Maratonidele elamusi otsima! | Sportland Magazine

Jaga „Maratonidele elamusi otsima!“

Maratonidele elamusi otsima!

Elamusmaratonid kutsuvad saabuval suvel nautima Eestimaa kaunist loodust avastamist väärt paikadesse: Alutagusele, Noarootsi, Lahemaale, Värskasse, Kõrvemaale ja esimest korda ka Naissaarele.

Elamusmaratonid on võistlused, kus jooksmine on asendatud käimise või kepikõnniga. Pika ajalooga sarjas saab valida kolme jõukohase distantsi vahel: 10, 21 ja 42 kilomeetrit. Osalema on oodatud kõik, kellele käimine, loodus ja uute kohtade avastamine naudingut pakuvad.

Selleks, et villid, märjad jalad või libe tald elamust ei rikuks, tuleb maratonile minna sobivate jalanõudega. Saapad peavad olema eelkõige mugavad, hingavad, ilmaoludele vastupidavad ja korraliku tallamustriga.

Radu igale maitsele

Õiged ja head maastikujalanõud on elamusmaratonil hädavajalikud, sest avastatavad paigad erinevad üksteisest küllaltki palju. Näiteks Noarootsis kulgeb trass pikalt mööda mererannikut ja kõndida tuleb liival. Laulasmaal matkatakse palju hoopis mööda heinamaad ja kitsaid radu mustikavarte vahel. Kõrvemaal leidub mõlemat – kanarbikuväljad vahelduvad tihti liivaväljadega – ning Värskale on iseloomulikud tõusud ja langused. Elamusmaratonide korraldaja Kunnar Karu meenutab, et möödunud aastal tuli Värskas ületada suisa raba, mis oli vihmase perioodi tõttu tavalisest veelgi märjem. „Paljud osalejad otsustasid sellel lõigul jalanõud jalast võtta, et hiljem kuivadega jätkata. Teised tatsasid aga koos jalatsitega põlvini veest läbi. See oli muidugi pigem erandlik olukord,” toob Kunnar näite muutuvatest oludest.

Võtmesõnaks õiged jalanõud

Just eelolevat arvestades on oluline, et valiksid positiivse elamuse saamiseks ja jõukohase distantsi edukaks läbimiseks sobivad jalanõud, mis ka märjaks saades kiiresti kuivaksid. Korraldajad ise matkavad The North Face’i kvaliteetsete matkajalanõudega. „Märjaga ei pea ma kunagi muretsema, et jalad jäävadki nüüd niiskeks ja jalatsid hakkavad seepärast näiteks hõõruma,” kiidab Kunnar oma valikut. „Kui vesi tulebki sisse, siis see läheb see sealt ka kiiresti välja ning jalanõu hakkabki juba kuivama.”

Jalanõud võiksid olla kerged ja mugavad. „Kindlasti tasuks enne pikemat distantsi matkajalatsid sisse käia, et halbu üllatusi vältida,” toonitab Kunnar.

Ebameeldivusi ennetades

Maastik on elamusmaratonidel hästi vaheldusrikas ning jalanõude suhtes nõudlikum kui keskmisel terviserajal. Seepärast võiks matkajalatsitel olla korralik tallamuster. See aitab märkimisväärselt vähendada libisemise ohtu järsematel või märjematel rajalõikudel. „Olen märganud, et vabaajajalanõuga on maratonidel just sileda talla tõttu keerulisem hakkama saada,” nendib korraldaja. „Taolised ebameeldivused jätavad kahjuks ühele positiivsele maratonielamusele mõru maigu.”

Kuna maastikumaratonid toimuvad suvisel ajal, võiks jalanõudel olla varvaste juures piisavalt ruumi, sest kuuma ilmaga kipuvad jalad paisuma. „Tähelepanu tuleb pöörata ka sellele, et jalanõud liiga palju ei loksuks, sest elamusmaratonidel tekitavad just villid kõige sagedamini ebameeldivusi,” räägib Kunnar. Villide vältimiseks on oluline kanda ka korralike matkasokke, mis jalas liikuma ei hakka ja lasevad õhku läbi.

The North Face’i mudelid

 

Seega tuleks elamusmaratoniks sobivate jalanõude valimisel jälgida tallamustrit, jalatsi kergust, hingavust, mugavust ja veehülgavust. Kui valikut on raske teha, siis näiteks tuleval kevadel lisandus The North Face’i valikusse uus jalanõu, mis on läbinud täieliku uuenduskuuri. Uus mudel on eelkäijaga võrreldes veel vastupidavam, kergem ja mugavam.

Teine soovitus on Ultra Endurance, mis sobib nendele, kes tahavad pehmemat tunnetust ning peavad tihedamini liikuma kõvemal pinnasel, näiteks asfaldil. The North Face’i maastikujooksujalanõud teeb eriliseks Vibram Megagripi tald, mis pakub kasutajale stabiilsust ja kaitset.

Sobivad jalatsid jalga ja maratonidele elamusi otsima!

Elamusmaratonide etapid 2021

24.04.2021 – 2. Alutaguse kepikõnni- ja käimismaraton

30.05. 2021 – 9. Noarootsi kepikõnni- ja käimismaraton

4.07.2021 – 5. Värska kepikõnni- ja käimismaraton

1.08.2021 – 3. Kõrvemaa kepikõnni- ja käimismaraton / 3. Kärumaraton

5.09.2021  – 13. Lahemaa kepikõnni- ja käimismaraton

29.09.2021 – 1. Naissaare kepikõnni- ja käimismaraon

Tekst: Liisi Rist

Fotod: Tarmo Haud / Kaimo Puniste / Tootja

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Hanna Martinson võitleb kirglikult loomade õiguste eest

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus