Suvised matkasoovitused algajale matkasellile | Sportland Magazine

Jaga „Suvised matkasoovitused algajale matkasellile“

Suvised matkasoovitused algajale matkasellile

Suvised metsa- rabamatkad on parim viis looduses liikuda, aktiivselt aega veeta ja uusi paiku avastada. Küll aga on mõned asjad, millele enne teele asumist tähelepanu pöörata, et matk mööduks võimalikult mõnusalt.

Matka planeerimine algab sobivast marsruudist. Eestis õnneks jätkub neid paiku, mis matkaselle ootavad. Esimesteks katsetusteks sobivad väga hästi spetsiaalsed matkarajad, mille pikkus on kuni 10 km. Põhjalikku infot matkaradade kohta leiab RMK veebilehelt Loodusega koos. Samuti võivad algajad minna korraldatud matkadele. Palju võimalusi selleks leidub Kõrvemaal, kus saab valida näiteks jõukohase jalgsimatka ning erilisema elamusena päikesetõusu- või loojangumatka. Põnevaid ja erinevate distantsidega retki pakuvad Elamusmaratonid, mis viivad aasta läbi avastama Eestimaa kauneid paiku.

Mugavad jalatsid on A ja O

Kui plaan on paigas, tuleks üle vaadata varustus. Paaritunnisele matkale võib minna tavaliste spordiriietega ning jalga sobivad väga hästi maastikujooksutossud. Kui on plaanis vaheldusrikkal maastikul pikemalt kilomeetreid mõõta, siis tasuks juba vaadata spetsiaalsete matkajalatsite poole. Matkajalats peaks olema kerge, mugav, niiskuskindel ja hästi maapinnaga haakuva välistallaga. Sportlandi valikust leiab maastikule sobivaid jalatseid nii Salomoni kui ka The North Face’i valikust. Näiteks Salomon X Ultra 4 GTX, mis on hästi hingav, valmistatud vastupidavast materjalist ning pealmise kihi all ka GORE TEX membraaniga. Hea valik on ka klassikaline matkajalats The North Face Vectiv Exploris Futurelight mis on saapast madalama profiiliga, kerge ja väga hästi haarduva tallaga. Mõlemad mainitud mudelid sobivad kergeks matkajalatsiks igale loodusrajale, olgu teekonnaks pehme rabarada või kruusane metsavahetee.

The North Face

Seljakotid selga

Jalatsite kõrval on teine matkaja varustuse oluline osa seljakott, mis peaks olema samuti võimalikult kerge ja anatoomiliselt sobiv ning toetuma vööle, et raskust ühtlasemalt jaotada. Päevamatkaks peaks aitama 24 liitrisest seljakotist, mis on piisavalt mahukas ja kompaktne, et kaasa võtta kõik, mida vajad. Saad sinna mahutada varuriided, söögi ja joogi ning vidinad, mida matkal vaja võib minna. Näiteks päikesekreemi, sääsetõrjevahendi või akupanga.

Lühemaks matkaks sobib hästi erksavärviline The North Face’i Chimera seljakott. Kott on väga kerge ja ergonoomiliste rihmadega. Selle tagumine paneel on valmistatud hingavast ja kiiresti kuivavast materjalist, et ka palava ilmaga saaksid liikuda võimalikult hea enesetundega. Kotil on piisavalt sahtleid, kuhu mahub kõik vajalik päevateekonnaks. Küljetaskutesse on aga hea pista veepudel või mobiiltelefon, et need vajadusel kiiresti kätte saada. Kotirihmadel on lisaks eraldi taskud, kuhu saab pista batooni või geeli.

Lühemale matkale on sobilik ka Salomon Out Day seljakott. Kuna see on väga kerge ja laiade rihmadega, siis on seda mugav seljas kanda. Sellel on muuhulgas lai küljetasku ja kaks venivat veepudelitaskut. Põhisahtlisse saab ligi ka käepärase küljeluku kaudu.

Riietu sportlikult ja kihiliselt

Selga tuleks panna võimalikult mugavad ja hingavad riided, näiteks kerged matkapüksid ja õhuke spordisärk, jahedama ilmaga hingav fliis või kerge vest. Riided võiks olla materjalist, mis kuivab kiiresti. Kui ilmaennustus lubab ka väikest vihmasabinat võiks kaasa pakkida õhukese vihmajope. Võtmesõnadeks on kindlasti kihiline ja maksimaalselt kerge riietus.

Päevamatkaja võib jalga tõmmata lühikesed spordipüksid või retuusid, aga erilist mugavust pakuvad spetsiaalsed matkapüksid, mis on valmistatud vastupidavast ja venivast materjalist ning lubavad muretult liikuda, istuda ja kükitada. Mida rohkem taskuid, seda parem – nii on vajalikud asjad kohe käeulatuses. Mida raskem ja aktiivsem rada, seda venivamad võiksid ka püksid olla.

Palava ilmaga ei tohiks unustada nokamütsi, et kaitsta end liigse päikese eest. Kui teekonnale jääb supluskoht, siis pista kotti ka ujumisriided ja kerge rannarätik.

Matk

Jook ja söök kaasa

Igal matkal on soovitav teha regulaarselt pause, aga eriti just sooja ilmaga. Näiteks võiks iga paari-kolme kilomeetri tagant võtta teadlikult aega peatumiseks, juua vett, lasta jalgadel puhata ja nautida avanevaid vaateid ning käia võimalusel ujumas.

Olenevalt teekonna pikkusest ja väljas valitsevast temperatuurist paki kaasa joogipudelid ja piisavalt kehakinnitust. Kuumade ilmadega jahutab keha end higistades ning seega on vaja vedelikuvaru taastada. Konkreetne veekogus sõltub matka distantsist ja õhutemperatuurist, aga suvepalavusega võiks päevaks kaasa võtta 3-4 liitrit vett. Tähtis on ka regulaarselt süüa. Matkahommikul söö kõht korralikult täis ning planeeri ka lõuna- ja õhtusöök. Vahepaladeks sobivad hästi müslibatoonid, pähklid, rosinad või banaan, mida saab ka kõndimise ajal ampsata.

Matkamine hoiab vormis

MatkamineIgatahes tasub matkates Eestimaad avastama minna, sest see on parim viis alustada regulaarse liikumisega. Matkates liigud ĂĽldjuhul ka looduslikul rajal, mitte asfaldil, seega ei ole see liigestele liialt koormav. Lisaks fĂĽĂĽsise vormis hoidmisele saab looduses puhata ka oma vaimu ja koguda head energiat.

Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Iti-Pätrik Järve

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Eesti erilisim jooks Tipust Topini pani pingutama ja laadis akud täis

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus