Eesti Ööjooksu uus hooaeg toob kaasa ägedad väljakutsed maal ja merel | Sportland Magazine

Jaga „Eesti Ööjooksu uus hooaeg toob kaasa ägedad väljakutsed maal ja merel“

Eesti Ööjooksu uus hooaeg toob kaasa ägedad väljakutsed maal ja merel

Eestis ei leidu naljalt ühtegi rahvasportlast, kes ei oleks õhtuhämaruse saabudes asunud Rakveres, Tallinnas või Narvas ööjooksu starti. Tänavune ööjooksu kalender pakub nii rahva lemmikuks saanud traditsioonilisi sündmusi kui ka uusi liikumisaasta ahvatlusi. Kõigest lähemalt räägib Eesti Ööjooksu peakorraldaja Marko Torm.

Esimest korda kõnelesime Markoga ööjooksust 2015. aastal, kui ta kirjeldas nende viienda juubeli eel vaimustunult oma kunagist emotsiooni ühelt Stockholmi ööjooksult, kus stardis oli 30 000 inimest, kes kõik kandsid ühesugust särki. „Tegu oli pika traditsiooniga jooksuvõistlusega, kus kavas oli vaid üks distants, 10 km. Kogesime tõelist superkorraldust, kõik toimis,” rääkis ta toona.

2009. aastal tekkis ööjooksu korraldamiseks kokkupandud meeskonnal esimene reaalne mõte korraldada ööjooksu Rakveres ning 2011. aastal sai see teoks. „Ööjooksud ei ole meie ainus projekt. Kõrvuti nendega oleme vedanud ka piirkondlikke jooksu- ja liikumissarju. Teinud regionaalseid üritusi. Elasime koroonaaja üle ning läheme täie hooga edasi. Sel aastal panustab meie klubi suisa üheksa erineva elamusega kogu põhjaranniku ulatuses,“ kirjeldab Marko oma tiimi praeguseid tegemisi.

Esimene start on Rakveres

Viking Line Eesti Ööjooks – Rakvere 2023 toimub tänavu 3. juunil. Rajale saab minna nii 5 km, 10 km kui ka 21,1 km distantsil. Esimest korda on Rakveres ka 5 km distantsil elektrooniline ajavõtt ja medal. Midagi, mis pakub täiendavat motivatsiooni kindlasti paljudele. Start on eelmise aastaga võrreldes poolteist tundi hilisem, mis tagab taaskord raja läbimise erilisust lisavas hämaruses. Kõige suuremaks kingituseks osalejatele on tuliuus stardi- ja finišipaik – vastselt renoveeritud uhke Vallimäe vabaõhulava. Sellest tulenevalt on uued ka kõik kolm rada, millel ööjooksjad Rakveret vallutama hakkavad.

Rakvere
Foto: Grete Veedla

Sportland Rakvere juhataja Merilin Kaasik on kodulinnast alguse saanud ööjooksudest vaimustuses. Ta on korduvalt ise rajal käinud ning plaanib minna sel korralgi. „Olen osalenud kordi ja kordi kodulinnas Rakveres toimunud ööjooksudel. Tegu on väga hästi korraldatud üritusega, mis tekitab alati suurepäraseid emotsioone. Kõige lahedam ongi feeling, mis kestab stardist finišini. Kes vähegi jooksmist armastab, peaks kohale tulema ja seda tunnet ise kogema,” ütleb Merilin. Ta soovitab alustada kasvõi kõige lühemast, 5 km distantsist ning nautida melu ja ümbrust. „Finišis on kõik väsinud, aga õnnelikud. Ööjooks võib olla ka murdepunkt, et jooksmisega sinasõbraks saada ja sellest sõltuvusse jääda,“ arvab ta.

Rakvere
Foto: Grete Veedla

Open Water ujumise väljakutsed

Ööjooksu tiim ei ole sel aastal aga panustanud ainult jooksudesse. Suvel leiavad aset Open Water Estonia avameres toimuvad ujumise väljakutsed – Sportland Open Water Estonia Pirital Tallinna lahel ja Würth Open Water Estonia Käsmu lahel. Tallinna võistlus toimub 15. juulil Pirita rannast ja Käsmu oma 29. juulil Käsmu majaka sadamast.

„Selle formaadi raames pean ajas päris kaugele tagasi minema. Kõik meie klubi üritused on sündinud läbi korraldajate endi kogemuse. Olles viimased aastad töötanud Tallinnas ning õppinud kunagi Sisekaitseakadeemias, on Pirita mind alati kõnetanud. Mitmed head aastad tagasi ületasime sõpradega ujudes Käsmu lahe, distantsiks 3,5 km. Kõigile meeldis väga ja nii see Open Water alguse sai,” meenutab korraldaja.

Open Water
Foto: Gertrud Alatare

Tallinna lahel esmakordselt kasutatavat ideed, kus toimub ujumisvõistlus, mille start antakse laevalt, ei pea Marko siiski enda omaks. „USA-s, San Fransisco lahes, korraldatakse Escape from Alcatraz võistlust. Lahte sõidab laev, sealt hüpatakse vette ja ujutakse randa. Veelgi pöörasemat sarnast formaati kasutatakse Norra fjordides Norsemani võistlusel. Fjordides on ju olud ettearvamatud. Meri ja avavesi on igas mõttes erilised, aga ka väga ohtlikud. Meie eesmärk on pakkuda elamusi, eneseteostust ning teha seda erilistes ja võimalikult kontrollitud keskkondades. Osalemisotsuse peab siiski iga võistleja enda jaoks põhjalikult läbi mõtlema – avavesi ei ole naljaasi. Ohte on palju,“ lisab peakorraldaja.

Põnevat võistlusformaati saavad kohalikud spordisõbrad proovida pealinnas Tallinna Merepäevade raames 15. juulil, kui toimub SPORTLAND Open Water Estonia – Tallinn 2023. Kõik võistlejad võetakse Pirita jõe suudmes laeva peale ja viiakse avamerele starti. Valida saab nelja erineva distantsi vahel – 500 m, 1 km, 1.9 km ja 3.8 km. „Tallinna lahes pole olnud pikkade traditsioonidega ujumisvõistlusi, teeme omalt poolt pingutuse ja soovime pakkuda uusi elamusi inimestele, kes oskavad avavees enese eest hoolt kanda. Distantside mõõtmiseks on laeval vastavad seadmed, samuti võivad võistlejad kalipsot kanda (korraldaja soovitab seda lausa tungivalt). Startida saab nii laeva ujumisplatvormilt kui ka kuni 3 m kõrguselt. Võistlejate arvu oleme piiranud 180 osavõtjaga, mistõttu võib kindel olla, et viimase hetkeni kaalujad jäävad osalemisvõimalusest ilma.“

Water
Foto: Gertrud Alatare

Noblessneri ja Kalaranna maamärgid inspireerisid 

Kui tulla tagasi jooksude juurde, siis traditsiooniliste startidena leiab spordisõber kalendrist lisaks Rakvere Ööjooksule Võsu Südasuve Challenge’i, Ülemiste ja Narva jõuproovid, aga korraldajatel on siingi üllatusi varuks, sest 16. septembril tullakse uue jooksuga pealinna, mere lähedusse.

„Noblessneri ja Kalaranna piirkonna kenad korterelamud, lennusadam koos merekindlusega, kultuurikatel ja kultuurikilomeeter ning iglupark lausa kutsuvad avastama. Stardi ja finiši täpse asukoha hoiame veel saladuses, aga joostakse kergliiklusteedel ning üldist liiklust ei häirita. Võistlus toimub 5 km ringil, kus valida saab 5 km või 10 km distantsi vahel. Mõlemal distantsil on paketis ajavõtt, kaunis medal ja võimalus soetada 5 euro eest ürituse ametlik särk. Toimuvad Cappy lastejooksud – on ju tegemist kogupere üritusega. Seal piirkonnas elab palju terviseteadlikke inimesi ning liikumisaasta raames on see meie jaoks kindlasti üks märgilisemaid eriprojekte,” kirjeldab Marko ELKE Tallinn Run (Noblessner-Kalaranna-Linnahall) nime kandvat jooksu.

Südasuve Challenge
Foto: Grete Veedla

Maardu linn haaras ise initsiatiivi

Üks uus jooks on tänavu veel tulemas. Nimelt viis ööjooksude suurepärane renomee ja tagasiside selleni, et Maardu linn otsis korraldajad ise üles ning 28. augustil saavadki jooksusõbrad seda linna avastama minna. „Maardu entusiastid soovisid, et nende linnas oleks võimalik läbi viia üle-Eestilist valdkondlikku kõlapinda saavat liikumisharrastuse sündmust ja meie nägemus ühtis kohalike otsustajate omaga. Nüüd olemegi käed löönud. Esialgu kolmeks aastaks, mille jooksul arendame Maardus heal tasemel, kiire rajaga jooksuvõistlust, mis suudab kõnetada nii regulaarselt liikujaid kui ka neid, kes otsivad uusi ja erilisi elamusi,“ märgib Marko.

Baltikumi erilisim jooksufestival üllatab alati

Jooksu- ja liikumissõbrad on juba harjunud, et ööjooksu korraldusmeeskonnal on pidevalt üllatusi varuks. 2018. aastal, kui peeti Eesti sajandat sünnipäeva, tuldi välja Rakvere Ööjooksu talveversiooniga, mis osutus ülimenukaks, tuues kokku 3200 spordisõpra.

Ülemiste
Foto: Ain Liiva

2020. aastal ilmavalgust näinud Ülemiste Ööjooksu korraldus sattus tõelisesse Covid-19 epitsentrisse. „Nädal enne ei olnud meil isegi avaliku ürituse luba. Olime esimene rahvaspordisündmus, mille starti tuldi maskides. Paljud ei uskunud kuni stardipäevani, et üldse midagi toimuda võiks. Täna võin küll öelda, et oleme suurtes kriisides karastunud,“ tõdeb peakorraldaja. Ülemiste Ööjooks – Tallinn 2023 toimub sel aastal reede hilisõhtul, 11. augustil.

Mullu detsembris toimus teist korda Narva Talve ööjooks. „Sellel korral panustasime rohkem lokaalsesse teavitusse, kaasates kohalikke aktiviste, päevalehti ja raadiojaamu, tegime sisuliselt topelt reklaami. Kohalikke tuli tõesti rajale suuremal hulgal. Kuna aga rahvaspordiürituste põhitarbija tuleb valdavalt ikkagi Tallinnast ja Harjumaalt, siis tänavu alustame varem nii kuupäeva kui stardiaja mõttes,” ütleb Marko. 2023. aasta Eesti Ööjooks – Talv toimub 2. detsembril stardiajaga kell 18, mis tagab osalejatele soovi korral mugavad võimalused samal õhtul Narvast koju naasmiseks.

Narva Talv
Foto: Anna Markova

Ööjooksjate meri on võimas vaatepilt

Narva jooksule plaanib kohale tulla ka Sportland Narva kaupluste juhataja Jekaterina Ivanova koos oma tiimiga. Kui mõned kaupluste töötajad on rajal juba käinud, siis Jekaterina ise ei ole veel kodukoha ööjooksul osaleda jõudnud, sest toimumise aeg langes kokku noorema poja sünni ja sportliku vormi taastamiseks kulunud ajaga. „Meie tiim oli siiski viimati detsembris esindatud ning joosti koos lastega. Mina tulen järgmisel korral kindlasti ka koos perega starti,” lubab ta.

Esimest korda puutus Jekaterina ööjooksuga kokku aga Rakveres. „Olime tuttavatel külas ja kõndisime lihtsalt tänaval, kui korraga nägime tuhandeid inimesi ühesugustes särkides läbi linna jooksmas. See oli uskumatult võimas vaatepilt ning ma väga soovin juunis juba ka Rakveres joosta.“

Tutvu kogu kalendriga siin ja pane ennast proovile.

03.06 VIKING LINE Eesti Ööjooks – Rakvere 2023
15.07 SPORTLAND Open Water Estonia – Tallinn 2023
16.07 KFC Südasuve Challenge – Tallinn 2023
29.07 WÜRTH Open Water Estonia – Käsmu 2023
30.07 REVIN GRUPP Südasuve Challenge – Võsu 2023
11.08 ÜLEMISTE Ööjooks – Tallinn 2023
27.08 Maardu City Run 2023
16.09 ELKE Tallinn Run (Noblessner-Kalaranna-Linnahall)
02.12 Eesti Ööjooks – Talv 2023

Tekst: Kärt Radik
Avafoto: Grete Veedla

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Tõkkejooksja Marielle Kleemeier: töökus ja rutiinitaluvus viivad sihile

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus