Miks koos oma koeraga Kõrvemaale matkama ja treenima tulla? | Sportland Magazine

Jaga „Miks koos oma koeraga Kõrvemaale matkama ja treenima tulla?“

Miks koos oma koeraga Kõrvemaale matkama ja treenima tulla?

Kui sul on koer, siis tead kindlasti, millist rõõmu tunneb ta liikumisest. Selleks, et seda mitmekordistada võta neljajalgne sõber kaasa ning tule Kõrvemaale matkama. Miks seda teha ning mis Kõrvemaal toimumas on, räägivad Merilin Jürisaar ja Aire Randalu.

Merilin ja Aire tutvusid veidi vähem kui viis aastat tagasi ning seda just tänu koertele, kellega nad samadel radadel jalutamas käisid. Ühistel jalutuskäikudel küpses soov edendada sportlikke eluviise Eestis, korraldada võistlusi, matku ja ühistreeninguid, kuhu saab tulla koeraga ning innustada kõiki eri tõugude koeraomanikke liikuma. Et seda kõike ellu viia panid neiud aluse MTÜ-le 12JALGA – see tähendab kahte kahejalgset – Airet ja Merilini ning nende neljajalgseid sõpru – Bellat ja Suusit.

12JALGA kaarti uurimas
12JALGA kaarti uurimas

Üks asi viib teiseni

“Meriliniga tutvusime tänu sellele, et meil mõlemal on husky ja elame samas alevis. Sealt algasid ühised matkad ja jalutuskäigud ning huvi ja teadmised koeraspordi vastu aina kasvasid,” räägib Aire, kelle peres on alati koer olnud. “Siberi husky Bella võtsime neli aastat tagasi juhuse tahtel. Kuna tuttavate koeral sündisid kutsikad ning meie huvi selle tõu vastu oli suur. Bella on nagu meie pere printsess, kes elab ilusat tähelepanurikast elu ja reisib alati igale poole kaasa. Iseloomult on ta impulsiivne ja iseseisev nagu huskyd ikka, kuid ka seltskondlik ja kõigiga sõber,” tutvustab Aire enda lemmikut.

Merilini neljajalgne sõber kannab nime Suusi. “Ta on minu esimene koer, kelle võtsime 2014. aasta veebruaris. Ma tahtsin endale nii väga kodulooma ning lõpuks suutsingi peret veenda, ning mitte keegi ei kahetse! Suusi on täieõiguslik pereliige, minu treening- ja võistluskaaslane,” räägib Merilin. “Ta on huskyle iseloomulikult sõbralik, uudishimulik, julge, mänguhimuline, energiline, isepäine (nt “tule siia” töötab siis, kui ta on saanud metsas piisavalt lahtiselt joosta ehk vähemalt 10 km). Ta on ka koduhoidev, võistlushimuline, nutikas ja kaval rõõmupall,” iseloomustab koeraomanik, kelle sõnul on Suusi ka väga hea trennikaaslane. “Tõsi, pikka rattatrenni või ujuma teda ei võta, kuid jooksutrennis ja matkal on Suusi mulle alati seltsiks. Oleme temaga Kõrvemaa risti- rästi läbi matkanud, jooksnud ja suusatanud,” lausub Merilin.

Merilin ja SuusiKoos on toredam

Mõlemad neiud usuvad, et koos koertega liikumine teeb head nii kahe- kui ka neljajalgsetele. Just seetõttu korraldavad nad Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskusega koostöös erinevaid üritusi ning kutsuvad osalema kõiki koeraomanikke. “Matkamisest saavad kasu mõlemad pooled. Koer saab sotsialiseeruda ning veeta päeva aktiivselt, omanik saab oma koeraga lähedasemaks ning nautida loodust ja matkamise mõnu. Koosveedetud aeg ühendab mõlemat poolt,” ütleb Aire.

“Eestis on väga ilusad puutumatud metsad ja rabad, mida ka oma neljajalgsete sõpradega jagada. Liikumine on väga tähtis ja miks mitte teha seda koos,” lisab Merilin.

Miks tulla just Kõrvemaale?

Kõrvemaa sobib koertega liikumiseks ideaalselt. “Siin on tohutu matkateede võrgustik ja väga mitmekülgne maastik, millele on iseloomulikud  “mäed”, sood ja rabajärved.  “Mäed” pole muidugi midagi muud kui järsunõlvalised oosid, mis on tekkinud mandrijää sulamisest ja ainult sellele piirkonnale iseloomulikud. Põhja-Kõrvemaa suuremad rabad on Koitjärve, Kõnnu Suursoo, Võhma ja Lõuna-Kõrvemaal Kakerdaja. Järvi on üle poolesaja, aga kui lugeda kokku ka suuremad rabalaukad, siis pea sada. Kui juba inimesel on põnev siin matkata, siis on seda ka koeral! Kõrvemaal on loodud ka spetsiaalselt koeraga matkajatele mõeldud matkarajad ning peagi tuleb neid juurde,” räägib Merilin selle piirkonna eelistest.

“Kõrvemaal on palju avastamisrõõmu ning eripärast maastikku. Kaunid järved, sood ja metsad toovad rahu hingele ning samas pakuvad väljakutset. Iga rada, mida matkamaratonil avastame on uus ja huvitav nii inimesele kui ta lemmikule,” lisab Aire.

Aire ja Bella rabas
Aire ja Bella rabas

Kõik on oodatud!

August on matkakuu ja koostöös Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskusega toimub sel kuul mitmeid matkaüritusi ja ühistreeninguid, kuhu oma neljajalgsed sõbrad kaasa võtta.

Korraldajate sõnul on oodatud igat tõugu koerad, aga kas on ka mingeid nõudmisi koerale, keda kaasa võtta?  “Kõik algab tegelikult kutsikaeast, mil tuleks käia koeraga sotsialiseerumas nii linnas kui rahvarohketes kohtades (erinevad üritused), kus kutsikas tutvuks erinevate ärritajatega, et ta suureks saades ei ehmataks ega kardaks. Samuti on tähtis tutvustada oma koera teiste liigikaaslastega, nii õpib koer nendega suhtlema ja läbi saama. Kui see on kutsikaeas läbitud ning põhilised käsklused selged (istu, lama) ehk koer on sotsaliseeritud siis ei ole üritustel osalemisel mitte ühtegi takistust,” kinnitab Merilin. “Saame ka matka ajal harjutada teistest koertest möödumist, nende kõrval jalutamist ja muidugi sotsialiseerumist. Rajal ruumi on, seega probleemi tekkides saame liikumist hajutada,” julgustab ka Aire kodust välja tulema.

“Muidugi, kui tegemist on sülekoeraga, siis tuleks ehk koerale kotike kaasa võtta, aga iga inimene tunneb oma koera ja tema võimeid kõige paremini ning saab selle põhjal otsustada, kas ja kuhu teda kaasa võtta,” lisab Merilin.

Bella ja Suusi snäkinäod
Bella ja Suusi snäkinäod

MIS KÕRVEMAAL TOIMUMAS ON?

2.08 Kõrvemaa matkamaraton 

Alustatakse Aegviidust ja liigutakse läbi metsade Kõrvemaale. Valikus on kolm distantsi – 10 km, 15 km ja 17 km. Koertega matkamiseks on mõeldud 10 km distants. Matkal räägitakse matkamise ABC-st ning see on ühtlasi ettevalmistus Sportland Kõrvemaa koerakrossiks.

5.08 õhtune veotreening (algus 20.00)

Jagatakse nippe, kuidas koera vedama õpetada, räägitakse koerakrossi põhitõdedest ja tehakse ühine jooksuring koertega (ca 5 km).

9.08  jalgsimatk Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskusest 

Valida saab 10 km või 5 km raja vahel ning matkalistele on tagatud transfeer matka algus- ja lõpp-punkti.

12.08 õhtune veotreening (algus 20.00)

Korratakse üle põhitõed, kuidas koer päev enne võistlust ette valmistada ja millega tuleks võistluspäeval arvestada. Tehakse lühike treening (umbes 45 minutit).

NB! Kõikide Kõrvemaal toimuvate matkade kohta leiad rohkem infot siit!

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: erakogu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Suur Galerii: Sportland Kõrvemaa Trialton 2020: Laste-ja noorteduatlon

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus