Sportland Kõrvemaa Suusamaraton 2024 | Sportland Magazine

Jaga „Tule naudi Sportland Kõrvemaa Suusamaratonil talverõõme, head suusarada ja mõnusat seltskonda!“

Tule naudi Sportland Kõrvemaa Suusamaratonil talverõõme, head suusarada ja mõnusat seltskonda!

Juba vähem kui kuu aja pärast, pühapäeval 28. jaanuaril, antakse start Sportland Kõrvemaa Suusamaratonile. Rajale on oodatud nii väikesed kui ka suured suusasõbrad, sest sobivaid distantse leidub igaühele.

Suusamaraton on ühtlasi ka tänavuse Sportland Kõrvemaa Nelikürituse avaetapiks. Nagu viimastel aastatel tavaks, kuulub nelikürituse sarja viis omanäolist spordisündmust – suusamaraton, kevadjooks, maastikutriatlon, metsajooks ja rattamaraton. Uudis on aga see, et igipõlisest rajameistrist ning Aegviidus sündinud ja kasvanud Sven Luksist on saanud sarja uus peakorraldaja.

Suusamaraton

Oodatud on kõik spordisõbrad

„Olen läbi aegade olnud pea ainus inimene, kes on sarja algusest mingilgi moel kõikide sündmustega seotud olnud. Tunnen Kõrvemaad ja siinseid radu nagu oma kümmet sõrme ja hoolin väga sarja käekäigust, seega võtsin sellest aastast peakorraldaja vastutusrikka ametikoha hea meelega enda kanda,” räägib Sven.

Eelmised kaks aastat tegutses ta ametlikult rajameistrina. „Kõik, mis puudutab radade planeerimist, kujundamist ja ka füüsilist tööd, on olnud minu rida. Nüüd lisandub sellele teine mahukas osa ehk ürituse logistika, kommunikatsioon, koostööpartneritega suhtlemine jne. See on parajalt suur väljakutse, aga õnneks on aastate jooksul kõik senised peakorraldajad teinud sarja järjest paremaks ning on, kust edasi minna,” leiab Sven.

Kardinaalseid muudatusi uuel peakorraldajal plaanis ei ole. Esialgu tuleb olemasolev kaardistada ning tegeleda peenhäälestusega. „Väiksemad muudatused on sportlaste tagasiside põhjal kindlasti kavas. Me tahame ise ju ka, et kõik meie võistlused meelitaksid kohale uusi osavõtjaid, kuid oleksid ahvatlevad ka neile, kes aastaid siin käinud. Sooja suppi, teed ning saunamõnusid pakume endiselt, sest inimene tahab ikka süüa ja pesta. Jätkuvalt püüame loodusega hästi läbi saada ja säästlikult majandada,” ütleb ta.

Kõrvemaa Suusamaraton 2023_ 171

Sõita saab nii vaba- kui klassikatehnikas

Tänavu novembris maha sadanud suur hulk lund on võimaldanud Kõrvemaal juba üle kuu aja suurepärastel radadel suusatada ja maratoniks treenida. Ka vahepealne suur sula ei mõjunud suusarajale laastavalt, sest rajapõhi on tugev. „Hiljuti riisusime tiimiga 18 km ulatuses kogu raja okstest ja risust puhtaks, mis oli tekkinud sinna suurte lumesadude tagajärjel. Rajapõhi on täiesti korralik ja seal saab mõnusalt suusatada. Kes valgel ajal suusatama ei jõua, siis harjutamiseks on ka 1,6 km valgustatud kunstlumega kaetud rada.“

Sportland Kõrvemaa Suusamaratoni rajad kulgevad suures osas Põhja-Kõrvemaa maastikukaitseala radadel ja metsateedel. Kuigi tegemist on vabatehnikas sõidetava suusasõiduga, saab raja läbida ka klassikalises sõidustiilis, sest klassikajälg on sisse aetud. „Tegelikult võib viimasel ajal täheldada klassikalise suusastiili tõusutrendi kuigi vahepeal oli tegu lausa hääbuva alaga. Siinkohal on tunda skin-suusa mõju nende inimeste hulgas, kelle jaoks suuskade määrimine on ligilähedane raketiteadusega. Nende jaoks on see taevamanna ja klassikute read on täienenud. Ka noori on rohkem rajal näha,” rõõmustab peakorraldaja.

Suusamaraton

Distantse on igale maitsele

Sportland Kõrvemaa Suusamaratoni põhidistants on 38 km ning see rada läbitakse 19 km ringil, mida tuleb siis kaks korda sõita. „Kui pisut nõu anda, siis eeskätt just harrastajad võiksid esimese ringi pigem rahulikumalt kulgeda, sest teisel ringil läheb nii või naa raskeks. Raja teine pool on väljakutsuvam ja seal on ka parajalt tõuse, millega peaks arvestama. Kõrvemaa suusamaraton võiks ühtlasi olla heaks proovikiviks enne Tartu Maratoni,” leiab Sven.

Kes aga kahte ringi sõita ei soovi, saab ette võtta lühema sõidu 19 km rajal. Noorte distants on 5 km pikk ning kõige pisemad saavad osaleda Mesikäpa 400 m ja 1,5 km distantsidel.

Kui endal sobivad suusavarustust pole, siis Kõrvemaal saab kohapeal rentida saapaid ja suuski, mis on eelnevalt hooldatud. Võistluste ajal on nõudlus kindlasti suurem ning kui on soov varustust rentida, siis võiks sellest juba varakult teada anda, et saaks vajaliku broneerida ja nimeliselt valmis panna. Igal juhul loodavad korraldajad näha stardis nii vanu kui ka uusi osalejaid!

Kõrvemaa Suusamaraton 2023_ 145

Tule kogu perega!

Nii suusamaratonile kui ka teistele nelikürituse osavõistlustele on oodatud kõik – pered, harrastajad, spordiga alustajad. Eesmärk ei ole teha tingimata hirmus tõsist võistlust, kus tuleb naabrimehest parem olla. Pigem oodatakse kõiki loodust ja mõnusat õhkkonda nautima.

Peakorraldajal on hea meel tõdeda, et sarja etappidest osavõtjate arv liigub tõusvas joones. 2023. aastal käis suusamaratonil 504, kevadjooksul 1115, triatlonil 412, metsajooksul 967 ja rattamaratonil 862 spordisõpra, kuid lagi ei ole veel kindlasti käes. „Meie võistlusformaadid meeldivad väga erinevate spordialade tippudele, kes on lastele ja noortele suureks eeskujuks, aga piltlikult öeldes panevad peo püsti ikka harrastajad, keda mahub metsa veel. Loodetavasti kajastub imeline talve algus ka suusamaratoni osavõtjate arvus,“ loodab Sven.

lapsedlapsed

Auhinnaks Nike jooksutossud

Juba mitu aastat on tublimaid spordisõpru premeeritud Nike jooksutossudega. Nii on see ka tänavu – kõik, kes võtavad alanud hooajal ette vähemalt neli Sportland Kõrvemaa Nelikürituse etappi viiest, saavad endale tutikad Nike Pegasus jooksutossud. Arvesse läheb osalemine kõikidel distantsidel, sh Mesikäpa noorteüritused, erandiks on vaid Mesikäpa lasteüritused.

Hea tagasiside on parim auhind

Suusamaratoni järel on järgmine nelikürituse etapp kevadjooks, mis toimub 5. mail. Teada on, et distantsid suurtes piirides ei muutu, kuid jooksusõprade meeleheaks võetakse rajalt välja Venemäe trepid, mis liiga suurt vaimustust ei tekitanud. Viimased olid siiski vaid piisaks meres, sest Marathon100 traditsioonilise aastaküsitluse põhjal saavutas Sportland Kõrvemaa Kevadjooks keskmiste (250-1000 osavõtjat) jooksuürituste sarjas auväärse 3. koha. Marathon100 on parimaid jooksuüritusi selgitanud nüüdseks ligi kümme aastat ning igal korral on otsuse teinud just jooksjad ise. Üldises plaanis ongi eestlased jooksuürituste korraldusega pigem ikka väga rahule jäänud.

kevadjooks

„Inimeste tagasiside on kõige parem auhind. Meie kõige suurem potentsiaal kasvada ongi seotud just jooksuüritustega. Kõrvemaa loodus ja maastik on erakordsed. Lühikesed distantsid, pikematest rääkimata, on puhas kuld, kui klassikuid tsiteerida. Olen ise siit pärit ja julgen kinnitada, et siin on hea ja mõnus joosta. Maastik on vaheldusrikas ja rada on parajalt väljakutsuv,“ kinnitab Sven.

Maikuisele kevadjooksule järgnevad Sportland Kõrvemaa Triatlon 14. juulil, Sportland Kõrvemaa Metsajooks 18. augustil ning Sportland Kõrvemaa Rattamaraton 22. septembril. Enne neid etappe aga oodatakse kõiki 28. jaanuari suusarajale!

Kõrvemaa Suusamaraton 2023_ 4SUUSAMARATONI AJAKAVA

Kell 10 Võistluskeskus avatud
Kell 10.30 Mesikäpa lastesõidud 400 m ja 1,5 km
Kell 11 Start 5 km ja Mesikäpa noortesõidule
Kell 12 Start 38 km põhidistantsile
Kell 12.15 Start 19 km lühikesele distantsile
Kell 12.45 Mesikäpa noortesõidu autasustamine
Kell 14.15 38 km ja 19 km autasustamine
Kell 16 Finiš suletakse
Lisainfo ja registreerimine

NB! Kõrvemaale on väga mõnus sõita Aegviidu rongiga, sest korraldaja on organiseerinud raudteejaama TASUTA bussiühenduse. Marsruut kulgeb Aegviidu rongijaam-Kõrvemaa keskus-Aegviidu rongijaam suunal. Lisainfo

Tekst: Kärt Radik
Fotod: Sportland Kõrvemaa Matka- ja Suusakeskus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Silver Lätt jagab nõuandeid harrastajate talvisteks discgolfi treeninguteks

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus