Ainulaadne Banffi Mäefilmide Festival inspireerib seiklema ja piire nihutama | Sportland Magazine

Jaga „Ainulaadne Banffi Mäefilmide Festival inspireerib seiklema ja piire nihutama“

Ainulaadne Banffi Mäefilmide Festival inspireerib seiklema ja piire nihutama

Oktoobris toimub Tallinnas ja Tartus Banffi Mäefilmide Festival, kus ekraanile jõuavad inspireerivad inimesed ja uskumatud ekspeditsioonid kaugetesse paikadesse. Mis festivaliga on tegu ning miks tasuks parimaid mäefilme vaatama minna, sellest räägib Eesti poolne peakorraldaja Kätlin Palm.

Banffi Mäefilmide Festival on rahvusvaheliselt tunnustatud filmivõistlus, mida peetakse igal sügisel Kanadas. Kuidas juhtus, et festival Eestisse jõudis?

Mina sattusin Banffi Mäefilmide Festivalile esimest korda juhuslikult kümme aastat tagasi Londonis elades ning sain vägeva elamuse. Filmid ja atmosfäär mõjusid nii inspireerivalt ja innustavalt! Kui Eestisse tagasi kolisin, avastasin, et siin pole keegi Banffi festivalist midagi kuulnud. Kuna töötan meedia alal ning olen ka filmifestivalitööga kokku puutunud, siis mõtlesin, et proovin Banffi Eestisse tuua. Kontakteerusin Kanada meeskonnaga, kes olid koostööst huvitatud ning aasta pärast saigi mõte teoks. Eesti esimene Banff toimus Tallinna kinos Sõprus aasta tagasi.

Lapporten Skyline
Lapporteni taevapiiril

Kui suur on Eesti korraldustiim?

Põhitiimis on kolm inimest ja igaühe roll on oluline. Kodulehe ja reklaammaterjalide disaini ja kujunduse osas aitab meid üks tubli disainiagentuur Midori Social Studio. Peakorraldajana teen kõike, mida vaja. Suhtlen Kanada meeskonnaga, otsin koostööpartnereid, koos tiimiga paneme kokku filmiprogrammi ja valmistame kinodes ette põhiüritusi, mida sel aastal on kaks – Tallinnas ja Tartus.

Räägi pisut festivali taustast. Miks see kunagi loodi ning kui populaarne see maailmas on?

Festival toimub juba 1976. aastast alates Banffis, Alberta osariigis Kanadas. Banffi festival koos oma nn rändturneega on täiesti ainulaadne nähtus kogu maailmas. Filmid jõuavad ligi 40 riiki, umbes 800 linna ja publikut tuleb kokku rohkem kui 500 000. Skandinaavias on Banff näiteks erakordselt populaarne, toimudes seal juba 20 aastat. Igal aastal lisatakse uusi kohti ja suurendatakse seansside arvu. Kui ma kaks aastat tagasi Helsingisse Banffile sattusin, siis olid nad just tulnud välja Covid-19 piirangutest ja saanud ainult nädala pileteid müüa. Eestis ei julgenud siis veel keegi eriti kinno minna, üritustest rääkimata. Küsisin sealsetelt korraldajatelt, kuidas keerulisel ajal piletimüük on läinud ning sain vastuseks, et ei saa kurta. Tulemus on seda märkimisväärsem, et Helsingi üritus toimub Savoy teatris, kus on ligi 500 kohaline saal ning nad olid kõigest nädalaga selle praktiliselt välja müünud. Skandinaavlased lihtsalt armastavad Banffi nii väga!

Mehhiko Värvid
Mehhiko Värvid

Kas oled käinud ka Kanadas kohapeal?

Ma pole veel Kanadasse jõudnud, kuid järgmisel aastal on plaan minna. Olen kuulnud, et Banffis pidi olema väga hea atmosfäär ja kõik Banffi korraldajad üle maailma saavad seal korra aastas festivali ajal kokku. Loomulikult on juba selle paiga asukoht omaette vaatamisväärsus, sest linn asub ju Banffi rahvuspargi ja kuulsa kaljumäestiku keskel.

Kas Kanadas ja mujal maailmas toimub festival samaaegselt?

Kanadas toimub festival tavaliselt novembris ja pärast lähevad valitud filmid turneele, kõigepealt Kanadasse ja USAsse ning siis üle maailma. Euroopas toimuvad Banffi filmide linastused tavaliselt märtsist oktoobrini. Oktoobrikuu on Banffi jaoks eriti populaarne, kuna siis on inimesed suvepuhkuselt tagasi ja valmis sügisesteks ja talvisteks seiklusteks.

Puhkus Baffinis
Puhkus Baffinis

Eestis saab tänavu filme vaadata 18. oktoobril Tallinnas ja 19. oktoobril Tartus. Milline on siinne täpsem programm?

Iga Banffile pileti ostnud inimene saab tulla meie üritusele kas Tallinnasse või Tartusse. Ühel õhtul näidatakse publikule tervet programmi, mis koosneb seitsmest eri pikkusega filmist. Kokku vältab filmiprogramm ligikaudu 2 tundi ja 15 minutit, aga kuna on ka väike vaheaeg ja mõningad üllatused osalejatele, siis tuleks kõigil arvestada, et õhtu kestab kokku 2 tundi 45 minutit.

Mille alusel valisite filmid, mida sel aastal Eestis näidatakse?

Seitse filmi sai välja valitud ligi 40st filmist. Programmi koostamine kestab mõnikord nädalaid. Kõigepealt vaatame kolmekesi eraldi filmid ära ning siis arutame omavahel ja Kanada meeskonnaga läbi. Filmide valikul on oluline, et need pakuksid Eesti vaatajale midagi uut – kas siis teema, peategelase või teostuse läbi. Samuti jälgime, et lõpp-programm oleks võimalikult mitmekülgne ja seal leiduks midagi eri spordialade austajatele.

Mägedesse ja tagasi
Mägedesse ja tagasi

Kas on mõni ühine joon, mis Eestis linastuvaid filme iseloomustab?

Raske on neid filme millegi poolest ühte patta panna, aga üks ühine joon on küll – nad on kõik väga põnevad ja viivad vaatajad äärmiselt ägedatesse paikadesse. „Mehhiko Värvid“ tutvustab rattaseiklusi Mehhikos ja „Lapporteni taevapiiril“ highline´i ässade rekordiüritusi imelises Põhja-Rootsi looduses. „Mägedesse ja tagasi“ räägib laviinidega silmitsi seisnud inimeste kogemustest, „Puhkus Baffinis“ ekspeditsioonist Baffini saarel ja „Nuhtlus nimega Jääkaru“ viib vaataja maailma jääkarude pealinna. „Joostes vabaks“ näeme mägijooksja ja ÜRO inimõiguste advokaadi võitlusi nii töös kui ka jooksurajal ning õhtu viimane film toob ekraanile Šoti ühe väljapaistvama trikiratturi Danny MacAskilli erakordsed saavutused.

Nuhtlus nimega Jääkaru
Nuhtlus nimega Jääkaru

Kas sa tead juhust, kus festivali filmi vaatamine on mõjutanud vaatajat ka ise mõnda seiklust ette võtma?

Ma pole veel eelmise aasta Eesti ürituse osalejatelt seda jõudnud uurida, aga mind ennast on Banffi filmid küll mõjutanud proovima midagi uut. See festival tõesti innustab ja inspireerib!

Mis roll festivali juures on toetajatel?

Ilma kohalike toetajateta Banffi Eestis ei toimuks, seega on neil ülimalt suur ja oluline roll. Toetajad ja koostööpartnerid on need, kes panustavad kõik omal moel, et info festivalist jõuaks kõigi huvilisteni, et osalejatel oleks meeldejääv kogemus ja et Banff saaks Eestis kasvada. Meile väga meeldiks, kui Banff jõuaks tulevikus võimalikult paljudesse Eesti linnadesse ja et inimesed saaksid Banffi seiklustest osa just oma kodu lähedal ega peaks selle jaoks alati Tallinnasse või Tartusse sõitma.

Free to Run
Joostes vabaks

Üks toetajatest on The North Face, mis on praktiliselt seikluste, maailma avastamise ja piiride nihutamise sünonüüm.

Täpselt nii. Kuna The North Face toetab Banffi festivali paljudes teistes riikides, siis soovisin väga, et saaksime nendega ka Eestis koostööd teha. Meie õnneks meeldis brändi esindajatele ja Sportlandile Banffi festivali kontseptsioon ja nad liitusid meie seiklusega. Selle aasta kavas on meil ka The North Face´i produtseeritud film „Joostes vabaks“, mille peategelaseks on väga erakordne naine – mägijooksja ja ÜRO inimõiguste advokaat Stephanie Case, kes on ühtlasi ka The North Face´i saadik.

Free to Run

Lõpetuseks, kes ja miks võiksid Banffile filme vaatama tulla?

Filmid sobivad vaatamiseks kõikidele, keda kõnetavad mäed, reisimine, sport, loodus, keskkond ja seiklused. Isegi suuremad lapsed (vanuses 10+) võib üritusele kaasa võtta. Üks vägev elamus ja meeldejääv õhtu on kõigile garanteeritud!

Rohkem infot festivali, filmide ja piletite kohta: banff.ee/ee

Banff 2023

Tekst: Merilin Piirsalu
Fotod: Banff Centre Mountain Film and Book Festival

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Tarvi Torn: olen CrossFitiga tegelenud pea üheksa aastat ja tunne läheb aina paremaks

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus