Purjelaudur Oskar Lillepea treenib suurte unistuste nimel | Sportland Magazine

Jaga „Purjelaudur Oskar Lillepea treenib suurte unistuste nimel“

Purjelaudur Oskar Lillepea treenib suurte unistuste nimel

Purjelaudur Oskar Lillepea teeb silmad ette nii mõnelegi kodumaisele surfihundile, sest vaatamata oma noorele eale pistab ta võistlustel rinda täiskasvanute klassis endast pea poole vanematega ning teeb seda edukalt. 2007. aastal Tallinnas sündinud sportlane on seadnud sihiks osalemise profipurjelaudurite sarjas PWA World Tour ja Eesti esindamise 2028. aastal Los Angeleses toimuvatel olümpiamängudel.

Seitsmeaastaselt Laulasmaa Purjelauakoolis treenimisega alustanud Oskar ütleb, et PWA World Tour on tema alal sama, mis korvpallurite jaoks NBA ehk profiliiga. „Seal on koos maailma parimad ning tee antud eesmärgi suunas nõuab suurt pingutust, hästi toimivat varustust ja head tulemust IFCA (International Funboard Class Association) võistlustel.“

„Kuna iQFoil distsipliin on esimest korda kavas 2024. aasta olümpiamängudel Prantsusmaal ja mulle see ala väga meeldib ning sobib, siis näen enda jaoks selles suurt võimalust. Esmalt püüan pääseda Eesti Purjetamisakadeemiasse treenima, aga saan seda teha alles kuueteistkümneselt ehk mõne aasta pärast, et koos sama ala sõitjatega harjutada,” lisab ta.

Oskar LillepeaIsa eeskujul vee peale

Purjelauasõidu fanaatikuid on Lillepeade peres veel ja nagu ikka, on kõik alguse saanud isa Ivo suurest kirest. „Ema tuleb heal juhul veele SUP-il, kuid purjelauda pole seni veel alla saanud. Isa eestvedamisel on toimunud nii alaga tutvumine kui esimesed treeningud, sest ilma tema abita poleks ma algul isegi varustust vette vedada jõudnud. Minu noorem vend Henri (9) on samuti purjelauasõidust innustunud ning ilmselt näeme sellega tõsisemalt tegelemas ka meie õde Evat (11),“ lausub Oskar.

Ägedamad lained ootavad ees

Kuigi laagrid ja võistlused on andnud Oskarile võimaluse purjelaual laineid künda nii Kanaari saartel, Itaalias, Austrias, Soomes, Egiptuses, Horvaatias, Mauritiusel ja mujal, siis suurim unistus maailma parimast surfipaigast pole veel täitunud. Noormees ihkab põrutada Mauile, sest just seal on väidetavalt lisaks mõnusale kliimale need maailma võimsamad lainekohad ning oma ala parimad tegijad. „Hookipa rannas sõidan ka mina kunagi,“ ütleb ta enesekindlalt.

Kõik keerleb tuule ümber

Kõige tüütumaks purjelauatamise juures peab ta tuule ootamist, sest seda kas pole tihti üldse või puhub see ebasoodsas suunas. Tänu sellele faktorile võib mõni võistlus lausa mitmepäevaseks venida.

Tormist merd Oskar ei karda. Tema üks meeldejäävamaid elamusi ongi just seotud ühe ekstreemsetes ilmaoludes mullu Pirital peetud võistlusega. „Olin kaheksa parima täiskasvanu seas slaalomi Eesti meistrivõistlustel A finaalis, merel möllas torm, tingimused olid keerulised ja nii mõnedki pidid alla vanduma. Ütleme nii, et see kogemus jäi meelde,“ tõdeb ta.

Oskar Lillepea
Foto: Artur Sadovski

Purjelauasport viib elus edasi

Spordiala juures hoiab noormeest ala mitmekesisus ja adrenaliin. „Purjelauasõit on väga lõbus, meri ja tingimused on alati erinevad, üksluisuse üle ei saa kurta. Foiliga sõitmine on muidugi ka omaette vägev tunne – kihutad vee peal olles nagu õhus. Lisaks paneb purjelauasport pingutama ning treenib vastupidavust. Võistlused võivad füüsiliselt vahel väga rasked olla, sest päevad on üldjuhul pikad. Samas õpetab see võitlema ning mitte alla andma. Kui vahel on saavutatu oodatust erinev, siis tuleb lihtsalt uuesti keskenduda, edasi püüelda ning nii võib nii-öelda päeva lõpuks iseendalegi üllatuse pakkuda,“ kirjeldab ta. Oskari arvates saab ta merel end proovile pannes eluks väga vajalikke õppetunde.

Oskar LillepeaTreenib nii merel kui maal

Kuna lisaks vastupidavusele treenib see ala ka tasakaalu, siis tunneb Oskar end väga enesekindlalt nii rulal kui lumelaual. Neid alasid harrastab ta koos heade sõpradega igal võimalusel. Purjelauatreening toimub tuulega päevadel. „Selleks kulub mu päevast neli kuni viis tundi. Kui tuult üldse pole, siis tegelen kõikvõimalike muude spordialadega, mida vastaval aastaajal harrastada saab. Näiteks talvel panen meeleldi alla murdmaasuusad ja usun, et tulevikus näeb mind ka Tartu suusamaratonil. Peamine jõutrenn leiab aset jõusaalis, mille osakaalu on plaanis lähiajal suurendada,“ ütleb ta.

Saab õpetusi oma ala parimatelt
 
Isa kõrval oli Oskari esimeseks treeneriks Laulasmaa Surfikooli juhendaja Kristjan Kiisk, kuid nippe ja nõuandeid on ta viimase kuue aasta jooksul saanud nii Toomas Pertelilt, Tristen Erik Kivilt, Timo Rungelt, Frank Ervinilt kui paljudelt teistelt. Muuhulgas on teda palju aidanud Matthew Rickard, kelle juhendamisel ta aeg-ajalt treenib.

„Purjelauasõitjad hoiavad omavahel kokku ning on üksteisele alati nõu ja vajadusel ka jõuga toeks,“ kinnitab noor sportlane.

Slaalomi Eesti meistrivõistlused Topul. Foto: Katrin Merirand
Slaalomi Eesti meistrivõistlused Topul. Foto: Katrin Merirand

Eeskujudeks on nii eestlased kui prantslased

Eestlastest on talle suureks eeskujuks samuti juba eelpool nimetatud inimesed, kuid lisaks veel Eesti parim lainesõitja Ain Härmson. „Välismaa purjelauduritest hoian silma Thomas Traversa tegemistel, kelle stiil ja lainesõiduvideod on lihtsalt uskumatult ägedad. Foilil on väga hea ja hetkel maailma kiireim mees Nicholas Goyard, kes pani kinni tänavu Itaalias Garda järvel toimunud iQFOiLi rahvusvahelised mängud. Slaalomis on minu eeskujuks 49-aastane

Antonie Albeau. Tema käes on nii purjelauasõidu kiirusrekord 102.285 km/h, lisaks sõidab ta ikka veel PWA World Tour profiliigas ja hoiab seal hetkel paremusjärjestuses kolmandat kohta. Juhtumisi on kõik kolm prantslased,” ütleb Oskar.

Oskari plaanidest ja tegemistest saab täpsemalt lugeda Hooandja lehelt ning soovi korral noort hakkajat sportlast tema teekonnal toetada.
 
Sotsiaalmeedias saab teda jälgida nii Instagramis kui Facebookis 

Tekst: Marta Vasarik

Kommentaarid

  1. Ivo

    Go go go!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Sportland Lõunakeskuse sportlik tiim tervitab kliente uuenenud kaupluses

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus