Kunstnik ja disainer Milli Maier-Veske | Sportland Magazine

Jaga „Milli Maier-Veske: meie kõigi sees on tarkus, mis on kogemuse vili“

Milli Maier-Veske: meie kõigi sees on tarkus, mis on kogemuse vili

Kunstnik ja disainer Milli Maier-Veske pulbitseb loomingulisest ning on algatanud mitmeid põnevaid projekte. Ta usub, et kõik, mida elus teeme on seotud loovusega ning soovib aidata kõikidel iseendaga paremat ühendust saada. Just seetõttu on ta loonud naiste kogemusürituse Kohin, mis pakub nii korraldajatele kui ka osalejatele unustamatuid maagilisi hetki.

Millises punktis sa hetkel oma elus oled ning millistele loomingulistele projektidele Sinu aeg praegu peamiselt kulub?

Hetkel on mul käsil huvitav ja tohutult külluslik loovuse sümfoonia. Alates eelmise aasta sügisest olen avastamas oma loovuse sügavamat, julgemat ja avatumat ühendust. Taasloon omanimelist ehtebrändi, katsetan uusi külgi oma rõivabrändis Human Highness, tegelen süvitsi enda hääle ja vaimsuse avardamisega ning seeläbi ka kogukonna tugevdamisega. Juhendan ja hoian oma uue brändiga Terra Dragon kunstikogemusringe, kus looduslike savidega maalimist täiendab loovuse- ja helimeditatsioon. See on miski, kus olen ritualistlikus ja hingestatud võtmes suutnud omavahel siduda loovpraktika, meditatsiooni ja helilise maastiku. See on meie endi loodud, maailma kõige hinnalisem kunst.

Milli

Miks kunst ja looming Sinu jaoks olulised on?

Loovus, kõigis oma vormides, mil ta ennast mulle avab, on olemise lahutamatu osa. See on ühendus eluenergiaga, kus keegi ei saa sulle midagi müüa, sest kõik, mis on mõeldud läbi sinu tulema, on puhas, siiras ja pühendatud meist palju kõrgemale. Leian, et see pole valik, vaid alistumine ning kindlasti pole see privileeg, vaid kuulamise oskus. Mina usun, et loovus leiab tee läbi meie kõigi ning loovus on absoluutselt kõik, mida me oma elus teeme – ainus vahe tuleb sellest, kuidas me seda teeme. Eesmärk ei ole midagi valmis saada, vaid anda luues endast parim. Tulemus on lihtsalt loovuse tagajärg, aga tulemus on minu kontrolli alt väljas. Ning ma leian, et on mõttetu panna energiat millessegi, mis pole tegelikult minu kontrolli all.

Sa oled ellukutsunud omalaadse naiste kogemusürituse Kohin, mille kohta oselajad on tagasisides öelnud, et need sündmused on nagu suvine soe ja paitav tuulepuhang, et seal saab tutvuda ägedate naistega ning päriselt kuulata, kas elame kooskõlas südamehäälega. Kuidas sa ise Kohina olemuse lühidalt kokku võtad?

Kohin on naiste poolt naistele loodud kogukond, mis aitab kokku tuua ja ühendada naisi eri eluvaldkondadest ning vanusegruppidest, et liikuda, kuulata, avastada ja kogeda. Meie kõigi sees on tarkus, mis on kogemuse vili, ning KOHIN on olemise kogemus, mis liigub ühest südamest teise südamesse. Kogukonnal on tohutu väärtus vaimse tervise ja elurõõmu hoidmisel ning nende hoidmine on ka üks meie suurtest eesmärkidest.

Milli

Kui suur tiim korralduse taga on?

Kohin loodi algupäraselt minu kodulinnas Elvas viis aastat tagasi. Täna loome Kohinat koos Kadi Ojaga ning kahekesi korraldame suurema osa sündmustest. Iga Kohin toob kaasa ka uusi koostöövõimalusi ning kaasmõtlejaid, kellega koos kõike ellu viia.

Kuidas koostate ja planeerite Kohina programme?

Programm kujuneb suures osas sellest, mida me ise parasjagu tunneme ja sooviksime kogeda ning mida meie kogukond sel hetkel vajab. Need võivad olla liikumine, igapäeva elulisi teemasid puudutavad vestlused või lihtsalt võimalus aeg maha võtta.

Millised sündmused selle ürituse raames tänavu ees ootavad?

Kindlasti toimub suve lõpupoole üks suurem suvine Kohin, kus saab liikuda, kuulata, kogeda ja veeta aega koos inspireerivate naistega. Kogu info on meie kodulehel kohin.ee. Samuti on sügisel ja talvel ees ootamas väiksemaid kohtumisi Eestimaa eri paikades.

Milli

Aprillis kutsusite naisi värskendavale ja kosutavale kevadsündmusele Elvas, kus toimus ka kõige esimene Kohin. Milline tähendus sellel linnal Sinu jaoks on?

Mina olen kogu elu Elvas elanud. Kuna muidu liigume oma üritustega igal pool üle Eesti, aga esimene Kohin toimus Elvas, siis tundus tore tuua see kohtumine üle pika aja taaskord siia. Elva on minu jaoks maagiline. See on nagu smaragdroheline oaas, mis on peidetud sügavale Eestimaa südamesse – justkui täiesti omaette ja eemal, kuid samal ajal kogu maailmaga ühenduses.

Sul on palju loomingulisi projekte, mis nõuavad pühendumist, kuid ka Kohina korraldamisele kulub üksjagu aega. Kuidas leiad tasakaalu oma loomingu ja ürituste organiseerimise vahel?

Tõenäoliselt peitub see planeerimises, kuigi on tõsiasi, et täielikku tasakaalu ei olegi olemas. On hetked, mil tegelen ühe asjaga rohkem ja pean tagama, et ka teised asjad samal ajal kenasti toimiksid. Loovus vajab kindlasti rohkem aega, õhku ja ruumi kui mõni organisatoorne tegevus.

Milli

Kuidas Sinu enda elu ja kogemused Su loomingut ja Kohina kontseptsiooni mõjutavad?

Kogu minu elu ja kogemused mõjutavad väga suurel määral minu loomeprotsessi ja kõiki sündmusi, mida aitan luua. Uudishimu, avatus ja eneseareng toidavad kõike seda seestpoolt väljapoole.

Sinu tegevus on paljuski suunatud teistele heaolu loomisele, aga mis Sulle endale kõige täiuslikuma heaolu tunde loob?

See, kui mu ümber on kõik hästi ja saan rahus oma lähedastega koos olla. Pere ja abikaasa on minu jaoks kõige olulisemad. Nemad hoiavad mu närvisüsteemi maandatuna. Loovus, innovatsioon, arheoloogia, müstika ja inimpotentsiaali avardamine aga toidavad minu hinge ja hoiavad sädeme silmis.

Inimene on loodud liikuma, sest see aitab püsida vormis ja sellest tekib uus energia. Mis on Sinu viis liikumiseks, millest jõudu ammutad?

MilliMetsas kõndimine on miski, mida teen kogu aasta vältel. Minu jaoks on see „Walking Meditation“ ehk „kõnnimeditatsioon“ – see on üks parimaid viise, mis lülitab hektilise mõttemeele välja ja loob ruumi uute ideedele, vastustele ja unistustele.

Kevadest sügiseni võib mind kohata ka golfiväljakutel, sest golf on suurepärane võimalus oma abikaasaga sportlikult aega veeta.

Samuti armastan joogat, mis on justkui sügav ja aus vestlus iseenda kehaga, kus vaatleja, kogeja ja kogemus on ühes vormis.

Sul on väga pilkupüüdev Instagrami konto, kus jagad oma tegemisi ja mille igast postitusest on õhkub ühteaegu õrnust, enesekindlust ja väljendusrikkust. Kuivõrd oluliseks Sa pead oma elus stiili ja välimust ning kuidas Sa enda stiili iseloomustad?

Meie tahtmatu või tahtlik stiil on keel, mis meid omavahel ühendab ning sinna on peidetud tohutu hulk informatsiooni. Ma näen, et alasti keha on meie emakeel, mille vastu võiks olla austus ja tänulikkus ning oma stiili kujundades tuleks alati sealt alustada. Kui see on paigas, siis oled valmis enesekindlalt suhtlema juba teistes keeltes.

Inimeste stiili ja välimust on võimalik lugeda. Ülemäära peen ja hinnaline rõivas ei muuda kedagi stiilseks või sügavaks. See võib pigem kõlada kui vulgaarne hääle tõstmine võõrastes keeltes. Samuti ei muuda ükskõikne välimus kedagi kellestki paremaks.

Minu enda stiili on keeruline kirjeldada, kuna sel on mitmeid tahke. Eelnevale kirjeldusele viidates julgen öelda, et austan oma emakeelt ja seetõttu võin kõneleda ka väga erinevates keeltes. Kui ma juhin näiteks meditatsiooni ja loon inimestele ruumi, et ühenduda nende ausa ja tõelise olemusega, siis on minu jaoks oluline riietuda enda energiat tõstval, sest ka see on üks selle hetke loomise abivahend.

Minu stiili mõned märksõnad on mugav, minimalistlik, ürgne, elegantne ja poeetiline.

Milli

Kas on mõni riietusese või jalatsid, mis on suvel Sinu jaoks n-ö must be?

Minu jaoks on must be liikuda suvel võimalikult palju paljajalu. Samuti on mu suvises garderoobis linasest kangast riided ning lendlevad suvekleidid. Kui ma aga teen sporti, joogat või mängin golfi, siis valin selleks vastavad ergonoomilised ja mugavad riided ja jalatsid.

Kauaoodatud ja üürike Eestimaa suvi on saabunud. Mis on Sinu meelest parim viis selle nautimiseks?

Mitte tormata. Lubada endal plaane tehes olla spontaanne. Ei tasu raisata käesolevat hetke, mõeldes juba järgmistele hetkedele, vaid teha just nüüd neid asju, mida ammu oled soovinud. Parim viis on võtta lähedased või mõni hea sõber kaasa, minna loodusesse ja üheskoos lihtsalt kuulatada seda külluslikku puhtavormilist paradiisi – hoida paljaid jalgu näiteks merevees, järves või kuiva okkalise imeliselt lõhnava männimetsa vaibal.

Milli

Kas Sul on seoses oma loomingu ja Kohinaga unistusi, mida oled valmis jagama?

Minu unistus on õppida veel paremini tundma ennast kui instrumenti, et tuua kokku ja ühendada inimesi esmalt nende endiga ning seeläbi ka teistega. Samuti oleks imeline aidata tuua rohkem inimesi mujalt maailmast meie kaunist kodumaad külastama, et nemadki saaksid ennast siin laadida.

Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Taaniel Malleus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Eesti kõige suurem ja ägedam maastikutriatlon toimub juuli keskel Kõrvemaal

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus