Alutaguse Open meelitas discgolf’i-rajale maailma tipud | Sportland Magazine

Jaga „Alutaguse Open meelitas discgolf’i-rajale maailma tipud“

Alutaguse Open meelitas discgolf’i-rajale maailma tipud

Kümnendal Alutaguse Openil osales kokku 226 võistlejat 13 riigist. Lisaks eestlastele tulid starti välisvõistlejad Soomest, Tšehhist, Saksamaalt, Lätist, Leedust, Hollandist, Uus-Meremaalt, Rootsist, Šveitsist, Kanadast, Taanist ja Ameerika Ühendriikidest.

12 divisjoni peale said eestlased lausa 22 poodiumikohta, millest seitse olid esikohad. Võistluste peakorraldaja Timo Juursalu on Alutaguselt pärit endine mängija. Ta räägib meile oma kodukandi discgolf’i-radade võlust ja juubelivõistlusest.

Kümnes hooaeg ja väljakutset pakkuvad rajad

Alutaguse Openile oli see juubeliüritus. Kümme aastat tagasi alustas praegune Eesti Discgolfi Liidu president Timo Juursalu võistlusega, kus osales 18 kohalikku mängijat. Ilus maastik ning alati hooldatud ja keerukad rajad on nüüdseks jõudnud rahvusvaheliselt tunnustatud tasemele. „Võistlus sai ellu kutsutud mõttega arendada Ida-Virumaal discgolf’i. Esimesel aastal oli peakorraldaja Robert Peets, mina osalesin mängijana. Mina võtsin järgmisel aastal korraldamise üle,” räägib Timo traditsiooni sünnist.

Kui esimesel korral osalesid vaid kohalikud huvilised, siis teisel aastal tuldi kokku üle Eesti. 2018. aastal oli võistlus juba rahvusvaheline.

Profid mängisid Alutaguse ja Mäetaguse radadel, amatöörid ka Kiviõlis. „Mäetaguse rada on maailmatasemel. Tänavune võitja, Thomas Gilbert Kanadast peab seda üheks viiest parimast rajast maailmas. Tegu on väga looduskauni rajaga, mis paikneb umbes kilomeetri kaugusel Mäetaguse mõisast,” iseloomustab peakorraldaja.

Timo lisab juurde, et Mäetaguse rajad on pigem lagedad ja nende korrashoidmiseks tuleb palju niita. Rajad on hästi hooldatud. „Mäetaguse rajad kannavad huvitavaid nimesid, näiteks Royal Bear ja  Bear Queen – teadaolevalt on siinkandis palju karusid. Ilu pärast ehitasime Mäetaguse radadele ka mando värava, mille mõlemas servas on karukujud, kelle vahelt võistlejad peavad viske sooritama. Päriskarud muidugi rajale ei tule ja mängijatele mingit ohtu ei kujuta,” räägib mees lõbusalt.

Alutaguse rajad on jällegi üsna metsased ja seal tuleb tabada õigeid koridore. Need kannavad uhkeid nimesid Kuldne Kotkas ja Sinine Kotkas. „Nimed tulid meie Alutaguse Eagle’i klubi kaudu tuletades. Need olidki esimesed rajad, kus me siinkandis mängimist alustasime ja neil radadel alustas ka Kristin Tattar,” annab Timo ülevaate.

Kiviõlis asuvad rajad kannavad Musta Jänese nime. „See on minu kiiks, et ma olen tahtnud kõikidele Ida-Virumaa radadele nimesid andes hinge sisse panna. Must Jänes on kombinatsioon tuhamägedest ja sealkandis nähtud jänestest,” selgitab Timo.

Eestis on kokku umbes 200 rada. Alutaguse rajad kuuluvad raskusastme poolest Timo sõnul kindlasti esiviisikusse.

Mäetaguse

Baltic Disc Golf Championship Alutaguse Open 2022

Ida-Virumaal Alutaguse ja Lüganuse vallas toimus Baltic Disc Golf Championship Alutaguse Open 2022, mis on osa suurest Euro Tourist. See meelitas kohale üle maailma tuntud mängijaid. Teiste seas registreerus esialgu 10 miljoni dollarilise lepinguga mängija Paul McBeth, kuid kahjuks tema siiski loobus võistlusest. Kohal olid aga näiteks kanadalane Thomas Gilbert ja ameeriklane Nate Perkins.

Tuntuimatest eestlastest osalesid võistlusel Silver Lätt, Mathias Villota, Kristo Raik, Rasmus Metsamaa ja Henar Ruudna. Paraku jäi koroona tõttu sel korral eemale Kristin Tattar. Keiti Tätte, Kaidi Allsalu ja Albert Tamm tuuritavad USA-s ega saanud kohale sõita. Tõusvatest tähtedest mängis näiteks Kristi Unt, kes võitis äsja lõppenud Pro Ehitus Discgolfi Karikasarja.

Meeste põhiklassis tuli võitjaks Thomas Gilbert Kanadast, naiste seas saavutas esikoha Kristi Unt Eestist. Kõikide divisjonide esikolmikud on nähtavad siin.

Eesti noor kettagolfar andis kandalasele korraliku lahingu

Noor kettagolfar Mauri Villmann pakkus kanadalasest Thomas Gilbertile finaalis kõva konkurentsi. Viigiseisus oldi mitmel korral, kuid kaks korvi enne lõppu tekkinud ühepunktiline vahe püsis lõpuni. Villmann võitis hõbeda ja pronksile tuli veel teinegi eestlane – Henar Ruudna.

Kolmepäevast võistlust hakkas juba esimesest ringist juhtima Kanadast pärit Gilbert, ent Villmann püsis tihedalt tema kannul. Pärast kaht päeva oli vahe endiselt üks vise ja finaalis tuli anda endast kõik. Võitlus oli tasavägine ja veel kaks korvi enne lõppu olid mehed ühel pulgal.

Meeste teine Mauri Villmann
Meeste teine Mauri Villmann

Eelviimasel korvil eksis Villmann avaviskega. Ketas lõikas trajektoori läbi puuokste, mis peatasid hoo ning seetõttu oli korvini jõudmiseks vaja veel üht pikka viset. Gilberti ketas maandus 11 meetri kaugusel korvist, kuid otsustavat viset ta teha ei suutnud. See jättis Villmannile võimaluse viiki hoida, kuid ka tema pidi pingele alla vanduma ja eksis kolmandat viset tehes.

Viimane korv soosib julgeid. Piisavalt distantsilt on võimalik par 4 lihtsasti kaheks mängida ja publik ootas mõlemalt kindlat rünnakut.

Esimesena viimast korvi alustanud Gilberti avavise maandus korvist umbes 20 meetri kaugusele. Villmann otsustas mängida targalt, mitte võtta riski. Ta tegi lühema kontrollitud viske, lähenes turvaliselt korvi all ja võttis birdie. Gilbert, kes oli ühe viskega ees, ei hakanud pika putiga riskima, vaid viskas samuti korvi alla ja tõstis võiduputi sisse.

Meeste võitja Thomas Gilbert
Meeste võitja Thomas Gilbert

Kolmandat kohta jäid jagama Henar Ruudna ja soomlane Tuomas Hyytiäinen. Kiire lõppmänguga selgitati pronksikoht juba esimesel korvil. Mõlema avavise oli üsna mugavas putitsoonis. Soomlase vise oli napilt ringist väljas, kuid ta eksis korvi tabamisel. Ruudna sooritas kindla puti ja võttis kolmanda koha.

Discgolf tekitab sõltuvust

Discgolf’i on hakanud mängima inimesed, kes näiteks muidu ei viitsigi end väga liigutada. Visatakse ketas lendu ja minnakse sellele järele. Endale märkamatult liigutakse kilomeetrite kaupa värskes õhus. Naljaga pooleks saab öelda, et paljud on pidanud napsitamise maha jätma, et saaks discgolf’i mängida. Lisaks on see seltskondlik tegevus, mis tekitab hasarti. Ida-Virumaal on suurepärane integratsioonivõimalus, sest omavahel peab suhtlema ja ise ka kohtunik olema,” räägib Timo discgolf’i populaarsusest Eestis.

Discgolf

Sportland toetab discgolf’i

Sportland on teada-tuntud discgolf’i toetaja ja ka Alutaguse Openi parimad said auhinnatud Sportlandi kinkekaartidega. Lisaks leiab Sportlandi poodide tootevalikust nii Prodigy, Innova kui ka Discmania tooted. „Algajatele soovitan kolmest kettast koosnevaid komplekte. Üldreegel on alustada aeglasemate ketastega, sest kiiremad käivad veel üle jõu. Aeglasemad kettad on lähi-või keskmaa kettad. Samuti soovitan algajatel küsida rajal nõu suuremate kogemustega mängijatelt,” ütleb Timo lõpetuseks.

Loe lisa Alutaguse Openi kohta!

Tekst: Kärt Radik
Fotod: Margit Kurvits, Kadri Palta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Suvised matkasoovitused algajale matkasellile

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus