Sellest saab discgolfi suvi: toimub mitu tipptasemel suurvõistlust ning harrastajate arv kerkib jätkuvalt | Sportland Magazine

Jaga „Sellest saab discgolfi suvi: toimub mitu tipptasemel suurvõistlust ning harrastajate arv kerkib jätkuvalt“

Sellest saab discgolfi suvi: toimub mitu tipptasemel suurvõistlust ning harrastajate arv kerkib jätkuvalt

Discgolf areneb Eestis suure hooga ning harrastajate arv kasvab mühinal. Lisaks toimub discgolfaritele mitmeid põnevaid mõõduvõtte, seal hulgas rahvusvahelisel tasemel. Lähiajal ootavad ees nii Innova Baltic Touri´i finaaletapp kui ka Baltimaade meistrivõistlused. Kõigest pikemalt räägib DiscSport’i tegevjuht ja võistluste peakorraldaja Rene Mengel.

„Balti tuuri ajalugu ulatub aastasse 2009, kui loodi Eesti, Läti ja Leedu discgolfi entusiastide poolt esimene kõiki Balti riike väisav võistlussari. Uue hingamise ning maailma suurima kettatootja Innova Champion Discs toetuse sai võistlussari 2017. aastal, kandes samast aastast ka nime Innova Baltic Tour (IBT). See on suurim ning ainulaadne Baltimaid ühendav discgolfi tuur, millel on osalejaid olnud rohkem kui 13-st riigist, videoülekandeid on vaadatud 30-st riigist, mis annab kokku üle 600 000 vaatamise,“ räägib Rene.

Innova Baltic Tour
Foto: Jānis Lārmanis

Konkurents on tihe

Sel aastal toimub IBT kolme osavõistlusena Leedus, Lätis ja Eestis. Praeguseks on kaks etappi peetud. Vilnius Open toimus aprilli keskpaigas maalilise maastikuga Pūčkorių rajal ning Valmiera Open mai alguses Valmieras. „Kahe etapi kokkuvõttes on seis väga tasavägine ning tuuri üldvõitja selgitamine jääb viimase, Nordic Titanium Open etapi peale, mis toimub 16.-18. juunini Lõuna-Eesti mägistel discgolfiradadel Annikorus ja Pühajärvel. Annikoru näol on tegemist ühe Eesti parima discgolfirajaga ning Pühajärve pop-up rada pannakse esmakordselt üles vaid antud võistluse tarbeks,“ sõnab korraldaja.

Igal etapil on kuus erinevat klassi – avatud professionaalide klass nii meestele (MPO), naistele (FPO), kui ka 40+ vanuses mängijatele (MP40). Lisaks on kaks amatööride kategooriat (MA3 & MA4) ning juuniorite divisjon (MJ18), kuhu pääsevad osalema noored vanuses alla 18 eluaasta. Igal etapil on maksimaalne osalejate arv 160 ning Leedus ja Lätis oli see arv peaaegu täidetud.

Rainers Balodis
Hetke tuuri liider Rainers Balodis, Team Innova/Team DiscSport, Läti. Foto: Jānis Lārmanis

Innova Baltic Tour´i viimasele etapile on registreerunud pea kõik Eesti tippmängijad, kes tol hetkel piiri taga ei võistle. „Tuuri üldvõidu peale võitlevad suurima tõenäosusega Ville Kivisilla, Mats-Eerik Tõhk, Marger Krumm ning teiste ebaõnne korral ka Mathias Villota. Nordic Titanium Openil osaleb ka praegu väga head mängu näitav ning eelmisel aastal Läti IBT etapi ja äsja Kõrvemaal toimunud Estonian Openi võitnud Mauri Villmann. Kahjuks ei saa osaleda mitmekordne Läti meister Rainers Balodis, kes on hetkel tabelis esikohal. Just see aga jätab võimaluse üldvõiduks tagantpoolt tulevatele sportlastele,“ selgitab korraldaja.

Märkimisväärne on, et esmakordselt autasustatakse tuuri üldvõitjat auhinnareisiga Californiasse, USA-sse, kus on võimalus külastada Innova Champion Discs kettatehast ning osaleda kohalikul discgolfi võistlusel.

Võistlemine ja kaasa elamine on elamus

Rene Mengel on veendunud, et Innova Baltic Tour on Baltimaade discgolfaritele ja spordiala arengule väga oluline. „See on mängijatele hüppelauaks kohalikult tasandilt rahvusvahelisele areenile. Tänu sportlaste taseme paranemisele ületab spordiala tervikuna ka oluliselt tihedamini meediakünnist. Paljudele jäävad kohalikud võistlused või nädalavõistlused ainukeseks väljundiks, kus oma võistlustaset proovile panna, aga kui on ambitsiooni jõuda kaugemale, siis on IBT just õige koht, kus esimest korda võistlustules karastuda,“ lausub ta. „Ka valitsev naiste discgolfi maailmameister Kristin Tattar on oma karjääri algusaastate võite noppinud just Innova Baltic Tour’ilt.“

Keskes Kristin Tattar. Foto: Margit Kurvits
Keskel Kristin Tattar. Foto: Margit Kurvits

Teine tähtis jõuproov Eestimaa pinnal toimub 7.-9. juulini, kui Jõulumäel peetakse Baltimaade meistrivõistlused. „Need on toimunud aastast 2017. Esimesel korral küll Innova Baltic Tour´i lõpetava etapina, kuid juba 2018 saime korraldusmeeskonnaga aru, et tegemist on eraldiseisva suursündmusega ning panime aluse suurvõistlusele Baltic Disc Golf Championships (BDGC), kus praeguseks on võitjaid nii Eestist, Soomest kui USA-st,“ räägib Rene. BDGC-l on osalenud nii Eesti kui naaberriikide silmapaistvad tipud, aga ka maailma esikümne mängijad ookeanitagustest riikidest.

Mõlemal võistlusel on kõikidel discgolfi sõpradel võimalus sportlastele kaasa elada. Tulla tasub, sest sel tasemel mängude vaatamine on omaette elamus. „Ühele võistlusele koondub kokku Baltimaade tippmängijate tuumik ning kui oled just alustanud discgolfiga, siis on äärmiselt huvitav vaadata, mida discgolfi kettaga on tegelikult võimalik teha – kui täpne on võimalik sellega olla ning kui kaugele saab seda lennutada. Kindel soovitus on vaatama tulla kõikidel, nii alustavatele mängijatel kui ka edasijõudnutel, kellel veel ei ole õnnestunud ise võistlusele peale pääseda,“ kinnitab korraldaja.

Innova Baltic Tour
Foto: Jānis Lārmanis

Sportland ja discgolf kuuluvad kokku

Ühegi märkimisväärse spordivõistluse korraldamine või spordiala arendamine ei ole mõeldav ilma toetajateta. Siinsele discgolfile on õla tugevalt alla pannud ka Sportland. „Sportland ja discgolf kuuluvad ühte lausesse nagu discgolfi ketas ja korv. Üht ei saa olla ilma teiseta,“ lausub Rene. „Sportland on mänginud discgolfi arengus väga suurt rolli ning toetab pea kõiki suuremaid Baltimaade võistlusi, sealhulgas Innova Baltic Tour´i ja Baltimaade meistrivõistlusi. Koostöös Sportlandiga on igal Baltimaade discgolfaril võimalik valida just endale sobilik ketas või korv lähimast Sportlandi kauplusest või veebipoest.“

Koostöös Sportlandiga on DiscSport’i meeskond korraldanud lisaks arvukatele discgolfi võistlustele ka erinevate maailma tippmängijate koolitusi ning teinud tutvumissessioone Sportlandi kauplustes, kus fännid on saanud autogramme ning pilte nii maailmameistritelt kui USA meistritelt. „Kahepoolne koostöö on olnud sujuv ja meeldiv. Kuna mõlema meeskonna väärtushinnangud ja eesmärgid on samad, siis kindlasti jätkub koostöö ka tulevikus,“ on Rene kindel.

Foto: Jānis Lārmanis
Foto: Jānis Lārmanis

Discgolf liigub ülesmäge

Discgolf jätkab Eestis kindlasti tõusujoones. See on ka üks vähestest spordialadest, mis harrastajate hulga osas koroonapandeemiast pigem võitis. „Viimased aastad tõid discgolfi massiliselt rahvast juurde. Muidugi ei jäänud kõik pärast pandeemia taandumist ala juurde pidama, vaid suundusid edasi või tagasi mõne teise spordi juurde, kuid väga suur osa siiski hakkas discgolfiga tegelema,“ ütleb Rene. Tema sõnul on Eestis discgolfi harrastajaid juba üle 30 000 ning kui vaadata Baltikumi tervikuna, siis ei näe ta põhjust, et kogunumber ei võiks kunagi ületada 100 000 piiri. „Kui rääkida ainult Eestist, siis on asjad liikunud discgolfi jaoks soodsas suunas. Meil on arvestatav hulk kõrge tasemega võistluste korraldajaid. Seda näitab ka asjaolu, et käesoleval aastal on Euroopa meistrivõistluste korraldus usaldatud Tallinna Lauluväljakule. Tasuta kasutamiseks mõeldud ja 24/7 avatud radade arv ulatub juba üle 250,“ sõnab Rene. Ta toob ka välja, et igal aastal tuleb juurde tippmängijaid, kes pakuvad tugevat konkurentsi valitsevatele meistritele ning tõmbavad tähelepanu ka rahvusvahelisel tasemel. Samuti teeb Eesti Discgolfi Liit oma meeskonnaga kõva tööd, et discgolf oleks Eesti juhtivate spordialade hulgas. Ei saa mööda vaadata ka 2022. aasta Kristin Tattari maailmameistritiitlist, mis on tõmmanud meedia tähelepanu rohkem kui miski muu „Kõik asjaolud tervikuna näitavad, et discgolf Eestis liigub õiges suunas,“ on Rene rahul.

Albert Tamm
Albert Tamm. Foto: Margit Kurvits

Tõenäosus discgolfi armuda on suur

Rene on ise discgolfiga tegelenud pea 15 aastat ning koos DiscSport´i meeskonnaga on ta korraldanud lugematul arvul võistlusi ja koolitusi. Üks peamine küsimus, mis talle on esitatud kõlab nii: miks ma peaksin discgolfi proovima? „Naljatades olen hakanud vastama: kui võimalik, siis ärge proovige. Tõenäosuse protsent, et pööraselt ja süviti antud spordialasse ära armute on äärmiselt kõrge. Emori uuringut ei ole küll läbi viidud, kuid julgen arvata, et kümnest proovijast leiavad end seitse-kaheksa peatselt jälle discgolfi radadelt ning neist omakorda kaks-kolm on sellised, kelle vaimset tervist tuleb peatselt kontrollida, sest nad ei räägi seltskonnas enam millestki muust, kui ketaste lennuomadustes või kuidas eelmisel nädalavõistlusel oma tulemust suudeti parandada või kuidas keegi Albert (loe: Albert Tamm, neljakordne Eesti meister ja Baltimaade meister) viskas üle 190 meetri,“ muigab Rene.

Kui soovid endale tervislikku sõltuvust, siis mine kindlasti metsaradadele discgolfi proovima ning Innova Baltic Tour´ile ja Baltimaade meistrivõistlustele kaasa elama!

Innova Baltic Tour

Instagram

Facebook

@innovabaltictour

Youtube

Baltic Disc Golf Championships

Instagram

Facebook 

@balticdiscgolfchampionships

Youtube

Lisainfo võistluste kohta http://www.InnovaBalticTour.eu

Tekst: Merilin Piirsalu

Avafoto: Margit Kurvits

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Aasta kõige eepilisem jooks Tipust Topini ootab kõiki raja äärde kaasa elama

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus