Eesti legendaarseim suusapidu üllatab uue distantsiga | Sportland Magazine

Jaga „Eesti legendaarseim suusapidu üllatab uue distantsiga“

Eesti legendaarseim suusapidu üllatab uue distantsiga

Ettevalmistused 21. veebruaril toimuvaks 47. Tartu Maratoniks on küll täies hoos, kuid täpsemad koroonapiirangutest tulenevad mängureeglid saavad selgeks alles lähiajal. Olulisemate muudatustena on tänavu esimest korda kavas uus lühem distants ning võimalus tulemus kirja saada virtuaalosalusega.

Koroonaviirusega seotud olukord tähendab tiimi jaoks teadmatust. „Suhtleme aktiivselt kultuuriministeeriumiga ja oleme andnud neile oma nägemuse erinevatest võimalustest sündmuse läbiviimiseks. Millal tulevad Tartu Maratoni käekäiku puudutavad otsused, seda veel väga täpselt ei tea,“ ütleb MTÜ Klubi Tartu Maraton võistluste direktor Indrek Kelk.

Võimalikke variante on korraldajad välja nuputanud viis ja need leiab Klubi Tartu Maraton veebilehelt.

Uus distants on kõigile jõukohane

Kõige suurem sisuline muudatus eeloleval maratonil on 16 km distantsi lisandumine, mis toimub 14. veebruaril paralleelselt Tartu Teatemaratoni ja Avatud Raja sõiduga ning mida on võimalik läbida nii klassikalises kui ka vabas tehnikas.

„Selline madalam trepiaste on vajalik eelkõige uute ja antud spordialal vähem kogemusi omandada jõudnud osalejate kaasamiseks. Teistpidi on see hea võimalus ka nii-öelda karjääri lõpetamiseks eakamatele suusatajatele, kelle jaoks pikemad distantsid on juba liig, aga soov kaasa lüüa on olemas. Rajale võib tulla ju ka näiteks koos lapselapsega,“ julgustab peakorraldaja.

Mõte lühem distants kavva lisada on Indrek Kelgu sõnul olnud juba mitu aastat. „Soovisime seda põhisõitudega samal päeval korraldada, kuid leidsime, et kõikide osalejatele võrdväärsete tingimuste ja kvaliteetse raja tagamiseks on parim lahendus teha seda nädal varem koos teatesõiduga. 16 km distants kulgeb Tartu suusamaratoni originaalrajal ja saab alguse Palu teeninduspunktist,“ täpsustab ta.

Moodsad lahendused digimaailmast

Möödunud aasta tõi väga jõuliselt sporditurule kaugosalemise temaatika. „Olime kevadel nende virtuaalasjade tegemisel lausa esirinnas ja täna pole selles vallas meie jaoks enam midagi keerulist. Arendamisega tegeleme tasapisi kogu aeg ning kõikide suusamaratoni jaoks vajalike automatiseerimiste eest on juba hoolitsetud,“ kinnitab Indrek Kelk.

„Kasutusel olev GoAndRun platvorm on suuresti meie algatusel ja vajadustest lähtuvalt välja töötatud. Kuna tegemist on meist sõltumatu teenusepakkujaga, siis saab ettevõtja sellega vastavalt digimaailma arengutega kaasnevalt edasi toimetada.“

Tartu Maratoni peakorraldaja on kindel, et virtuaalosalemine kujundab spordimaastiku ka tulevikus. „Meile on see hea lisavõimalus, kui tulevikus huvi väheneb, teeme uued otsused. Pigem liigub maailm mugavuse suunas ja oma kodumetsas on vajaliku distantsi läbimine oluliselt lihtsam. Teisest küljest ei ole see siiski võrreldav legendaarsel rahvaspordiüritusel kohapeal osalemisega. Kuskile Lõuna-Eesti metsade vahele maratonile sõitmine on tõsine ettevõtmine ja seiklus, kuid käib kultuurielamuse juurde. Eks tulevik näitab, millistele küsimustele me sellega seoses vastuseid otsima peame.“

Tartu Maraton

Raskustest saadi innustust

Indrek Kelk kinnitab, et erakordsed olud tõid kaasa ka palju positiivset. „Rutiini üle me ei kurda,“ ütleb ta muigega, „mis seal salata, aga koroona-aasta on andnud päris palju inspiratsiooni. Kui oled aastast aastasse harjunud asju ühtmoodi tegema, siis nüüd on väljakutse keerukam, samas huvitavam. Uudne olukord tõi kaasa drastilisi muudatusi, millega tulnuks meil tulevikus nagunii silmitsi seista.“

Suurimaks väljakutseks on olnud optimismi säilitamine. „Tegelikult saame eelmise aasta tegevusele üsna positiivse maiguga tagasi vaadata. Isegi situatsioonis, kus nii osalejate kui käibega seotud numbrid olid negatiivsed. Võtsime kevadel hoiaku, et anname endast maksimumi, keskendume lahenduste leidmisele ning võistluste ära tegemisele. Saime väga hästi hakkama!“ tunnustab ta kolleege.

Tuge on andnud ka osalejate tagasiside. „Oleme saanud kümneid või lausa sadu kirju, milles spordisõbrad meile tehtud töö ja leitud lahenduste eest tunnustust avaldavad. Kui meid kogu aeg ainult materdataks, siis oleks üsna kerge masendusse langeda.“

Tartu suusamaratoni rada ootab

Õues on suurepärane talveilm ning suusatajaid on korraldajate kinnitusel maratoni rajal talverõõme nautimas juba üsna arvukalt. „Ettevalmistused on graafikus – rajapõhi on alla sõidetud ning seis on üsna hea ja lootusrikas,“ tõdeb Indrek Kelk ja kutsub üles kõiki suusasõpru end Tartu Maratonile kirja panema.

Taivo 2017. aastal Tartu Maratoni rajal

Sportland Tartu Kaubamaja ja Sportland Eeden Outleti juhataja Taivo Pallotederi kalendris on suusamaraton kindlal kohal. „Mul on Tartu Maratoni saadiku tiitel, mis tähendab 20 osaluskorda,” avaldab Taivo, kes lubab ka tänavu kindlasti stardis olla. „Tegemist on ju Eesti kõige olulisema suusaüritusega ehk lausa talvise laulupeoga, milleks valmistun väga põhjalikult,“ rõhutab ta ja lisab, et läheb üritust nautima ning endale ajalisi eesmärke ei sea.

Seni on läbitud maratonid möödunud suuremate vahejuhtumiteta. „Olen murdnud ühe suusakepi ning ühel üritusel selgus vahetult enne starti, et mul puudub ajavõtukiip. Õnneks lahenesid need mured kiirelt. Ekstreemseim maraton meenub aastast 2002, kus tuli sõita silmnähtavalt sulavas lumesupis ja kohati pahkluuni ulatuvas üle raja voolavas vees. Finišisirge läbisime tuli suusad kätte võtta ning joosta,” meenutab Taivo.

Ketlin Edela
Ketlin õhtusel treeningul

Sportland Lõunakeskuse vanemteenindaja Ketlin Edela on aga end varem proovile pannud suusamaratoni 31 km pikkusel distantsil. Ettevõtlik naine tunnistab, et tema eelnev suusatamise kogemus oli pigem napp, kuid saadud elamus sedavõrra eredam. „Osalesin 2019. aasta suusamaratonil ning võin öelda, et see päev jäi meelde. Esimesel laskumisel oli palju kukkujaid, mina tulin sealt alla tagumiku peal, sest rada oli väga libe. Kukkumistest ja mõnedest verevalumitest hoolimata oli kogemus tore ja üldine meeleolu lõbus. Hiljem kõiki neid lustakaid videokajastusi vaadates sai tublisti naerda.“

Spordiüritustele tõmbab kambavaim. „Mina olen see, kes teistega jutustab ning muljeid vahetab. Pärast raja läbimist on tore oma kaaslasi tänada, kes üksteist rasketel hetkedel utsitasid ning aitasid lõpuni vastu pidada,“ ütleb Ketlin.

Tänavu plaanib ta samuti 31 km pikkusel rajal suusatamist nautida. „Distantse on Tartu Maratoni valikus kõigile ning suusapeol osalemine on vahva, Tuleb lihtsalt oma mugavustsoonist välja astuda. Siiani tundub, et ilmataat ei plaani meid alt vedada ning loodan kõikide talispordisõpradega 21. veebruaril kohtuda.”

Lisainfo ja registreerimine siin.

Tekst: Marta Vasarik

Fotod: Maanus Kullamaa / KiurKaasik / erakogu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Teet Daaniel: talisuplemisega tegeledes ei tohiks ühtki trepiastet vahele jätta

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus