Nike riietab Olümpial Eesti koondist | Sportland Magazine

Jaga „Nike riietab viiendat suveolümpiat järjest Eesti koondist“

Nike riietab viiendat suveolümpiat järjest Eesti koondist

Pariisi 2024 suveolümpiamängudeks Nike poolt loodud Eesti olümpiadelegatsiooni ametlikku võistlus-, vabaaja- ja esindusvormi esitlesid mai lõpus ujuja Eneli Jefimova, sõudjad Mikhail Kushteyn ja Johann Poolak, kõrgushüppaja Elisabeth Pihela, mitmevõistleja Risto Lillemets, parakettaheitja Egert Jõesaar ning olümpiavõitjad Erki Nool ja Gerd Kanter. Suveolümpiamängud toimuvad 26. juulist 11. augustini.

Uute võistlusvormide loomise lähtekohaks oli sportlane ja tema spetsiifilised vajadused parima tulemuse saavutamiseks. Iga lõige ja disain põhineb 4D-liikumisandmetel, mis on algoritmide abiga iga võistlusala järgi täpselt parajaks lihvitud. Võistlusvormid on traditsiooniliselt Eesti sinimustvalges kombinatsioonis, kuid vabaaja kollektsiooni on viitena mängude toimumiskohale lisatud ka tumesinise värvilahendusega tooteid.

Esitlus

Nike eesmärgiks on olla sportlaste valik nr 1

Nike on küll globaalne bränd, aga kohalik ametlik esindaja AS Jalajälg on igati Eesti ettevõte, millel on Eesti omanikud, kelle eesmärgiks on kõigi enam kui 25 turul oldud aasta jooksul olnud Eesti spordielu edendamine. Seda nii rohujuure tasandil laste- ja noortesporti kui ka kohalikke esindusvõistkondi ja tippsportlasi toetades. “Meie jaoks on see juba viies suveolümpia ja on rõõm tõdeda, et oleme olnud osalised kõigis suuremates saavutustes viimaste olümpiatsüklite juures. Algas see uhkelt Kanteri kullaga Pekingis ja samamoodi kullaga tuldi koju ka Tokyost. Iga toote disainimisel oli Nike eesmärgiks olla sportlaste eelistatuim ja mugavaim valik, mis aitab neil erinevatel spordialadel sooritada parimaid tulemusi,” ütleb AS Jalajälg juhatuse liige Rainer Tops.

Nool ja Kanter

Kõik Nike kollektsioonid disainitakse Nike peakontoris Ameerika Ühendriikides ja see protsess algas juba paar aastat tagasi. Selle jooksul on toimunud esitlused kohalikule olümpiakomiteele, mille käigus kuulatakse mured ära ning kui midagi väga häirib, viiakse sisse vajalikud muudatused. See ei tähenda, et oleks võimalik nullist ise disainida, sest Nike soov on säilitada mingi sarnasus kõigi riikide puhul, kes Nike riideid kannavad. Aga Rainer Topsi sõnul arvestatakse kindlasti tagasisidega ja kogu kollektsioon disainitakse ikkagi rahvusvärvides.

Nike
Foto: Nike

Olümpiamängud on igas mõttes kordumatu spordisündmus, seda nii korraldusliku kui sportliku poole pealt. Olümpiavõitjate kohta öeldakse alati olümpiavõitja ega lisata tiitlit „eks“, nagu näiteks maailmameistrite puhul. “Iga olümpia on eriline ja samuti pole kunagi ka täpselt samasugust kollektsiooni. Üldpilt on loomulikult sarnane, sest võistlusriided ja treeningkomplektid on ilusasti sinise-musta-valge kombinatsioonis, aga sel korral on mitu toodet ka tumesinised. Loomulikult viitab see Prantsusmaale ja Pariisile ning teeb tervikpildi huvitavamaks. Kollektsioonis esineb detailides ka helesinist – selles värvis on üks T-särkidest, millel on spetsiaalne globaalne, justnimelt nende mängude jaoks disainitud piktogramm, mida Nike kasutab kõigi föderatsioonide ja spordialade juures. Eraldi julgeksin märkida medalidressi. Need näevad oma tipptehnoloogilise materjali ja huvitava lõikega eriti ägedad välja. Tuleb loota, et keegi saab sellega ka päriselt medali kaela,” räägib ta.

Nike Eesti esindajate sõnul oli sportlaste tagasiside igati positiivne, kiideti nii lõikeid kui ka värvilahendusi. Tõeliseks testiks saab loomulikult see moment, kui neid tooteid võistlusareenil proovile pannakse.

Esitlus

Koostöö Nikega on suur tunnustus

Merle Kaljurand on EOK noorteprojektide juht ning Pariisi olümpial ametis delegatsioonijuhi abina, kelle vastutada on ka kogu olümpiariietega seotud protsess. „ROK on ette kirjutanud väga selged nõuded, mida kontrollitakse kiivalt ja mis enne olümpiale minekut tuleb kinnitada. Näiteks võib olla rõivastel vaid üks tootjalogo ja selle suurus on reguleeritud. Tänu Jalajäljele oleme sees suures Nike olümpiakollektsiooni tootmises, mis tähendab seda, et Nike teeb vormid ka sellistele riikidele, nagu USA, Kanada, Suurbritannia, Saksamaa, Keenia. See on meile väga suur tunnustus, et selliste suuriikidega koos oleme.“

“See kunagine algus oli ühtepidi suur ja õnnelik juhus, et me sattusime õigel ajal õigete inimeste otsa. Teisalt on see ka tunnustus meie tiimile ja ettevõttele, keda peakontoris teatakse kui ühte suuremat spordi edendamise fänni,” ütleb AS Jalajälg juhatuse liige Rainer Tops vahele.

Nike
Foto: Nike

Kui Barcelona olümpiamängudele minnes pidid sportlased oma võistlusriided ostma kohalikest spordipoodidest, siis 32 aastat hiljem on olukord kardinaalselt muutunud. Keegi ei jää ilma ja keegi ei pea endale ise riideid ostma. Merle sõnul algab nende jaoks kogu protsess umbes aasta aega enne olümpiamängude algust. “Nike tooted on tehnoloogiliselt ja teaduslikult põhjalikult arendatud ning disaini me väga palju muuta ei saa. Küll aga saame kaasa öelda värvilahendustes, näiteks tuua rohkem sisse meie ilusaid lipuvärve. Potentsiaalsed olümpiale minejad on meil varem kaardistatud ning nende rõivasuurused on teada. Selle info põhjal teeme riiete tellimuse aasta varem. Meie suur õnn on, et Jalajälg tellib neid samu riideid müügiks ka oma kauplustesse. Seetõttu ei teki kunagi seda hirmu, et keegi jääb ilma riieteta, kuna tema suurust ei ole. Koondise selgudes tulevad sportlased ja taustajõud Eesti Olümpiakomiteest läbi, saavad proovida oma riideid, vahetada, mida vaja ning minna olümpiale rahuliku südamega,” kirjeldab Merle riiete tellimise protsessi. Mitu komplekti riideid sportlased endale saavad, sõltub juba konkreetsest spordialast, sest kõik alad ei vaja kindlasti näiteks pikka dressi.

Esitlus

Kõigil on võimalus end olümpia vääriliselt tunda

Nike
Foto: Nike

Fännide huvi on samuti juba märgata, palju on käidud uudistamas ja proovimas. Tõsi, enne mängude algust ei ole võistlusriided veel müügis. Pariisi suveolümpiamängudeks valmistatud Eesti olümpiadelegatsiooni Nike kollektsiooni vabaajarõivad on saadaval Nike esinduskauplustes Viru ja Ülemiste keskuses, samuti teamsport.ee lehel. Lisaks on riided saadaval ka Sportlandi suuremates kauplustes ja e-poes.

Tekst: Kärt Radik
Fotod: Rene Lutterus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Rally Estonialt leiad adrenaliinirohke võistluse, vinge meelalahutuse ja ägedad fännitooted

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus