Mida matkale kaasa võtta? | Sportland Magazine

Jaga „Mida matkale kaasa võtta?“

Mida matkale kaasa võtta?

Sind on haaranud soov matkates maailma avastada, aga sa ei tea, mida kaasa pakkida? Head nõu jagab palju ilmas ringi rännanud ja mäetippe vallutanud Nipernaadi matkaklubi matkajuht Kunnar Karu.

Kõik matkad on erinevad. Nad erinevad distantsi, kestuse ja tehnilisuse poolest. Isegi kui tegemist on sama küla või linna külje alt algava suhteliselt sarnasena näiva matkarajaga, siis tegelikult võib radadel olla suur erinevus. Näiteks ühe raja saad läbida T-särgi väel, aga teine viib mõne mäekuru nurga peale, kus on vaja juba fliis selga tõmmata. „Väga lühikese maa peal, eri riikide ja piirkondade lõikes, võivad tingimused olla väga erinevad. Seetõttu ongi vaja matkakott iga kord vastavalt pakkida ning selle sisu võib erinevate matkade puhul olla väga erinev,“ tõdeb Kunnar.

Spetsiifilisi soovitusi saab jagada siis, kui on teada täpne matka marsruut ja kestus. Kui aga jagada üldiseid nõuandeid, siis on samuti mõned punktid, millest lähtuda. Järgnevalt vaatamegi kolme eri sihtkohta näitel, mida matkakotti pakkides silmas pidada.

1. Suvine matk Lõuna-Euroopas

Kui plaanid suvel minna avastama päevaks või paariks Lõuna-Euroopa kergemaid matkaradu, siis märksõnad, mis vajalikku varustust iseloomustvad on kerge ja vähe. „Sinna saad minna väikese koti, telgi ja magamiskotiga ning kergete saabastega. Kuna tsivilisatsioon on käega katsuda, siis väga palju sööki-jooki pole vaja kaasa tassida. Selline matk on lihtne, matkapäevad on suhteliselt lühikesed, sa ei liigu väga kõrgele ning ilm on soe,“ räägib Kunnar. „Aga sa pead siiski valmis olema selleks, et võib vihma sadada, tuul puhuda ning ainult T-särgi väel rajale ei saa minna. Kuna on suvi, siis peaks kotti olema pakitud ka päikeseprillid ja ujumispüksid.“

2. Matk Euroopa Alpides

„Kui sa matkad Euroopa Alpides, siis sa satud juba 3000 m peale või isegi veidi kõrgemale. Heal juhul võid juba ka lund kohata, ilm on õhtuti külmem ja sa oled teel rohkem kui mõned tunnid, eeldatavalt mitu päeva,“ tutvustab matkajuht olusid. „Võrreldes suvise Lõuna-Euroopa matkaga võtad kaasa suurema seljakoti, kuhu pead mahutama mitme päeva söögi. Kui näiteks Vahemere ääres matkad 0-1000 meetri peal, siis nüüd oled 1000 – 2000 m kõrgemal ja see annab jahedama ilma. Kuniks sa ei lähe väga tehnilist matka tegema, siis matkavarustus väga ei muutu, matkasaabas võib olla samuti kergemat sorti, vaid soojemaid asju tuleb rohkem kaasa pakkida,“ teab Kunnar.

3. Alpides tippe vallutades

Kui sa tahad Alpides ronida mõnda tippu, näiteks Mont Blancile, siis pead arvestama külmema temperatuuri ja lumega. „Sul on vaja varustust, mis aitab külmas hakkama saada. Lisanduvad suletooted ning enam ei piisa õhukesest matkasaapast. Pole olemas ühtegi 4000 meetri peal asuvat tippu, kuhu sa lihtsalt jalutada saad. Sul on vaja tehnilist varustust ja suuremat seljakotti,“ lausub Kunnar. Samuti muutub olulisemaks spetsiifiline ettevalmistus – sul peavad olema põhjalikud teadmised, kuidas mägedes ööbida, liikuda ja kuidas erinevates olukordades käituda.

Küsi, küsi ja veekord küsi

Mida kõrgemale viib matk, mida kauem see kestab või mida tundmatum on sihtkoht, seda olulisemaks muutub see, et sul oleks grupijuht või sõber, kes kõige vajaliku osas nõu annaks. „Kui oled üksi ja reisisiht on tundmatu riik, siis on õige info leidmine ja kogumine üks võtmekohti,“ teab Kunnar. „Isegi lähestikku kulgevad matkarajad võivad olla hästi erinevad ja erinevaks muudab asja ka see, mida ja kuidas oled plaaninud teha. „Näiteks on suur vahe, kas sa peatud Austria matkarajal hüttide juures või hüttide vahel. Internetist on võimalik väga palju infot saada, aga sa pead esmalt väga selge plaani tegema, kuhu sa lähed, kauaks sa lähed ja kus sa ööbid,“ soovitab matkajuht.

Üks kuldreegel on see, et kui oled minemas rajale, kuhu läheb ka teisi ning kõik panevad kilejopesid selga või võtavad kassid kaasa, siis ei maksa arvata, et kõik on rumalamad kui sina. „Võib-olla on neil kassid seepärast, et nad plaanivad peamiselt rajalt kõrvale minna, aga võib-olla on kahe tunni kaugusel raja peal külmunud jõgi, kust ilma kassideta üle ei saa. Igatahes oluline infoallikas on koha peal silmad lahti hoida ja küsida nõu nendelt, kes samalt rajalt tulevad või lähevad,“ ütleb Kunnar.


Võta kaasa ainult vajalik

Matkale minnes on tõsiasi see, et kõike, mida sa kotti pakid, seda sa tassid kaasas. „Mida kõrgemale ja raskemaks matk läheb, seda rohkem sa pead valima, mida kaasa võtad, et seljakott oleks võimalikult kerge. See on väga oluline sellepärast, et sa jõuaksid rohkem ja väsiksid vähem,“ selgitab Kunnar.

„Et sa tunneksid end mugavalt, pead valima jalanõud, seljakoti ja ööbimiseks vajaliku alati vastavalt oludele. Kui sul on magamiskott kuni 0 kraadi jaoks, siis sa sellega saadki magada kuni 0 kraadises temperatuuris. Sa ei saa ühte asja lõpmatult painutada, sa pead valikud tegema ja sul peab olema õige asi kaasas,“ rõhutab matkajuht.

Kas varustus osta või rentida?

Kui oled algaja matkaja ning ei tea, kas matkamisest saab püsiv hobi, siis ei ole mõtet kohe poodi tormata ning igaks erijuhtumiks matkatarbeid ära osta. Näiteks matkamiseks sobilikke särke, pükse ja fliise leidub iga inimese riidekapis. Küll aga soovitab Kunnar soetada saapad, seljakoti ja vihmajope. Kõike muud on võimalik esialgu rentida. „Kui sa jalutad mõnel päeval kaks tundi sisse tallatud matkarajal, siis sa võid ehk seda teha lihtsa jalanõuga, aga kohe, kui tahad liikuda viis tundi järjest, muutub jalanõu valik oluliseks. Saabas peab olema eelkõige selline, mis toetab jalga ega libise. Kui seljakott ja saapad ei ole valitud täpselt enda järgi, siis sa kannatad kohe esimesest päevast,“ lausub Kunnar. Ta lisab, et grupiga minnes on oluline ka see, et kogu grupil oleks ühe taseme varustus. Mitte nii, et üks on tennistes ja teised saabastes, ka kotid peaks olema ühe raskusega, et kogu grupp saaks liikuda ühe kiirusega.

Kas see on sinu ala?

Kui paar esimest matka on tehtud ning tunned, et see on just sinu jaoks, siis võid hakata mõtlema rohkema varustuse soetamise peale. Esmalt tee endale plaan, kuhu ja millal sa plaanid matkama minna, siis otsi mõni sõber, tuttav või grupijuht, kes on matkamisega tegelenud. Tema oskab anda head nõu, millele peaksid varustust valides tähelepanu pöörama.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Nipernaadi matkaklubi / Dranginis Vytautas

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Nad on ninjad!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus