Millest sügisel energiat koguda? | Sportland Magazine

Jaga „Millest sügisel energiat koguda?“

Millest sügisel energiat koguda?

Kuum ja päikeseline suvi laadis kõvasti meie patareisid. Kuidas aga teha nii, et energiat jätkuks aasta läbi? Head nõu jagab blogija Merilin Taimre ehk Paljas Porgand.

Kui sügisel kipub väsimus kiiremini peale tulema, siis tasuks esmalt üle vaadata oma toidulaud. Võib ju tunduda, et väsimuse ja uimase oleku põhjus on kiires elutempos, aga sageli on enesetunne seotud hoopis sellega, mida endale suhu pistame. „Kiirete süsivesikute tulemusel tõuseb insuliini tase järsult ja seejärel sama järsult ka langeb, sellega ühes langeb energiatase, tekitades väsimust ja uimast olekut. Soovitan alati süüa nii süsivesikuid, valke kui rasvu üheskoos, et tagada pikemaaegne püsiv energia,“ teab Merilin.

Energilisuse säilitamiseks ongi tema peamine soovitus tarbida tasakaalustatud ja mitmekesist toitu. „Sööma peaks kõiksugu puu- ja köögivilju, teravilju, erinevaid valguallikaid ja häid rasvu. Kui on soov põletada rasva ja hoida kaalunumbrit kontrolli all, siis soovitan hoiduda kõrge glükeemilise koormusega toiduainetest ja kiiretest süsivesikutest. Mida maalähedasem on toit, seda parem,“ kinnitab Merilin. Ta toob välja mõned soovitused, mida toidulauale panna, et väsimus võimust ei võtaks ja energiatase püsiks hea.

Hommikusöögiks

Puder valgupulbri/muna/munavalgega, pähklite/pähklivõiga ja marjade/puuviljadega

Omlett köögiviljade, singi ja juustuga

Smuuti valgupulbri ja pähklitega

Võileib köögiviljade, avokaado, muna ja lõhega

Lõunaks

Teravili (kinoa, tatar, pruun riis, hirss vms) avokaado, köögiviljade ja kala/liha/tofuga ning kaunviljadega

Õhtuks

Võib süüa vabalt sama, mida lõunaks, kuid soovitavalt vähendada süsivesikute hulka.

Vahepaladeks

Mõni batoon, puuvili, pähklid jms. Tööle või kooli kaasa võtmiseks võib kodus valmistada kerge smuuti või segada kokku jogurti müsliga.

Suvemaitsed purgis ja sügavkülmas

Suvi ja sügise algus pakuvad ohtralt võimalusi oma toidulauda erinevate värskete puuviljade, köögiviljade ja marjadega täiendada. Kes on hoidistamise usku, saab suvemaitsed purki või sügavkülma panna ja neist aasta läbi jõudu ammutada. Näiteks külmutatud vaarikaid, mustikaid ja muid marju on väga mõnus sügishommikul smuuti sisse või pudru peale panna.

Merilin tunnistab, et tema ise marju ega seeni ei korja ning hoidiseid ei tee. „Olen rohkem linnalaps, kuid hindan seda, kui vanavanemad oma hoidiseid minuga jagavad. See on ka üks põhjuseid, miks armastan neil maal külas käia. Kui aega on, siis soovitan kindlasti marjul ja seenel käia ning kodustest õuntest näiteks moosi või mahla valmistada,“ ütleb ta.

Trenniga väsimuse vastu

Lisaks tervislikule toidulauale aitab energilisena püsida sportimine. Kuigi vahel võib tunduda, et pingelise päeva lõpetuseks on kõige parem diivanil lebotada ja seriaale vaadata, siis selle asemel tasuks pigem füüsiliselt aktiivne olla. Isegi pooletunnine jalutuskäik värskes õhus muudab meeled erksamaks ning peale seda pole hirmu, et lemmikseriaali vaadates hoopis tukkuma jääd. Merilin kinnitab, et füüsiline aktiivsus aitab energiataset kõrgemal hoida. „Paljud arvavad, et kui oled väsinud, siis on parim trennist hoiduda. Tegelikult on vastupidi. Trenn vallandab meis adrenaliini ja endorfiine, mille tulemusel tõuseb nii energiatase kui tuju,“ ütleb ta.

Nautige nelja aastaaega!

Tuleb tunnistada, et suve lõpus on paljudel kahju, et soe ja rutiinivaba aeg hakkab läbi saama ning ees ootavad pikad kooli- ja tööpäevad. Ka sellised mõtted võivad pisut sügismasendust tekitada. Pikemalt järele mõeldes tuleb aga tunnistada, et oma võlud on igal aastaajal ja Eestis elades on meil õnn nendest kõigist osa saada. Merilini meelest võib ka suveigatsuses midagi head leida. „Igatsus on üks parimaid tundeid üldse. See on lootust täis ootus, et taas kogeda midagi meeldivat. Seega ütleksin igale eestlasele, et igatsege terviseks, siis hindate ka seda üürikest suve rohkem,“ lausub ta ja lisab, et see ei tähenda, et teistel aastaaegadel peaks pea norus olema. „Igal aastaajal on meile midagi toredat ja omapärast pakkuda. Usun, et suve lõpuks igatsetakse juba jahedamat ilma ja värsket sügishõngu. Sügise lõpus aga lund ja rahulikku jõuluaega. Talve lõpuks aga taas tärkavat loodust, soojemaid ilmasid ja rannahooaega. Meil on vedanud, et saame kogeda nelja aastaaega!“

Tekst: Merilin Piirsalu
Pildid: erakogu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Mille järgi valida trenniks sobivad jalatsid?

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus