ParimatEST parimad elamused juba 15 aastat! | Sportland Magazine

Jaga „ParimatEST parimad elamused juba 15 aastat!“

ParimatEST parimad elamused juba 15 aastat!

Elamusretkelised tähistavad 15. hooaega kümne väga erilise matkaga Eestimaa erinevais paigus. Tänavuse hooaja märksõnadeks on põnevad ja ootamatud kontrastid, puutumatu loodus ja vanad head traditsioonid.

Retkejuht ja kõnnisarja ellu kutsuja Kunnar Karu lubab, et põnevat avastamist jagub ka juba väga kogenud matkajatele. „Sarjas on mõned üksikud osalejad, kes on meiega kogu selle karuselli kaasa teinud ehk siis pea 200 üritust. Tegelikult tundub kogu teekond ka mulle veidi uskumatu, poleks arvanud, et saan Elamusretkede 15. hooaja välja hõigata. Eestimaale oleme seda korraldades küll vähemalt kümme ringi peale teinud, kuid etteruttavalt võin öelda, et uusi retkede radu nuputades sattusin silmitsi nii mõnegi ootamatusega,“ teatab Kunnar salapäraselt.

Idee Karu metsa saata tuli sõbralt

Vähesed teavad, et elamusretkede idee sündis hoopis Kunnari hea sõbra Marti Soosaare peas, kes tegeleb liikumise edendamisega aktiivselt nii tudengite kui ettevõtete seas ning on terviseteenuseid pakkuva platvormi Stebby asutaja. „Kunagi oli üks käimissari, mis toimus terviseradadel. Mõtlesin, et inimestel oleks põnevam avastada radu, mis poleks n-ö eelnevalt sisse tallatud ja kuhu nad ise naljalt ei satu. Algne idee nägi ette põnevaid lisaülesandeid, mida me esimesel hooajal katsetasime, kuid see mõte ei läinud lendu,“ ütleb Marti.

„Mul on hea meel, et Kunnar ja tema tiim on kõik need aastad innukalt tegutsenud. Minu suur panus on sarjale nime mõtlemine, kuid ideid võib ju iga inimene anda, suurem väärtus peitub tegudes,“ lisab ta.

Veebruarikuu matk tuleb sinimustvalge

Kui 15.hooaja esimene kohtumine leidis aset räätsaretkel Soomaal, siis järgmine matk toimub 24. veebruaril Lelles, mis on tähtpäevale vääriliselt tavapärasest pidulikum. Riietuse teemaks märksõnaks on sinimustvalge ning uhkemad kostüümid saavad korraldajate kinnitusel premeeritud. 10 km retk viib avastama Lalli raba, jalutuskäigu pikkuseks tuleb Kunnari sõnul planeerida neli kuni viis tundi. „Naudime rabamatka, head seltskonda, ilusat loodust ja üle ega ümber ei saa me ka kiluvõileibadest. Traditsioonid on meil au sees!“ kinnitab ta.

aastapäev
Eelmisel aastal tähistati vabariigi aastapäeva Kaisma elamusretkel. Foto Tarmo Haud

Elamusrohkete seikluste jaoks tuleb võtta aega!

Suures plaanis on Elamusretkede idee avastada Eestimaad läbi nelja aastaaja, pakkuda midagi uut, aga jääda kindlaks traditsioonidele. Keskmiselt on iga matka pikkuseks viis kuni kuus tundi, vastavalt võimetele valitud tempogrupi kulgemiskiirusele. Selle ajaga jõuab läbida umbes 20 km pikkuse distantsi, rabas vähem. „Kui matkaradade algus ja lõpp on üldiselt mõnes asustatud paigas, siis retke trajektoori oleme planeerinud veidikene ambitsioonikamana ja metsikuna. Muus osas on retkeliste elu üsna hõlbus – süüa ja juua saab teeninduspunktides ning raja läbimiseks tuleb vaid koos teiste toredate kaasteelistega grupijuhiga sammu pidada,“ ütleb Kunnar.

„Distants konti ei murra, kuid kodustel terviseradadel võiks viietunnise matka nautimiseks veidi valmistuda küll,“ soovitab kogenud matkajuht. „Kohtumine teiste omasuguste elamuskilomeetrite kogujatega ja avastada kohti, kuhu ise mitte kunagi ei satuks, võiks olla väga tore põhjus ka muul ajal vormi hoidmiseks.“

Rummu
Retked viivad põnevatesse paikadesse – sügisel käidi Rummus. Foto Tarmo Tomson

Elamusretkelt maailmameistrivõistlustele!

Marje Viirmann
Marje Viirmann. Foto: Tarmo Haud

Harju OK liige Marje Viirmann on kirglik orienteeruja ning teeb Elamusretkede seiklused kaasa peamiselt suvisel ajal. „Sattusin oma esimesele retkele kolm või neli aastat tagasi tänu klubikaaslastele. Esmamulje oli väga positiivne ja meeldis see, et kõik oli korraldatud, ei pidanud oma sööki või jooki ise kaasas tassima. Lisaks sattusin kohtadesse, kus ma varem käinud ei olnud, elamusi on retkejuhi valitud trajektoorid pakkunud küll,“ räägib Marje.

„Elamusretked olid minu jaoks ka heaks võimaluseks end rogaini EMiks ja MMiks ette valmistada. Valisin selleks kiirema tempoga grupi, sest reibas kõnd sobib mulle kõige enam. Pealegi tunnen end liikumises olles alati väga hästi,“ lisab ta.

Põnev päev virgutab nii keha kui vaimu

Retkedel osalenud Relika Kobin leiab, et juba varahommikused sõidud läbi Eestimaa on kogu ettevõtmist väärt. „Stardis ootavad ees tuttavad näod, kellega koos on seiklustele väga vahva vastu minna. Retked teevad eriliseks ka ootamatud kohtumised erinevate lindude ja metsloomadega ning lisaks on need meist teinud hobi-ilmaennustajad, kes käivad pea kuklas ja proovivad pilvi vaadates ees ootavaid olusid ära arvata,“ sõnab naine.

Ta nõustub matkajuhiga, et eelnev treenitus tagab matkal mõnusama enesetunde. „Tegelikult on need retked jõukohased ka vähese treenituse või kogemusega osalejatele. Samas mind motiveerib see ikkagi vormis hoidma, et mitte viimaste seas sörkida.“

Relika Kobin
Relika Kobin (paremal) Foto elamusretked.ee

Meri! Saar! Kontrastid!

Hooaja plaanidele otsa vaadates ütleb Kunnar, et sel aastal satutakse tavapärasest enam mere äärde, Ida-Virumaale ning saartest avastatakse põhjalikumalt Hiiumaad. „Suvist Hiiumaad teavad ilmselt paljud, kuid meie näitame selle saare kevadist palet. Elamusretk Ida-Virumaa tööstusmaastikul võib korraga olla nii trööstitu kui hingematvalt ilus, üleminekud on kahtlemata kontrastsed,“ leiab ta.

Elamusretkedele saab registreeruda siin.

ER_Hooajakaart2022

Tekst: Marta Vasarik

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Polina ja Mihkel Mattisen naudivad suusarõõme ja osalevad Sportland Kõrvemaa Suusamaratonil

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus