Rulataja Sandra-Merys Tasa ellu kuuluvad ohtlikud trikid, Simple Session ja Vans | Sportland Magazine

Jaga „Rulataja Sandra-Merys Tasa ellu kuuluvad ohtlikud trikid, Simple Session ja Vans“

Rulataja Sandra-Merys Tasa ellu kuuluvad ohtlikud trikid, Simple Session ja Vans

Sandra-Merys Tasa on ekstreemspordi vastu huvi tundnud lapsepõlvest saadik ning on leidnud oma kutsumuse rulatamises. Pea kümme aastat on ta tegelenud ka võistlusliku karatega ning omandab kõrgharidust Tartu Ülikoolis sporditeaduse erialal.

Sandra-MerysKuidas leidsid tee rulatamise juurde ning kui kaua oled sellega tegelenud?

Ekstreemsport on mind noorest peale paelunud. Alustasin trikirattaga sõites, aga kasvasin sellest välja ja ostsin rula. Juba esimesel päeval skatepargis leidsin parima sõbra, kellega iga päev sõitmas käia. Rulasõiduga olen tegelenud kokku kolm-neli aastat. Keegi pole rulatamise jaoks liiga noor ega vana! Just see ongi tore, et spordiala sobib pea igas vanuses inimestele.

Millised on siiani sinu suurimad sportlikud saavutused?

Üks suurimaid saavutusi on kindlasti Spot of Tallinnas rulaga tehtud 360 kraadine trikk. Lisaks see, kui hüppasin enda esimesed seitse trepiastet. Kukkusin esimese katsega käe veriseks, kuid see mind ei takistanud. Tundsin, et pean uuesti minema ja tehtud ta saigi. Veel meenub blunt to fakie trikk, mis oli nii mentaalselt kui füüsiliselt proovile panev.

Millised on sinu lähituleviku plaanid seoses rulatamisega?

Esimene eesmärk on rulatamist meedias rohkem esile tuua ja olla eeskujuks mõnele tüdrukule või poisile, kes ei julge trikki ära maanduda. Päeva lõpuks tuleb paratamatult leppida kukkumistega, kuid iga kukkumine viib sind triki maandumisele ka lähemale. Teine eesmärk on Spot of Tallinnas sooritada Eesti esimene backflip naisrulatajana. Kolmas soov on Vansi päriselt Vansi sõitjaks saada.

Sandra-Merys
Foto: Liidia Maier

Kas sina eelistad rulaga sõita pigem tänaval või skatepargis?

Eelistan sõita skatepargis, aga kui sõpradega välja läheme, siis seguneb sellega ka tänaval sõitmine. Väga meeldib sõita Tartu uues sise skatepargis ja Spot of Tallinnas. Väliparkide puhul eelistan Kase parki ja Kari parki.

Kui oled ka välismaal rulatamas käinud, siis millised kohad on sinu lemmikud olnud ja kuhu tahaksid kunagi kindlasti minna?

Sattusin Kreekas Santorinil kohalike rulatajate poolt ehitatud parki. Seltskond ja see, kuidas seal nii minimaalseid võimalusi kasutades trikke sooritati, oli eeskujuks ja silmi avav. Kindlasti andis see motivatsiooni juurde, et edasi rulatada. Tulevikus tahaksin ära käia Hispaanias Mar Bella pargis ja USA-s Woodwardi pargis.

Eesti suurim ekstreemspordisündmus on Simple Session, mis tänavu toimub 20.-26. septembrini Tallinnas Põhjala tehases. Mida sinu jaoks tähendab, et selline sündmus siin korraldatakse? 

Sandra-Merys
Foto: Teele Mustallik

Pean üritust väga vajalikuks, et ekstreemsport Eestis jõuaks kõrgemale ja kaugemale. Olen vaadanud Simple Sessioni võistlusi 10-aastasest saati ning see on andnud mulle suuremat motivatsiooni jääda ekstreemspordi juurde ja edasi areneda. Võistlusele on kohale tulnud sõitjad üle Euroopa. Nende eri sõidustiilide ja keerukate trikkide nägemine annab mulle julgust ja uusi ideid uute trikkide sooritamiseks.

Olen Tartu rulakoolis üks juhendajatest ning eelmisel aastal oli meie rulakoolil koostöös Kät stuudioga võimalus korraldada Simple Sessioni pargis Girls, Girls, Girls rula üritus, kuhu tulid kohale kõik naissoost rulahuvilised üle Eesti. Park oli väga hästi üles ehitatud ja jättis kõigile väga positiivse elamuse.

Miks tasuks Simple Sessionit kohapeale vaatama tulla?

Soovitan väga publikul Simple Sessionile tulla, sest see annab ülimalt erilise elamuse. Patt oleks minemata jätta, kasvõi kord elus tuleks ära käia. Selleks ei pea olema ekstreemsportlane, et sportlastele kaasa elada. Õhkkond on see, mis loeb ja see on seal väga äge. Simple Sessionil näitavad võistlejad ka väga tugevalt enda karakterit ja eri sõidustiile, sooritavad võimsaid ja ohtlikke trikke. See kõik tekitab ka vaatajates adrenaliini.

Kes on olnud sinu rulatamise stiili väljakujunemisel suurimad eeskujud?

Suurimaks eeskujuks on olnud Liidia Maier, just sihikindluse poolest. Tänu temale sai loodud ka uus Tartu sise skatepark. Sõitjatest vaatan alt üles Hollandist pärit naisrulatajale Candy Jacobsile ja USA-st pärit Minna Stessile, kes meeldivad mulle stiili poolest.

Blunt to fakie
Foto: Liidia Maier

Rulasõidus on uute trikkide proovimiseks sageli vaja mugavustsoonist välja tulla. Kas meenub mõni olukord, kus suutsid sooritada triki, mis tundus alguses võimatu? 

Kindlasti on selleks eelpool mainitud blunt to fakie. Kukkusin seda trikki proovides kindlalt ĂĽle 20 korra kui mitte rohkem. Proovisin trikist aru saada ja julgust koguda poolteist aastat.

Milliseid spordialasid sulle veel harrastada meeldib? Kas leiad nendes rulatamisega mingeid sarnasusi?

Olen tegelenud pea kümme aastat võistlusliku karatega. Karate on andnud mulle palju painduvust, seega rulaga näiteks valesti spagaati kukkudes ei ole mul valus, see säästab ka lihasrebendite tekkimisest. Karate võitluses hoitakse palju madalat asendit, mis on jalgadele hea trenn ning see annab rula trikkide sooritamisele plahvatuslikkust juurde.

Karate
Foto: Lauri Mengel

Karate ja rula suurim sarnasus on enesekindlus. Ilmselt sealt on ka tulnud vastus sellele, miks ma julgen just tüdrukuna ohtlikke trikke sooritada. Sa pead ennast kokku võtma ja mõtestama ennast õigesti. Oskan nii karate matšis kui ka rulaga suurte trikkide sooritamisel näha ainult ennast ja triki sooritamise momenti. Kui tahes lärmakas rahvas ka poleks, jääb keskendumise hetkel minu jaoks maailm vaikseks.

Ühe hobina kirjutan ka oma toas salaja muusikat. Pärast pikka päeva rulatamist või karate trenni aitab muusika mul mõtteid koondada ning päeva rahulikul toonil lõpetada.

Sandra-Merys
Foto: Teele Mustallik

Sa õpid Tartu Ülikoolis sporditeadust. Kuidas leiad kooli ja spordi vahel sobiva tasakaalu?

Kool on mulle prioriteet. Enamasti käin rulatamas nädalavahetusel ja kui koolitööd on nädala sees tehtud, siis võtan laua ja lähen kasvõi tunniks ajaks ringi sõitma. Alati ei pea trikke sooritama, niisama ringi sõitmine aitab parandada rula kontrolli ja tasakaalu. Teine põhjus on minu viieaastane õde, kes tahab pidevalt skateparki minna. Näen temas suurt potentsiaali ning ehk ka Eesti uut rula pealekasvu.

Vans on rulatajate seas väga levinud bränd. Mis sulle Vansi juures meeldib ning miks seda brändi eelistad?

Rulatamist alustades kandsin Vansi high top´e, mis säästsid väga pahkluu vigastustest. Soovitan ka algajatele kõrge lõikega ketse, sest nendega tekib vähem sinikaid. Jään siiani Vansile truuks. Mulle meeldivad väga Vansi disainid ning jalanõude puhul pehmus ja mugavus.

Vabal ajal ja koolis armastan kanda Vansi mütse, jalatseid ja särke, mis meeldivad mulle väga just mitmekesise valiku tõttu.

Vans

Rulatamine kulutab jalatseid üsna kiiresti. Millised Vansi ketsid sulle rulatades kõige paremini istuvad?

Kannan musta värvi Vansi slip-one, mis mulle rulatamisel väga meeldivad, sest need ei kulu nii kiiresti ära. Samuti tunnetan lauda nendega paremini.

Tekst: Rasmus Piirsalu
Fotod: Keir Rämson

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Tule naudi jooksurõõmu ja puhast loodust 20. augustil Sportland Kõrvemaa Metsajooksul

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus