Mis oleks, kui treeniks treppidel? | Sportland Magazine

Jaga „Mis oleks, kui treeniks treppidel?“

Mis oleks, kui treeniks treppidel?

SA Eesti Terviserajad kustub vähem kui kuu aja pärast, 22.-28. aprillini, tähistama liftivaba nädalat ja käima treppidest.

Ühtlasi tähistatakse 24. aprillil liftivaba päeva üle maailma. Liftivabal nädalal on liftisõit lubatud ainult neile, kelle tervislik seis ei võimalda treppide kasutamist. Teised võivad sõita liftiga vaid ülevalt alla minnes, kui korruseid on palju, sest muidu võib põlvedele liiga teha.

Tegelikult tasuks võimalikult palju trepist käia ja lifte vältida iga päev. Eriti mõistlik on lifti asemel treppe kasutada nendel, kes päeval töö või õppimise tõttu enamasti istuvad. Trepist käimine on hea võimalus keha virgutada ning kokkuvõttes mõjub see soodsalt ka kehakaalule, vererõhule, südamele, kopsudele ja kolesteroolitasemele.

SA Eesti Terviserajad toob oma Facebooki lehel välja treppide kasutamise boonused. Näiteks selle, et trepist minekuks ei pea ootama, vajutama nuppe ja igal korrusel peatuma. Saad ise oma liikumist suunata ning avastada, et järgmine korrus on tegelikult nii lähedal.

Teiseks saad treppe kasutades lisa igapäevase vajaliku hulga sammude kogumiseks ning kolmandaks on trepist käimine ka hea koormustest, mis näitab sulle, kui heas vormis oled. Kui ongi alguses veidi raske mitu korrust kõndida, siis vähenda tempot ja ära muretse, nädalate pärast on seis palju parem.

Täna lähen trepist

Treeningud treppidel

Lisaks sellele, et treppidel kõndimine aitab sul lisada igasse päeva nii vajalikku liikumisaega, saab treppe ära kasutada ka treeningutel. Kui lähed järjekordsele jooksu- või käimisringile, siis planeeri oma marsruut sinna, kus saaksid teha mõned harjutused treppidel või võta ette koguni täiesti eraldi treening treppidel.

Miks mitte kasutada selleks Tallinnas näiteks Linnahalli treppe või Balti Jaama Turu treppe? Kindlasti leidub igaühe kodukoha läheduses mõni harjutamiseks sobiv trepp.

Treppidest saab üles minna nii joostes, hüpates kui astudes või teha neil staatilisi venitusharjutusi. Näiteks saab teha treppidel väljaasteid jättes 1-2 astet vahele või hüppega kükke, hüpates kahe jalaga igale astmele kükki.

Samas ei ole vaja harjutuste tegemiseks tingimata pikki treppe, piisab ka paariastmelisest trepist koduhoovis, et treeningutesse põnevat vaheldust tuua.

Tee näiteks järgmisi harjutusi:

Hüppa mõlema jalaga trepi esimesele astmele kükki. Kontrolli, et maandumine oleks pehme ja stabiilne. Tõuse püsti ja hüppa tagasi alla.

Seisa trepi ees. Astu vasaku jalaga trepile, siis too ka parem jalg trepile. Nüüd astu vasaku jalaga alla ja siis parema jalaga alla. Ja alusta otsast.

Ole seljaga trepi poole, võta istumisasend, kuid ära istu, vaid toeta mõlemad käelabad trepiastmele. Lase end käte jõul alla ja too uuesti üles.

Kontrolli kindlasti üle, et trepiastmed, millel harjutusi teed, oleksid stabiilsed ja ilma segavate konarusteta. Sobivate harjutuste leidmiseks küsi nõu treenerilt või otsi lisainfot internetist.

Kui oled piisavalt heas sportlikus vormis ja otsid tõelist väljakutset, siis võid osa võtta mõnest trepijooksust. Võid kindel olla, et see paneb sind tõeliselt proovile! Vaata võimalusi siit: trepijooks.ee.

Tekst: Merilin Piirsalu

Foto: Nike

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Trenni ja toitumisega (kevad)väsimuse vastu!

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus