Täielik vabadus ratta seljas | Sportland Magazine

Jaga „Täielik vabadus ratta seljas“

Täielik vabadus ratta seljas

Bert Ribul (26) on BMX-rattur, kes alustas BMX-iga sõitmist 12-aastaselt. Pärast vigastuspausi on ta taas rajal. Bert harrastab peamiselt BMX flatland’i, kuid aeg-ajalt harjutab ka teisi stiile.

Bert, mis sind BMX-i juurde tõi?

Nägin parklas kahte kutti harjutamas ja olin kohe lummatud, kuna see oli niivõrd teistsugune ja äge. Läksin mitu korda tagasi, et lihtsalt vaadata, kuidas nad harjutavad. Siis kaevasin keldrist välja oma lasteratta, lasin naabrimehel sellele metallist pulgad külge keevitada, ja hakkasin nähtud trikke vaikselt järele proovima.

Bert Ribul

Mis on BMX flatland?

BMX flatland on stiil, kus ei kasutata ühtegi elementi, skatepark’i ega hüppeid, vaid kogu tegevus toimub siledal pinnasel. See on üks tehnilisemaid ja keerulisemaid alasid, kuna nõuab head tasakaalu ja koordinatsiooni. Teiselt poolt on see aga kõige vabam ala, sõitu ei piira hüpped, rajad ega mingid reeglid. Sa võid teha rattal kõike, mis pähe tuleb: mida originaalsem ja loomingulisem oled, seda parem. Paljud on võrrelnud BMX flatland’i näiteks hiphopi ja breiktantsuga.

Millest peaks alustama, kui on soov BMX-i trikke teha?

Kõigepealt peaks kindlasti muretsema õige suurusega BMX-i, mitte ostma esimese ettejuhtuva või kõige ilusama.

Alustada tuleb kõige lihtsamatest trikkidest (basic), näiteks bunnyhop, 180, manual. Mida rohkem basic-trikke selgeks õppida, seda lihtsam tulevikus on. Trikke saab õppida ükskõik millistel platsidel ja parklates.

Kui tihti ja kus peamiselt treenid?

Treenin keskmiselt kolm-neli päeva nädalas. Mõnel päeval tegelen füsioteraapiaga või üldise kehatreeninguga või sõidan maanteerattaga. Talveperioodil on sõita natukene keerulisem, kuna Tallinnas on selleks väga vähe kohti, aga peamiselt treenin Vabaduse väljakul.

Bert Ribul

Mis sulle oma ala puhul kõige rohkem meeldib?

Vabadus – ei ole ette kirjutatud reegleid, saad treenida siis, kui kõige rohkem tahad ja nii kaua kui tahad, samuti on sõidustiil ja trikid täiesti su enda looming. Keegi ei ütle, kuidas sa sõitma pead või milliseid trikke pead tegema.

Millised on kõige keerulisemad trikid, mida BMX-rattaga teed?

Minu enda trikid ehk need, mille olen ise välja mõelnud. Need on ühtepidi kõige raskemad ja võtavad kõige rohkem aega, aga millegi täiesti uue loomine on väga lõbus protsess. Kui lõpuks tõesti teedki oma triki ainsana maailmas ära, on see uskumatult ja lihtsalt kirjeldamatult äge.

Olid põlveprobleemide tõttu spordist pikemat aega eemal, kas oled nüüd põlve korda saanud?

Tõsise põlvevigastuse tõttu tehti mulle kuus põlveoperatsiooni ja olin rattast eemal kokku umbes kaks aastat. Peale esimesi operatsioone olin kannatamatu ja hakkasin liiga vara sõitma – kuus kuud rattast eemal olemine ajas vaikselt hulluks ja ma lihtsalt ei suutnud enam oodata. Proovisin operatsioonide vahepeal samuti, aga asi ei olnud sama, kuni viimase operatsioonini. Lasin endal korralikult taastuda, tegin kõvasti füsioteraapiat ning siis asusin uuesti sõitma. Nüüdseks olen tagasi ja tunnen end tugevamana kui varem.

Mida BMX-iga sõitmine sulle annab?

Võimaluse kõik mured unustada ja tunda ennast täiesti vabana. Saan iga minut luua rattal midagi uut, teha midagi, mis on erinev ja silmapaistev. Tänu BMX-ile olen saanud reisida kogu maailmas ja kohtunud väga paljude huvitavate inimestega. Samuti olen saanud palju kogemusi ning loonud sõpradega lugematul hulgal häid mälestusi.

Bert Ribul

Millised on sinu suveplaanid ja edaspidised sportlikud eesmärgid?

Olen seadnud suured plaanid ja eesmärgid, kuna see on esimene suvi üle pika aja, kui olen kindlalt ratta peal tagasi. Kindlasti plaanin osaleda võimalikult paljudel võistlustel välisriikides. Motivatsioon on praegu väga suur, eelkõige tahan jõuda tagasi vanale taseme ja veelgi kaugemale. Eesmärk on kindlasti sõita maailma esikümnes.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

 

 

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Kreete Verlin – lapsepõlvest saati trenninäljas

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus