TalTech Cheerleaders seab sihte järjest kõrgemale | Sportland Magazine

Jaga „TalTech Cheerleaders seab sihte järjest kõrgemale“

TalTech Cheerleaders seab sihte järjest kõrgemale

TalTech Cheerleaders (endise nimega TTÜ Tantsutüdrukud ja Saltopoisid) asutati juba 2007. aastal ning just neid võib pidada selle ala pioneerideks Eestis. Nad on seitsmekordsed Eesti meistrid, aga kroonitud ka Euroopa parimateks. Nad on ainsad, kes on Eestit esindanud Euroopa ja maailma cheerleading’u meistrivõistlustel.

Klubi 16+ segarühma peatreener Andre Org on akrobaatika taustaga treener, kes tutvustab ala lähemalt ning räägib sellest, mis eristab cheerleader’eid tantsutüdrukutest.

Cheerleading kasvas välja Ameerika jalgpallist

Kes on näinud NFL (National Football League) mänge, teab, millest jutt. Tänapäeval on cheerleading publiku käimatõmbaja pea kõikidel sportmängudel. „Eestis on see korvpallis ja võrkpallis kohustuslik, jalgpallis tuleb meelde vaid Nõmme Kalju. Meie ülesanne on tõmmata rahvas käima ja saada rütm üles. Time out’ide ajal esineme konkreetsete kavadega. Mängu ajal, platsi servas, püüame aktiivselt kodumeeskonda ergutada,” ütleb Andre.

Cheerleaders
Foto: Action Moments

Eesti cheerleading’u raskuskese on Tallinnas ja Tartus

Cheerleaders
Foto: Action Moments

Andre sõnul areneb ala jõudsalt. Lisaks Tallinnale tegutsetakse aktiivselt Tartus, üle Eesti on kokku umbes 15 klubi. TalTechi initsiatiivil loodi 2017. aastal Eesti Cheerleadingu Liit.  „Eesti keeles ei ole veel leitud sobivat tõlget, inglise keeles on kõik väga arusaadav ehk selle alaga tegelejad juhivad mängude ajal publiku kaasaelamist. Ergutussport ei ole ka päris õige sõna, nii et hetkel oleme jäänud selle inglisekeelse väljendi juurde,” ütleb ta.

Oluline on rõhutada, et cheerleading on täiesti omaette ala. See ei ole otseselt tants ega ka akrobaatika. „Inimesed, kes kõrvalt vaatavad, ütlevad ikka, et tantsutüdrukud, aga rahvusvaheliselt on see täiesti omaette ala, omade kindlate reeglitega. Cheerleading’us on tantsuline suund, kus võib näha sahistajaid ning teine suund on akrobaatiline, kus tehakse tõsteid, hüppeid ja viskeid. Kuid kõik on reglementeeritud,” selgitab treener.

Ta lisab, et eelmisel aastal said Eestis kutsetunnistuse nn tantsulise suuna esindajad ning sel sügisel jätkatakse akrobaatilise suuna koolitustega. Valdavalt on Eestis tantsulise suuna viljelejad, aga akrobaatika pool areneb samuti.

TalTech korvpalli- ja võrkpalliklubi tugi

Nagu klubi nimigi vihjab, ollakse alati väljas TalTechi korvpalli- ja võrkpallimängudel. „Igal kõrgliigamängul peab keegi meie rühmadest olema esindatud. Kui algusaastatel oli meil vaid üks-kaks rühma, siis nüüd on juba kaheksa rühma ning korra kuus saab iga rühm mõnel mängul üles astuda,“ ütleb klubi eestvedaja.

TalTech cheerleaders on ka Eesti korvpalli rahvuskoondise ametlik partner ning suvel saab neid näha koondise mängudel.

Cheerleaders
Foto: Action Moments

Edukad rahvusvahelistel võistlustel

Cheerleaders
Foto: Action Moments

Euroopasse tõid selle ala pisiku USA-st pärit üliõpilased, kes siin õppisid ning ka tänapäeval võib paljude riikide koondiste eesotsas näha just suure lombi tagant pärit treenereid.

„2015. aastal Kanadast tulles hakkasin Eestis akrobaatika suunda arendama. Videoid vaadates tekkis suurem huvi proovida tõsteid, viskeid ja püramiide, lisades neid tantsukavadele. Samuti tekkis tahtmine tegeleda cheerleading’u kui võistlusspordiga. N-ö õige cheerleading on tegelikult väga ohtlik ja pöörane ala,” ütleb Andre.

Esimesed kogemused saadi Soomest. „Soomlased on selle ala tõelised meistrid. Ameerikast pärit treenerite juhendamisel on nad tegelenud sellega juba 80-ndatest. Neil on väga suur harrastajaskond, mis tagab kandepinna ja pideva arengu. Lisaks on nad tulnud mitu korda maailmameistriks,” tunnustab ta põhjanaabreid.

Tule trenni!

Andre esimesed kokkupuuted akrobaatikaga on pärit kunagisest Tuvi tänava Tööjõureservide spordihoone sportvõimlemise saalist. „Tegelesin ka kergejõustikuga, aga võimlemise pisik oli kogu aeg sees. Kehakultuuri õpingutega alustasin Eestis, jätkasin Taanis ning Kanadas töötasin võimlemise- ja akrobaatikatreenerina. Viimased seitse aastat olen tegutsenud Eestis, mul on EOK viies kutsetase,” annab treener enda kohta lühiülevaate.

TalTech Cheerleaders koondab kaheksa erinevat rühma, kes omakorda jagunevad neljaks cheerleading’u ja neljaks showtantsu rühmaks. „Mina treenin 16+ akrobaatilist segarühma. Treeningutesse on eelkõige oodatud muidugi akrobaatilise põhja ja taustaga inimesed. Kuid reaalsus on see, et kandepind on väike ning võtame vastu need, kes näitavad huvi üles, inimesed kes tulevad piltlikult öeldes jõusaalist või kergejõustiku staadionilt,“ lausub ta.

Ühistreeningud toimuvad kolm korda nädalas, teistel päevadel treenitakse individuaalselt jõusaalis või käiakse Skypark’is hüppamas.

Andre grupis treenivad nii gümnaasiumiõpilased kui ka üliõpilased. Võimlemine ja akrobaatika ei ole just seenioride ala ja uurin, mis vanuseni üldse gruppi vastu võetakse. „Meie grupis on kõige vanem liige 33-aastane. Teatud vanusest alates muutuvad mingid hüpped akrobaatiliselt keerukaks. Samas osalevad selle ala maailmameistrivõistlustel 50+ mehed, kel on veel jõudu hoida püramiide püsti. Füüsiline jõud ei kao niisama ära,“ selgitab Andre.

Foto: Jaan Krivel

Kutsu cheerleader’id oma suvepäevadele

Cheerleaders
Foto: Action Moments

Cheerleader’id ei astu üles vaid spordivõistlustel. Neid võib näha erinevatel lavalaudadel ning üritustel. „Oleme väga tänulikud oma toetajatele. Näiteks ilusad riided aitavad meile selga Nike ja Sportland. Oma laagreid ja võistlusi finantseerime ise ning selleks otsime pidevalt esinemisvõimalusi üle Eesti. Me tõmbame rahva igal pool käima,“ lubab Andre lõpetuseks.

Lisainfo ja kontakt: https://www.cheerestonia.com/

FB: TalTech Cheerleaders

TalTech Cheerleaders saavutused

I koht – 2021 Eesti Cheerleadingu meistrivõistlustel
5. koht – 2019 Euroopa meistrivõistlustel Cheerleadingu Senior CHEER HIP HOP kategoorias
7. koht – 2019 Maailma meistrivõistlustel Cheerleadingu Senior COED ELITE kategoorias
I koht – 2018 Euroopa meistrivõistlustel Cheerleadingu Senior COED ELITE kategoorias
I koht – Vabariiklikel Eesti Tantsutüdrukute Festival-võistlustel (2010-2014, 2017, 2018)
I koht – 2017 May Madness võistlusel COED Cheerleading kategoorias ja 5. koht Cheer Dance kategoorias
II koht – 2017 Best Show võistlustel PRO kategoorias
Üldvõitja – 2017 Gymnafest võistlusel
Laureaat – 2013, 2015, 2018, 2019 Gymnafest võistlustel
I koht- 2012 Balti Cheerleadingu meistrivõistlusel Dance ja Cheerleading kategoorias

Tekst: Kärt Radik

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Elisabeth Mägi: tantsijatel on võime rääkida ilma sõnadeta

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus