennustused, mida ma oma Facebooki lehel jagasin. Rain Veideman on üks, kes viskab iga pildi alla „laigi”. Tervitan siinkohal Veidekat!”

Karmo tööd on tähelepanu äratanud paljude korvpallistaaride hulgas siin- ja sealpool ookeani. „Kunstist ja eri projektidest olen NBA meestest rääkinud Andre Drummondi, Isaiah Thomase, Ronny Turiafi, Kendall Marshalli ja Kenyon Martiniga ning euroliiga palluritest on ühendust võtnud James Gist. Alles eelmisel nädalal kirjutas Barcelona mees Victor Claver, kes soovib oma kodulehele illustratsioone,” võib eestlane uhke olla.

„Mäletan, et „Last Supperit” tahtis endale Detroit Pistonsi tsenter Andre Drummond, kes ühel hommikul oli mulle kirjutanud, et tahaks seda pilti oma koju saada.Enamik suhtlusest sellise kaliibri staaridega käibki Instagramis. Naljakas on, et ega tavaliselt selliste vendade jutule pääse. Muusikutest olen koostööd teinud Ne-Yo, Game’i, 50 Centiga, aga ka terve hulga kuulsate fitnessivaldkonna inimestega, kes soovivad endast „illukaid”,” loeb Karmo ette aukartust äratava nimekirja.

Ambitsioonid on suured

Ühte kõige südamelähedasemat projekti ei oska Ruusmaa enda kollektsioonist välja tuua, sest ta on kõike südamega teinud. „Alati on huvitavad projektid, mille võtan ette riidebrändidega, nagu näiteks K1X, Hall of Fame ja Acapulco Gold. Enda GOONSi kollektsioonid olid muidugi kõik südamelähedasemad,” ütleb ta.

Tulevikus mehel tegemistest kindlasti puudu ei tule. „Praegu on soolas üks suurem asi adidasega, mis peaks ilmavalgust nägema 2018. aasta sügisel lehel adidas.com ja adidase ajutistes poodides New Yorgis.”

Lisaks igapäevastele töödele on tegusal disaineril üks unistuste projekt. „Kui ma 6. klassis unistasin NBA-s mängimisest, siis nüüd tundub, et seda vist siiski ei juhtu. Küll on üheks suureks eesmärgiks luua bränd, mis oleks tuntud ka teisel pool suurt ookeani. Olgu see siis riidebränd, mööblifirma või kossupood,” avaldab ta.„Olen aru saanud, et nii suurte asjade elluviimiseks on vaja tiimi. Üksi pusserdades selliseid mastaape ei saavuta. Tegutseme ja töötame Ballzys selle nimel, et saaksime lähiaastatel avada oma poe näiteks Los Angeleses,” sõnab Karmo ja tsiteerib NBA staari Russell Westbrooki signatuurketsil olnud hüüdlauset: „Why not…?”

Tekst: Siim Semiskar

Illustratsioonid: Karmo Ruusmaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Kristina Kuusk – Haapsalust sirgunud maailmameister

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus