Mida treener Pille-Riin Toomsalu hindab Polari spordikella juures? | Sportland Magazine

Jaga „Mida treener Pille-Riin Toomsalu hindab Polari spordikella juures?“

Mida treener Pille-Riin Toomsalu hindab Polari spordikella juures?

Kui tahad oma spordiaastale uut hoogu anda, siis võta appi spordikell. Milliseid spordikella funktsioone harrastussportlasel kõige rohkem tarvis võiks minna ning mis kasu nendest saab, räägib enda kogemuse najal treener Pille-Riin Toomsalu.

Millist Polari spordikella kasutad ning kas kannad seda ainult treeningute ajal?

Kasutan spordikella Polar Vantage M. Kannan muul ajal ka, isegi öösel, sest hea on jälgida unetunde, mida kell pulsi järgi fikseerib. Uni on iga inimese jaoks väga oluline. Kui mul sündis laps, hakkasin kellalt rohkem jälgima une näitajad, et saada paremini aru, kui palju ma pean leidma aega puhkamiseks

Milliseid funktsioone kõige rohkem kasutad, mida võiks ka teistele soovitada?

·      Randmelt mõõdetud pulsi jälgimine. Pulsi abil saadakse kätte kõik näitajad, sh une kvaliteet.

·      Training Load Pro näitab ära, millist mõju treening kehale avaldas. Aga et saada võimalikult täpne tagasiside, peab treeninguid monitoorima regulaarselt, sest tulemusi näidatakse keskmiste põhjal – näiteks 90 päeva või viimase 7 päeva keskmise põhjal. Sel juhul saab päriselt järeldusi teha. Samuti näitab Training Load Pro ära treeningtsoonid. Enda paremaks jälgimiseks on parim valida spordiprofiil, mis iseloomustab treeningut kõige täpsemalt, näiteks: strength training, swimming, walking, running.

·      Väga hea funktsioon on ujumise jälgimise võimalikkus. See tuvastab isegi ujumisstiili ja puhkeajad ning seda mitte ainult basseinis, vaid ka tavaveekogudes.

·      Ööpäevaringne aktiivsuse jälgimine. Kell fikseerib une, loeb sammud, mõõdab läbitud teepikkuse ja kulutatud kalorid. Kell annab igale kasutajale individuaalse tagasiside vastavalt personaalsetele andmetele ja näitajatele. Näiteks täpse ülevaate põletatud kalorite hulgast saab oma kaalu, pikkuse, vanuse, soo ja individuaalse maksimaalse pulsi (HRmax) ning treeningu raskuse põhjal. Seega ei tasu teisega numbreid võrrelda, sest igal on oma numbrid.

·      Pulsi pidev jälgimine annab hea ülevaate südame käitumise kohta.

·      Äpp Polar Flow. Selle äpi kellaga sünkroniseerimisel saad treeningu ja puhkeaja andmeid telefonist või muust seadmest veelgi põhjalikumalt jälgida. See on igati hea funktsioon teabejanusele sportlasele/harrastajale.

·      Väga kasulik funktsioon on ka GPS.

Milliste spordialade harrastamise puhul kell kõige vajalikumaks on osutunud?

Kui rohkem jooksmas käisin, siis kasutasin kella, et tempot, pulssi ja aegu jälgida.

Täna on Polar Vantage M mulle heaks abivahendiks ujumisel. Tänu kellale saab aegu ujuda, pulssi jälgida jne. Ujumisel on pulsi jälgimine eriti hea, sest vees ei lähe pulss nii kõrgele, kuigi tunne võib olla vastupidine. Tegelikult on see aga hingamispeetus, mis tekitab kõrge südamelöögisageduse tunde. Seega, kui vaja pulssi tõsta, tead kella pealt, kas tempot või distantsi tasub tõsta. Muidugi saab täpsemast jälgimisest rääkida siis, kui keha on veekeskkonnaga kohanenud ning hingamine juba selgem ja rütmiline. Neil aga, kes soovivadki vees ühtlast pulssi ja rahulikku kulgemist, on samuti hea jälgida pulssi, distantsi ja aega.

Spordikell tuleb kasuks igal alal, mida inimene rohkem harrastab. Kell annab suuresti tagasisidet võimekusest ja treenitusest näidates kasutaja maksimum ja keskmiseid näitajaid, mis põhinevad pikema perioodi andmetel, sest pikemale perioodile tuginedes on analüüs usaldusväärsem ja personaalsem.

Kas kellast on abi ka taastumise ja puhkuse plaanide tegemisel?

Kindlasti. Kell annab märku, kui on tegemist ülepingutusega ning kui on suurem oht vigastustele ja kergemale haigestumisele. Seda kõike järeldab kell südame käitumisest Training Load Pro abil. Ülepingutust tähistab märge overreaching. Kui see on pikema aja vältel aktuaalne, siis on mõistlik treeningutega tagasi tõmmata – ühekordne ülepingutus on okei, aga seda ei tohi lasta juhtuda järjest palju. Ületreeningule peab järgnema puhkus, et saaks tekkida superkompensatsiooni efekt ega tekiks ületreenitust ja halvimal juhul mõnd terviseriket.

Kellel spordikellast kõige rohkem kasu olla ja miks?

Spordikellast on kasu nii sportlastele, algajatele liikujatele, harrastajatele kui ka tavakasutajatele. Kõigile, kes vähegi on huvitatud rohkem liikumisest ja liikumise jälgimisest. Näiteks ka terviseriskide puhul on kell hea vahend enda jälgimiseks, sest aitab aru saada, kui palju on vaja liikuda ning kui intensiivselt see on lubatud.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Sadu-Triste Juurikas, SADU photo 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Miks surfaritele meeldivad talvised soojakraadid ja tormituuled?

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus