Elva Kohvik Lohvik Arbi järve kaldal ootab külastajaid | Sportland Magazine

Jaga „Elva Kohvik Lohvik Arbi järve kaldal ootab külastajaid“

Elva Kohvik Lohvik Arbi järve kaldal ootab külastajaid

Mändide ja järvede pealinn Elva oli 80. aastatel eestlaste ja ka kaugemalt tulijate armastatuim kuurort. Kes on viimasel ajal sinna sattunud, võib olla tunnistajaks Elva uuele tõusule. Värske ilme saanud järvede taristud, loodud matkarajad, rajatud seikluspargid ning hiljuti avatud kohvikud on toonud inimesed jälle väikelinna puhkama ning loodust nautima.

Üks suviselt mõnus paik on Arbi järve kaldal asuv Kohvik Lohvik, mis ei ole teps mitte tavaline kohvik. Koolinoorte ärilabori loodud Lohvik – laste oma kohvik – avas rannaalal uksed eelmise aasta mais. Ajame juttu programmi ühe algataja ja mentori Kätrin Karu-Lavitsaga, kes räägib uue hooaja avamisest 1. juunil, kohviku sünnist, mentorprogrammist ning põnevatest uuendustest.

Mis 1. juunil täpselt toimub?

SUP-lauad
Foto: erakogu

1. juunil, lastekaitsepäeval, on meile külla tulemas mitmed põnevad esinejad, toimub erinevaid töötubasid, saab teha ponisõitu, võistelda SUP-lauasõidus, proovida SUP-laua joogat. Kohal on ka laste lemmik Väike Tom ja lisaks on varuks kõiksugu põnevaid üllatusi.

Kohvik tegutseb Arbi järve kaldal. Miks see veekogu on nii eriline?

Arbi on armas järveke Elva linna südames, kõigest 1,5 ha suur ja pigem rahulik. Verevit teatakse kindlasti rohkem, sest juba esimese vabariigi ajal oli selle kaldal avalik rand ja rannahoone. Nüüd on aga vallavalitsus Arbi järve äärde rajanud ilusa puhkeala ja laste mänguväljakud ning see meelitab siia tulema just palju peresid. Arbi järve ääres on väike rannaala ja päikeseterrass ning nüüdsest ka eelmisel aastal rajatud kohvik, kus kõike teevad koolinoored ise. Nad valmistavad süüa, rendivad rannaspordivarustust ning juhivad kogu tegevust.

Mida Arbi järvel teha saab?

Seesama kohvik rendib näiteks SUP-laudu. Koostöös Sportlandiga on meie valikus väga kvaliteetsed Quiksilver lauad. Nädalavahetustel ilusa ilmaga soovitame lauad kindlasti ette broneerida, sest nautlejaid on palju ja kui juba korra lauale saad, siis aeg lendab. Lohvikus ongi rohkem nautlejate lauad, mitte sportlauad, tänu millele on sõit stabiilne ja soovi korral on vette kukkumine välditav ka päris algajal. Ka päästevestid antakse laenutuse poolt kõikidele ja päästevesti kandmine on kohustuslik. Järvel on SUP-laudadega tehtud ka SUP-joogat ja nii mõnigi kord on tulnud laenutajaid, kes põgenevad lauaga pilliroogu raamatut lugema. Kuna lainetus on järvel tavaliselt väga nõrk, saab ilusti mööda järveääri uudistada, aga suurimat rõõmu tunnevad SUP-laudadest siiski noored, kes naudivad just aktiivsemat liuglemist vee peal.

Kohviku SUP
Foto: erakogu

Kuidas Kohvik Lohvik sündis?

Lohviku mentorprogramm sündis soovist lastele pakkuda arendavat esimest kokkupuudet töö ja ettevõtja eluga. Nii osalesimegi kohviku pinna enampakkumisel ja kui koht rannakohvikuks oli juba olemas, siis tõeliselt sai Kohvik Lohvik tuule tiibadesse tänu enam kui 100-le toetajatele Hooandja kampaanias, lastevanemate abile, vabatahtlikele mentoritele ning kohalike ettevõtjate ja Elva valla abile.

Olime siiralt üllatunud, kui paljudele toetajatele programmi käekäik korda läheb. Mitmed head inimesed pöördusid lisaks Hooandjas antud toetusele otse meie poole ja kinkisid omal seisma jäänud seadmeid ja mööblit, mis peagi algaval teisel hooajal samuti kasutust leiavad. Rõõm on selle üle, et enamus eelmise aasta partnereid on möödunud aasta tulemustega rahul ja soovivad meie tegevustega kaasas olla ka sellel hooajal.

Elva Kohvik Lohvik
Foto: erakogu

Mis asi on Lohviku ärilabor?

Lohviku näol on tegemist unikaalse ärilabori projektiga. Programmi kaasatud noored läbivad erinevaid ettevõtte loomiseks ja edukaks toimimiseks vajalikke koolitusi ning rakendavad õpitud teadmisi kohe suvel ka praktikas.

Esimese hooaja jooksul said ettevõtja elu „nuusutada“ ligi 20 koolinoort, kelle pühendunud töö tulemusena loodi ja viidi ellu rannakohviku kontseptsioon, mis pakub rannahooajale sobivat tervislikku ja maitsvat toitu ning rendib ka veespordivarustust Elva südames, Arbi järve kaldal.

Kes saavad programmis osaleda ja kohvikus töötada?

Esimesel hooajal osales programmis ligi kakskümmend 12-18-aastast noort, kes peale mentorprogrammi läbimist said võimaluse juhtida ning arendada kohviku ja rannavarustuse rendi tööd. Oleme esimesest hooajast palju õppinud. Oskame oma ressursse paremini hinnata ja loodame sellel aastal veelgi rohkematele huvilistele võimaluse anda ja nad programmi kaasata.

Kas kohvik tuleb taas päris algusest üles ehitada?

2021. aastal koolinoortest koosnev Lohviku meeskond ehitas üles ning käivitas edukalt suvekohviku tegevuse ja suutis kasvatada külastajate arvu 7500-ni. Müts maha eelmise aasta meeskonna ees. Tänu nendele on 2022. aasta meeskonnal võimalus startida juba valmis äriga ning seda ägedalt edasi arendada, omandades ise samal ajal ettevõtluse kogemuse.

Foto: Ragnar Vutt
Foto: Ragnar Vutt

Mida uut toob alanud hooaeg?

Käesoleval aastal on programmi sisu varasemast veidi erinev. Tuleb rohkem ühekordseid sündmusi, meelelahutusprogramme ja lühemaid projekte. Väga head eeldused eelmisel aastal paberile jäänud ideede realiseerimiseks on olemas, sest esmane kontseptsioon on läbi testitud ning laste oma kohvik on juba suvitajate hulgas kuulus.

Milline näeb välja uue hooaja menüü?

Hooaja algusega laieneb taas ka kohvik Lohviku menüü. Tagasi tulevad täiendatud retsepti järgi valmivad vanad lemmikud kreveti ja tofu pokè, toorkakao. Lisanduvad uued üllatajad, aga märksõnadeks jäävad endiselt tervislikkus, laste maitse-eelistused ja hooaja tooraine. Kindlasti pakume smuutit, boba-teed ja linna parimaid jäätisekokteile.

Jälgi Lohviku tegemisi! Facebookis KohvikLohvik ja Instagramis: kohviklohvik

Tekst: Kärt Radik
Avafoto: Rando Kall

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Artist säm leiab riimideks ja muusikaks inspiratsiooni elust enesest

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus