Eesti esimene üldrahvalik loodusmatk | Sportland Magazine

Jaga „Hiiumaa Loodusmatka korraldaja: ootame igas vanuses inimesi, kes on loodusega sina peal“

Hiiumaa Loodusmatka korraldaja: ootame igas vanuses inimesi, kes on loodusega sina peal

Mai lõpus toimub Eestis esimest korda mujal maailmas sissetallatud formaadiga üldrahvalik mitmepäevane loodusmatk. Korraldaja Teele Koppeli sõnul sündis Hiiumaa Loodusmatka idee Rootsis sarnasel üritusel osaledes ning matkale on oodatud igas vanuses ja erineva kogemusega huvilised.

Kuidas tekkis idee 24.-26. mail Hiiumaal toimuva loodusmatka korraldamiseks?

Hiiumaa Loodusmatka idee sai alguse poolteist aastat tagasi, kui võtsin osa Põhja-Rootsis sarnasest 110 kilomeetri pikkusest matkast. Sealne matkakultuur võlus mind koheselt – raske ja kivine rada oli kokku toonud rõõmsad pensionärid, algklasside juntsud koos oma vanematega ja noored emad, kes kandsid kõhu- või seljakotis pisipõnne. Kohale tuldi koerte ja isegi kassidega. Matkates ei suutnud ma peast visata mõtet, et Eesti ja minu kodusaar Hiiumaa oma erakordselt ilusa loodusega ei jää teps mitte alla Rootsi tundramaastikule. Viskasin enda jaoks õhku mõtte, et mis oleks, kui Hiiumaal toimuks sarnane matkaüritus, mis meelitaks kohale matkaselle nii Eestist kui mujalt? Loksutasin ideed pikalt, kuni aasta lõpus õnnestus sellest rääkida Sportland Eesti juhile Kaidi Kasele, kes tuli mõttega kohe kaasa.

Matk Põhja-Rootsis
Matk Põhja-Rootsis

Miks valisite loodusmatka asukohaks just Hiiumaa?

Olen Hiiumaal sündinud ja kasvanud ning juba väikese tüdrukuna kolasin emaga sealsetes mustika- ja seenemetsades. Ma pole erapooletu, aga usun siiralt, et Hiiumaa looduskeskkond on üks Eesti mitmekülgsemaid ja vaheldusrikkamaid. Sel saarel on merd ja metsa, on taimi, mida mandril ei kohta, on vaateid, mis lummavad esimesel pilgul. Kolm aastat tagasi tegin üksinda matkates tiiru ümber kodusaare ning see kogemus raputas mu elu heas mõttes pea peale. Soovin sama tunnet nüüd teistega jagada.

Hiiumaa loodus

Millise matkateekonna valisite ja miks?

Hiiumaa loodus on unikaalne ja eriline, tahtsin selle erinevaid tahke matkalistele tutvustada. Matkatee teeb tiiru ümber Kõpu poolsaare, kuhu jäävad Hiiumaa maamärgid Ristna ja Kõpu tuletorn, matsakad männimetsad ja katkematult kaunis rannajoon. Suuremas osas kulgeb rada mööda RMK Hiiumaa matkateed ja pakub matkajatele vaheldusrikkust ja kauneid loodusvaateid. Füüsiliselt raskesti võetavaid mägesid Hiiumaal ei ole ja tõenäoliselt pole maikuus ka liiga kuum, seega peaks olema teekond tehtav igale füüsiliselt heas vormis inimesele. Programm kestab kolm päeva, kuid aktiivset matkamist jagub kahele. Distants on kokku 40 kilomeetrit. Pühapäev on puhkamiseks ja kojusõiduks.

Matkajad

Tegemist on Eesti esimese üldrahvaliku loodusmatkaga, aga mis veel selle eriliseks muudab?

Matk pakub looduses liikumisele ja kaunitele loodusvaadetele lisaks ka meelelahutust, kultuuri ja lõõgastust. Toimuvad matkateemalised töötoad ja vestlusringid ning ürituse lõpetab Anetti ja Fredi kontsert Pihla Inspiratsioonitalus. Me ei anna teadlikult osalejatele kiiruse või osavuse eest medaleid ja ehkki ööbimiskohad on kindlalt paika pandud, siis endale sobiva tempo valib igaüks ise.

HiiumaaÜks matka eesmärk on julgustada rohkem looduses aega veetma. Olen aja jooksul kohanud palju inimesi, kes ütlevad, et väga tahaksid matkama minna, aga kardavad ära eksida, metsloomaga kohtuda või üksi telgis ööbida. Hiiumaa Loodusmatkal soovime hirme leevendada ​​– oleme valinud mõnusa marsruudi, pakume osalejatele vahepeatustes joogivett ning süüa, õhtuti saab osa kultuursetest ja muusikalistest vahepaladest. Keegi ei ole üksi, toetav kogukond on kogu aeg lähedal.

Kogenud matkaja jaoks on see tore rännak Hiiumaa mitmepalgelises looduses, algaja jaoks aga põnev võimalus end proovile panna.

Korraldate üritust esimest aastat. Millised on olnud suurimad väljakutsed?

Teele
Teele Koppel

Kuna matk kulgeb läbi Kõpu looduskaitseala, võttis omajagu aega marsruudi kooskõlastusprotsess, mis käis tihedas koostöös Keskkonnaameti ja RMK-ga. Näiteks tuli esialgu RMK puhkealadel planeeritud ööbimiskohad ümber mängida hoopis eramaadele ning sellest tingitult muutus ka matka marsruut. Ometi olen täna õnnelik, et nii läks. Selle tulemusel sai esimese matkapäeva ööbimine sätitud Ristnasse, Lõunaneemele, mida paljud mandri inimesed on hakanud hellitavalt kutsuma paradiisirannaks. See on üks läänepoolsemaid tippe Hiiumaal, kust avanevad võimsad päikeseloojangud merele.

Kes on matkarajale oodatud? Kas hea füüsiline vorm on osavõtuks oluline ja kas tulla tasub üksi või sõbraga?

Rajale on oodatud igas vanuses inimesed, kellele meeldib oma tempos liikuda ja looduses aega veeta. Tegin äsja matkatee läbi oma kuuekümnendates emaga, kelle jaoks oli kaks päeva matkamist mõnus füüsiline väljakutse. Hiiumaa matkatee on võrdlemisi lauge, päevane distants jääb 18-20 kilomeetri vahele ning koos vahepeatuste ja lõunapausidega liigub iga osaleja vastavalt oma tempole mõlemal päeval viis kuni seitse tundi. Teele oleme sättinud vahepeatused, kus kostitame matkaselle sooja joogi ja vahepaladega ning pakume vajadusel meditsiinilist abi. Samuti on vahepeatused mõeldud joogivee varumiseks ning teiste matkajatega suhtlemiseks. Matkale võib tulla nii pere, sõpruskonna kui kollektiiviga, praegu on registreerunute seas neid kõiki. Isegi kui varasem matkakogemus puudub, annab see võimaluse end argirütmist välja lülitada ja veeta kolm mõnusat päeva looduses.

Loodus

Millised asjad tuleks endal kaasa võtta?

Hiiumaa Loodusmatk on seljakotimatk, mis tähendab, et iga osaleja kannab vajalikku varustust kaasas. Matkariietus võiks olla kihiline, mis annab võimaluse vastavalt enesetundele loobuda mõnest kihist, kui läheb liiga palavaks ning lisada juurde, kui hakkab külm. Kuna ööbimine toimub telkides, on vaja kaasa võtta telk, madrats ja magamiskott. Kuigi joogivett ja sooja vett jagame matkateel vahepunktides, soovitan kaasa võtta väikse matkapliidi ehk priimuse, mis annab vabaduse juua kohvi või lõunatada just siis ja selles kohas, kus parasjagu kõht tühjaks läheb. Pakkimisnimekiri on üleval ka Hiiumaa Loodusmatka veebilehel. Matkaks vajaliku varustuse soetamisele panevad õla alla Sportland ja matkavarustuse tootja The North Face, jagades igale registreerunule väga magusaid sooduskoode.

Kuidas on korraldatud toitlustus? Kui midagi peaks kotti kaasa pakkima?

Matkaraja toitlustuse eest kannab hoolt Eesti oma matkatoidutootja Tactical Foodpack. Vahetult enne matka algust palume igal osalejal valida välja enda maitsele vastavad külmkuivatatud matkatoidud, valikut on nii omnivooridele kui taimetoitlastele. Esimese matkapäeva õhtul kostitame sooja supi ja võileibadega. Samuti pakume turgutavaid ampse vahepeatustes. Igaks juhuks soovitan siiski mõned vahepalad endal kaasa võtta, sest värskes õhus liikumine kulutab energiat ja teeb kõhu tühjaks.

Tactical Foodpack

Millist rolli mängivad toetajad ürituse edukal läbiviimisel?

Heade koostööpartnerite ja toetajateta oleks taolise suure matkaürituse korraldamine keeruline kui mitte võimatu. Olen uhke ja õnnelik, et leidsin Sportlandi näol tugeva ja ägeda koostööpartneri, kelle väärtused ja tõekspidamised ühtivad nii minu kui Hiiumaa Loodusmatka omadega.

Rääkisite eespool, et matkal on oodata meelelahutust, kultuuri ja töötubasid. Mida täpsemalt näha ja teha saab?

Mitmepalgelise matka osaks võiks ju olla ka mitmekesine programm. Esimese matkapäeva õhtul vestleme loodushariduse spetsialisti ja zooloogi Leif-August Kirsiga kõiki looduses uitajaid huvitaval teemal inimeste ja metsloomade kohtumisest. Ta püüab selgitada, mida teha, kui kohtad metsas karu, metssiga või põtra. Teema on eriti aktuaalne just praegu, sest kui mõni aeg tagasi pakkusid jahimehed, et Hiiumaa ainuke mesikäpp on Saaremaale ujunud, siis hiljuti saadi rajakaamera kaudu kinnitust, et loom pole kusagile kolinud, mängis lihtsalt peitust.

Noortele ja hingelt noortele matkasellidele toimuvad põnevad matkateemalised töötoad, kus õpitakse Hiiumaa Noorkotkaste ja Kodutütarde noorteinstruktori Merje Reismaa juhendamisel, kuidas valmistada kasetohust tuleaset ning metsas olevatest materjalidest ulualune. Matkast väsinud lihaseid turgutab hommikuvirgutusega energiast pakatav treener Pille-Riin Toomsalu. Matka lõpetavad Pihla Inspiratsioonitalus imelised Liisi Voolaid ja Girti Suun Ilus Heli DJ duost, kes tervitavad osalejaid mõnusa muusikaga. Matkaõhtule paneb väga magusa punkti aasta soulartisti Anetti ja Fredi vabaõhukontsert.

Anett x Fredi
Anett x Fredi

Kuidas motiveerida neid, kes veel kahtlevad?

TeeleMida rohkem inimesed looduses aega veedavad, seda õnnelikumad nad on. Lisaks sellele, et inimesed naeratavad rohkem, edeneb ka töö paremini ja suhted on mõnusamas tasakaalus. Loodan, et nii mõnigi saab nakatatud positiivse matkapisikuga ning et igaüks, kes pärast matka koju läheb, viib ka oma sõbra või pereliikme omakorda loodusesse liikuma. Oleme saanud matka välja kuulutamisest alates huvilistelt kirju, et üritusele oodatakse jätku. Elame, näeme. Ehk teeme tõepoolest millalgi ka jätkuürituse.

Hiiumaa Loodusmatka info ja registreerimine: hiiumaaloodusmatk.ee

Tekst: Rasmus Piirsalu
Fotod: erakogu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Bosch Eesti Maastikurattasarjas kohtuvad ägedad rattarajad ja parim seltskond

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus