Kas trenn vahele jätta või siiski minna? | Sportland Magazine

Jaga „Kas trenn vahele jätta või siiski minna?“

Kas trenn vahele jätta või siiski minna?

Ilmselt on iga spordiharrastaja kokku puutunud küsimusega, kas trenn vahele jätta või siiski minna? Treener ja koolitaja Ott Kiivikas käib läbi situatsioonid, mis selle küsimuse võivad tekitada ning räägib omast kogemusest, kuidas ta sarnaste situatsioonide puhul on ise käitunud või mida oma treenitavatele soovitanud.

NINA NOHUNE JA KURK VALUS

Nohune nina ja kurguvalu on laialt levinud sümptomid ning tekitavad alati küsimuse, kas minna trenni või siiski puhata. Olukord on seda segasem, et palavikku, mis sunniks koju jääma ei ole, samas võivad sümptomid kesta tihti päris pikka aega.

Kuna tegemist on viirusnakkustega, siis peab organism sel ajal suutma antikehadega nende vastu võidelda. See tähendab omakorda, et lisakoormus treeningu näol võib olla organismile liiga suureks koormuseks. Nii võib paralleelne treenimine suurel koormusel viia tegelikult täielikuma haigestumiseni ehk inimesel tõuseb palavik. Ise olen üldjuhul teinud sel perioodil paar vaba päeva, et lasta organismil taastuda ja viirusnakkusega võidelda.

Kuna tugev nohu võib kesta terve nädala, siis kogu perioodil ei ole treening täielikult välistatud, kuid vältima peaks intensiivset kestvustreeningut, kuna hingamisteed on häiritud ja organismil on raske keha hapnikuga varustada. Kui treenida, siis peaks see olema madalamal pulsisagedusel või n-ö pausidega treening (näiteks jõutreening, kus seeriate vahel on pausid).

Selge, et on olemas ka kroonilise nohuga inimesi ning nemad ei saa kogu aeg treeningut vältida. Küll aga saavad nad nohuravimitega hoida probleemi kontrolli all ning nõnda ka treeningud tehtud.

EILE PIDUTSESID PIKEMALT

Kõik sõltub sellest, kui kõvaks pidu kujunes ning kui palju näiteks alkoholi tarbiti. Inimeste tundlikkus alkoholi suhtes on väga erinev – on neid, kes seda absoluutselt ei talu ning on peale piduööd n-ö töövõimetud. Kuid leidub inimesi, kes järgmisel päeval ei tunne praktiliselt mitte mingeid pidustuste tagajärgi.

Nii tulebki olukorda vaadata individuaalselt. Mul on olnud peojärgseid trenne, mis on isegi paremini õnnestunud kui tavapäevadel, sest jõudu ja energiat on olnud rohkem. Kuid seda mitte alati. Üldiselt on enesetunne indikaatoriks, mille järgi aru saada, kas keha laseb treenida või mitte.

Kindlasti ei ole kerge trenn välistatud, sest isegi, kui see ei oma arengut suunitlevat toimet, on sellel vähemasti positiivset meelt tõstev mõju. Seega, päris ühest vastust jah või ei, sellele küsimusele ei ole. Küll aga on igal juhul hea mõte pidudel vähemalt alkoholi tarbimist piirata.

Ott Kiivikas
 
TUNNED END KUI TÜHJAKS PIGISTATUD SIDRUN

Pealt töö- või koolipäeva tühjaks pigistatud sidruni tunne on tuttav vast meile kõigile. Mida sellisel juhul teha? Kindlasti minna trenni! Kogemus on näidanud, et juba trennieelse soojendusega tuleb eluvaim tagasi. Ise olen kasutanud vajadusel kas mõnda kofeiini sisaldavat ergutusjooki või tassi musta kohvi, et pilt n-ö ette tagasi tuleks. Lisaks tasuks kindlasti vaadata üle päevane menüü, sest eelkõige ebaregulaarne ja pikkade vaheaegadega toitumine on energiapuuduse peamisi põhjuseid, kuna nii langeb veresuhkru tase.

Selle vältimiseks varu aega kergeks toidukorraks või võta kodunt midagi kaasa, et lisaks korralikule hommiku- ja lõunasöögile umbes paar tundi enne töö- või koolipäeva lõppu einestada. Peale seda tunned, et sa ei ole enam päeva lõpuks nii läbi. Hea laksu annab ka lemmikmuusika kuulamine (seega varu head kõrvaklapid ja lase trennis loom välja).

SELJA TAGA ON ENESEÜLETUST NÕUDNUD SPORDIVÕISTLUS

Tuleb ette nädalavahetusi, mil osaled suurt eneseületust nõudnud spordiüritusel. Üldjuhul on selle kaaslaseks meeletu lihaste valu järgnevatel päevadel ja üldine suurem väsimus. Mida sel juhul teha? Kindlasti ei ole mõtet teha tugevat trenni. Hästi sobib taastav treening, näiteks mõni kestustreeninguks sobiv tegevus (jooskurajal käimine, ellips, ratas, sõudeergomeeter, stepper vms). Tänu sellele aktiviseerib vereringlus jääkainete kiirema väljaviimise lihastest ja kiirendab taastumist.

Sellele võiks järgneda pikem sessioon venitusharjutusi, mis omavad sarnast toimet. Trenni lõppu ei tee paha kerge saun ning eriti hea, kui peale kuuma sauna korra külma vette hüpata või jahedat duši võtta. See aktiveerib kapillaarides verevarustuse ja kiirendab märgatavalt taastumist. Kindlasti on selliselt toimides võimalik vabaneda lihasvalust algse seitsme päeva asemel umbes kolme-nelja päevaga.

KERGE VIGASTUS KIMBUTAB

Mängime näiteks läbi situatsiooni, kus põlved on valulikud ja küsime: kas minna trenni? Minu jaoks on see täiesti tavaline situatsioon ning lahendus on selline, et head teeb pikk soojendus, näiteks rattasõit. Peale seda väheneb oluliselt põlvede valulikkus. Lisaks võib kasutada põlvede tugisidemeid, mis hoiavad liigesed soojas. Seejärel valin harjutused, kus põlves valu ei tunne või on see minimaalne. Kui valu on jätkuv, leian harjutused, kus põlveliiges koormust ei saa – näiteks ülakeha harjutused kõhule ja alaseljale või säärtele jne.

Seega, alati on võimalus leida asendusharjutused ning anda kehale koormust. Tihti näen, et inimesed loobuvad just kerge vigastuse ettekäändel üldse kehalisest koormusest. Aga alati saab, kui tahe on olemas!

Artikli autor Ott Kiivikas on pikaaegne treener ja koolitaja. Tema tegemiste kohta saad lähemalt lugeda: otikoolitused.ee.

Foto: Andrei Ozdoba

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Sportland tutvustab Meremessil Mustot

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus