Vabatahtlikud – asendamatud abilised spordivõistluste korraldamisel | Sportland Magazine

Jaga „Vabatahtlikud – asendamatud abilised spordivõistluste korraldamisel“

Vabatahtlikud – asendamatud abilised spordivõistluste korraldamisel

Ükski spordiürituste korraldaja ei saa hakkama ilma vabatahtlike abita. Mida vabatahtliku töö endast kujutab ja miks tasub hakata vabatahtlikuks? Sellest räägib lähemalt rahvusvahelise spordivabatahtlike liikumise SCULT eestvedaja ja majandusekspert Ott Pärna.

Kuidas sattusid tegelema vabatahtliku tööga?

Teadlikumalt olen vabakonna toimetamistega seotud aastast 2003, kui liitusin Ettevõtlike Noore Kojaga JCI, mille Tallinna koja president ma ka 2008. aastal olin. Lisaks olen aastaid löönud kaasa Teeme Ära sihtasutuse ja maailmakoristuse nõukojas ja täna tegutsen ka Põhja prefektuuri abipolitseinikuna. Samas võtab suurema osa ajast kindlasti SCULT-i eestvedamine.

Mis SCULT täpsemalt on?

SCULT on rahvusvaheliselt kaitstud spordi- ja rahvatervise valdkonna kaubamärk, mis tuleb sõnadest “sport” ja “culture”. SCULT viib kokku spordisündmusi ja vabatahtlikke, seda nii kohalike võistluste kui rahvusvaheliste tiitlivõistluste puhul. Meie portaalis on täna üleval sündmused 21 erinevast riigist, lisaks rahvusvahelised suurvõistlused – isegi Tokyo 2020 olümpiamängud. Riike ja võistlusi lisandub pidevalt. Kaasalöömise võimalusi leiab näiteks erinevatel jooksumaratonidel, triatlonitel, isegi Vormel 1 etappidel ja avamerepurjetamises. Uued kogemused ning seiklus on garanteeritud.

Kui oluline on vabatahtlike töö spordiürituste korraldamise juures?

Nii spordivõistluste korraldamise kui tegelikult ka spordiklubide töö juures (erandiks on kommertsklubid, omavalitsuste spordihallid, jõusaalid jne) on vabatahtlike töö valdav, erandiks on pigem need vähesed, kes seda palgatööna teha saavad. Seepärast võib üldistavalt öelda, et meil poleks ühtki võistlust ega klubi, kui poleks vabatahtlikke.

Kui soovime, et Eestis oleks rohkem füüsiliselt aktiivseid inimesi (keda on täiskasvanute seas kolmandik ja laste-noorte seas vaid viiendik), siis vajame väga erinevatesse rollidesse rohkem ja erineva tausta ning võimekusega vabatahtlikke.

Miks soovitaksid vabatahtlikuks tulla?

Põhjused sõltuvad inimese vanusest, huvidest, ootustest, varasemast kokkupuutest mõne spordialaga jms. Noorte puhul on selleks kindlasti lahe nädalavahetus, uued sõbrad, võimalus näha oma iidoleid, saada T-särk ja ligipääs kuhugi, kuhu muidu ei pääseks. Elukogenud inimeste puhul mängib ehk suuremat rolli selle konkreetse vabatahtliku tegevuse vajalikkuse mõistmine.

Igal juhul ei eelda spordivabatahtlikuks hakkamine suurt spordipisikut või head füüsilist vormi. Pigem on see n-ö pehme tee liikumisharrastuseni, kust võib ka ise spordipisiku kätte saada.

Vabatahtlikkus arendab erinevaid sotsiaalseid oskusi, mis tulevad kasuks nii töö- kui ka igapäevaelus. Näiteks suhtlemisoskus ja vastutustunne, laieneb kontaktibaas ja meeskonnatöö oskus, paranevad liidrivõimed ja organiseerimisoskus. Ja kindlasti saab täiendust CV, millest on just tööturule sisenevatel noortel palju abi.

Ott Pärna Åres
Ott Pärna Åres

Mis on peamised emotsioonid, mida vabatahtlikuna tegutsemine annab?

Näiteks hiljuti Åres toimunud mäesuusatamise MM-il tegime küll palju tööd – mina mäemeeskonnas 14 pikka päeva, mis algasid vahel kell 6 hommikul ja kestsid pimedani – kuid kogu muu melu korvas selle pingutuse. Kui ikka näed, kuidas superstaarid Axel Lund Svindal või Lindsey Vonn oma karjääridele medaliga punktid panevad, kuidas kiirlaskumisrajal 130 km tunnikiirusega 40-meetriseid hüppeid tehakse jne, siis see on seda väärt.

Vähemoluline pole ka tunne olla osa ühtekuuluvast ja rahvusvahelisest meeskonnast, kelle eluunistuseks antud võistluse elluviimine on olnud. Vähesed meist saavad töötada mõnes suures maailmaettevõttes.

Teete ka koostööd Sportlandiga Kõrvemaa Nelikürituse korraldamisel. Miks võiks sinna vabatahtlikuks tulla?

Kõrvemaa on vahva Tallinna lähedane koht, kus spordivabatahtlikuna pihta hakata ja kasvõi neli korda aastas korraldamises kambas olla. Tihti ongi nii, et ühelt võistluselt saadud kogemused on kuldaväärt järgmise korraldamisel. Oleme Sportlandiga Kõrvemaa Neliküritusega juba paar aastat koostöös teinud ja populaarsus vabatahtlike seas kasvab mühinal.

Vabatahtlikud

Suured tiitlivõistlused, kus me ka SCULT’iga kohal oleme käinud, näiteks Londoni kergejõustiku MM 2017, Lahti suusatamise MM jne, Suurbritannia Noorte Mängud, on kindlasti vinged sündmused, kuid samavõrra armsad on ka kodulähedased. Esiteks, tuleb selleks, et suurte võistluste vabatahtlike konkurentsisõelast läbi lüüa, omada varasemaid kogemusi väiksematelt võistlustelt. Teiseks kaasneb suurte võistlustega reisi- ja majutuskulu, mida näiteks Kõrvemaa puhul ei ole.

Eesti üritustel ja lihtsamates rollides saab ka üsna noorelt (13-14 aastaselt) pihta hakata, mis on suurte võistluste puhul mõeldamatu. Ka kandideerima ei pea kaks aastat varem nagu näiteks Tokyo 2020 OM-i puhul, vaid võib ka kuu enne võistlust nime kirja panna. Oluline on muidugi lubadust pidada ja ka kohale minna. Lubadused ja nende pidamine ongi suurim kapital, mis vabatahtliku töö maailmas kehtib ja terad sõkaldest eraldab.

Lisainfot nii Eesti kui rahvusvaheliste spordisündmuste kohta, kus vabatahtkikuna kaasa lüüa, leiab portaalist www.scult.com. Kindlasti tehke ennast sõbraks ka SCULT Estonia Facebookis https://www.facebook.com/ScultEstonia/, kust leiate nii operatiivset infot vabatahtlikele kui ka vahvaid fotogaleriisid toimunud sündmustest.

Alusta juba täna!

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: SCULT / Sportland

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Hendrik Themas: heas vormis inimene on õnnelikum ja võimekam

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus