Jõululinn, mida peab oma silmaga nägema | Sportland Magazine

Jaga „Jõululinn, mida peab oma silmaga nägema“

Jõululinn, mida peab oma silmaga nägema

Jõulurüüs Tartu Raekoja platsile sattudes leiad end justkui imelisest talvemuinasjutust – munakivisillutisel laiuv klaaspaviljonide väljapanek haarab su endasse ja pakub argimõtete virr-varrile kosutavat vaheldust mitmeks tunniks.

Heade mõtete linna armastatuimale väljakule jõudes tervitab kõiki hoolikalt valitud muhe muusika. Raeplatsi vahetus läheduses töötavatele inimestele mõeldes on lugude nimekiri valitud žanrite osas piisavalt mitmekesine ja pikk. Meeleolu kõrgenemisele aitab see võib-olla ehk isegi märkamatult kaasa.

Jõululinn Tartu korraldaja Maris Peebo leiab, et raeplats on hea kohtumispaik pere- ja sõpradega vabas õhus suhtlemiseks ja päeva sisustamiseks. „Tegelikult ei peagi inimesi kogu aeg meeletult lõbustama, mõnest nutikast ideest piisab. Näiteks on sooja vastuvõtu saanud Suudlevate Tundengite ümber rajatud uisuväljak ning veidi eemal olev põhumaja, kus on tore möllata. Väga paljude jaoks on see esimene ja võimalik, et ka viimane kokkupuude põhuga,“ ütleb ta.

Foto: Mana Kaasik

Eesti kõige erilisem uisuväljak

Pea 1000 ruutmeetril laiuv jääväljak on Raekoja platsil teist hooaega ning sellel uisutamine on tasuta. „Unistus valguskettidega ehitud romantilisest jääplatsist on laual olnud juba üsna pikka aega, kuid ootas ilmselt seda kõige õigemat tehnilist lahendust. Kuna aluspinnas on Emajõe poole kaldu, siis oli väljaku rajamise suurimaks väljakutseks selle loodimine,“ täpsustab korraldaja.

„Kui sul oma isiklikke uiske pole, saad need kohapeal laenutada. Sportland on meid varustanud K2 uiskude ja kiivritega, mille kandmine on kuni 7-aastastele lastele kohustuslik ja teistele soovituslik. Täpsemate reeglitega saab tutvuda Jõululinn Tartu uisuväljaku veebilehel. Uisutada saab loodetavasti veebruarikuu lõpuni iga päev kuni kella kümneni õhtul. Kes tunneb end jääl ebakindlalt, saab liuglemist proovida spetsiaalse raami abil ning treeneri käe all. Tasuta uisutrennide toimumise info on samuti meie veebilehel kenasti olemas,“ selgitab Maris.

Foto: Eva Maria Tartu

Treenida saab nii keha kui vaimu

Kõikide soovijate jääle mahutamiseks saab korraga uisumõnusid nautida 60 minutit. Oma korda oodates võib aega sisustada näiteks kalapimedusega võitlemisega ehk tutvuda EMÜ Limnoloogiakeskuse töötajate hoolsa pilgu all raeplatsi paigutatud kahe akvaariumi asukatega. Särg, ahven, haug ja kiisk kõlavad ilmselt kõikidele tuttavalt ja võimalused nendega isiklikult tutvumiseks on tehtud vägagi kättesaadavaks.

Foto: Tiina Pitk

Nunnumeeter laes

Inimeste jõulutraditsioonidega on tutvuma toodud ka Kakumetsa külas asuvast tallist pärit ponid Viki, Kiki, Sipsik, Zera ja Zimba, kellega koos võib end nii pildile jäädvustada kui ka ratsasõitu proovida. Kogu perega ühe poni turjale ronida ei maksa, küll aga võivad pere pisemad liikmed oma vanemaid või vanavanemaid paluda saanisõidule. Miks mitte üllatada sellega ka oma kallimat! Pärnumaalt spetsiaalselt kohale sõitnud tori tõugu hobused Ortensia ja Poltergeist jaksavad saani peal ära vedada igas suuruses ja mõõdus külalised. Kuna kõik kabjalised on Tartus külas ainult teatud päevadel ja graafiku alusel, siis suurematel loomasõpradel tasub jõululinna veebilehel olevale infole eelnevalt pilk peale visata.

Foto: Eva Maria Tartu

Ideid genereerisid Eesti helgeimad pead

Nutikusest, headest ja andekatest inimestest tartlastel juba puudust tunda ei tule. Näiteks saab Tartu 2024 ja Full o Junk Design poolt sisustatud majakeses sularahaautomaadist eurodest hoopis midagi väärtuslikumat ehk luuletusi. Teatrikunstnik Laura Pählapuu kätetööd võib imetleda ühes väga erilises nukumaja paviljonis ning huvi korral võib selliste miniatuursete taieste valmistamise ette võtta ka hiljem kodus.

Isegi jäätise söömine on Tartu Raekoja platsil koostöös teadusteatriga KVARK omamoodi ägedaks sündmuseks muudetud. Kes proovib, see juurde soovib! Korraldajad lubavad, et pärast nende paviljoni külastamist ei räägita enam üksnes jäätisest.

Kuna teadus ja teadlased on ülikoolilinnas au sees, siis on kõigil hea võimalus uudistada Arhitektuurikooli Tartu haru noorte loovate ruumiuurijate loodud keskkonda või tutvuda ringi vurava marsikulguriga, mille sarnase saavad kõik huvilised endale suveks aeda sõitma meisterdada. TÜ Tartu observatoorium on filmipaviljoni rajanud maagilise mitte kunagi pilviseks muutuva tähistaeva ning disainer ja kunstnik Martin Rästa loonud oma nägemuse lõpmatusest peegelpaviljonis.

Ülevaate Jõululinn Tartu sündmustest leiab veebilehelt www.joululinntartu.ee, kuid kindlam on ikka ise kohale minna ning elul üllatada lasta.

Foto: Evelin Lumi

Tekst: Marta Vasarik

Avafoto: Raigo Pajula

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Kõrvemaa matkarajad meelitavad loodust ja talve nautima

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus