Kaks R-tähega elamust ootavad! | Sportland Magazine

Jaga „Kaks R-tähega elamust ootavad!“

Kaks R-tähega elamust ootavad!

Elamusretked kutsuvad sel aastal veel kahele lahedale matkale, kus loodust nautida ja heas seltskonnas aega veeta. Novembris minnakse avastama Rummu kanti ja detsembris seatakse sammud Rõugesse.

Elamusretkede vedaja Kunnar Karu saabub hooaja kaheksandale retkele Harjumaal muljetega otse Lõuna-Ameerika Andidest. Alpinist ja liikumise fanaatik kutsub matkasõbrad põnevale 17 km pikkusele teekonnale, mis algab 14. sajandil Padisele Dünamünde munkade rajatud tristerlaste kloostri varemete avastamisega ja päädib Rummu vangide eluoluga tutvumise ning karjääri valge tuhamäe kõrgeima tipu vallutamisega.

21. novembril toimuvale retkele saavad elamusi koguma tulla kõik soovijad. „Meil on kaks vähekene pikema sammuga kiiremat gruppi ja kaks rahulikuma kulgemisega seltskonda. Retke alguspunktiks on Rummu karjääri parkla, kust liigume eribussiga Padisele, et sealt siis üheskoos mõnusas tempos elamuskilomeetrite kogumisega algust teha,“ räägib Kunnar.

Kunnar
Kunnar matkajate rivi eesotsas Viivikonnas möödunud novembris.

Retk lülitab välja argielust

Matkapäeva pikkuseks tuleb arvestada viis kuni kuus tundi. „Vanglas läheb meil kindlasti aega, seal ei saa ega taha kiirustada. Räägime lugusid ja legende, saab tutvuda nii direktori töökohaga kui vangide trööstitute olme- ja töötingimustega. Müüride vahel on plaanis võtta ka olustikule vastav kehakinnitus,“ lubab matkajuht. „Kuna seal kandis on Ämari lennuväli, siis tuleb valmis olla sõjaväelennukite ülelennuks, mis on kohalike jaoks ilmselt üpris igapäevane nähtus.“

Päev lõpeb Rummu karjäärile iseloomuliku valge tuhamäe vallutamisega, millelt avaneb kogu ümbruskonnale imeline vaade. „Suvel paistab karjääri valgunud vesi helesinise laguunina, mida käiakse avastamas nii sukeldusmisvarustuse kui SUP-laudadega,“ selgitab matkajuht.

Novembri lõppu sobib selline retk Kunnari arvates ideaalselt. „Sünge ja rõhuv sügisene ilm annab olustikule hea lisavärvingu. Päikese vastu pole mul muidugi ka mitte midagi, aga hooajale omane kaamos klapib meie plaanidega kenasti. Mida muserdavamad on olud, seda suurema kontrastina saab tunnetada rõõmu kinnipidamiskohast lahkumise üle.“

tuhamägi
Rummu valge tuhamägi.

Vangla külastamine päädis vargusega

Rummus on retkelised käinud ka varem. „Viimati uudistasime seal 2016. aastal ja eelkõige jääb see elamus teravalt meelde tänu ühele väga kentsakale vahejuhtumile, mille käigus varastati meilt ära kolm suurt kommikasti. Jätsime need vangla väravasse matkalisi ootama ja sealt need n-ö jalutama läksidki,“ meenutab Kunnar ja lubab, et vigadest on õppust võetud ning magusat suupoolist valvatakse sel korral kullipilguga.

karjäär
Vaade Rummu karjäärile

180. retk toimub sügavaima järvega vallas

Pesapuu
Rõuge kuulus Pesapuu

Elamusretkede 14. hooaja viimane kokkusaamine toimub 4. detsembril Rõuge vastrenoveeritud rahvamajas. „Sealt saab alguse üks veidi erilisem retk ümber seitsme järve ning kui veab, siis on selleks hetkeks maha sadanud ka esimene lumi. Tellimuse oleme ilmataadile juba varakult sisse andnud,“ ütleb Kunnar.

„Haanjale omaseid tõusumeetreid me trajektoori sisse planeerinud pole, seda ei pea pelgama. Elamuskilomeetreid kogume vastavalt soovile kas 11 km või 13,5 km distantsil ja kuna stardihetk on päeva teises pooles ehk kella 14 ajal, siis kulgeb osa retkest tähistaeva all ning pealambi valgel. Keskmine tempo saab olema umbes neli kilomeetrit tunnis, mõnusalt rahulik. Plaan näeb ette ka õhtupimeduses värvilistes tuledes särava Pesapuu torni vallutamist,“ kirjeldab Kunnar.

Päev lõpeb piduliku noodi ning maitsva suupoolisega. „Tähistame ja tunnustame hooaja aktiivsemaid elamuskilomeetrite kogujaid, vahetame muljeid ning avaldame järgmise hooaja juubeliretkede plaani,“ sõnab korraldaja.

Registreerimine on avatud!

Nii Rummu kui Rõuge elamusretkega liitumiseks saab end kirja panna www.elamusretked.ee veebilehel. Kokku ootavad matkajuhid umbes 150 osalejat. Vastavalt riigis kehtivale korrale tuleb kohapeal esitada vaktsineerimistõend ning nautida teekonda just täpselt nii, et kõigil oleks hea mugav ja tore olla.

„Retkele võib tulla sõpradega, perega või üksinda. See on hea võimalus uusi kihvte tutvusi sõlmida, lihtsalt kaasteelistega muljeid vahetada või üle pika aja koos sulle olulisemate inimestega tunde rajal olles lihtsalt jutustada. Kes tahab, saab pakutavast soovi korral rõõmu tunda ka omaette,“ lausub Kunnar.

„Liikuda ja teha seda nii mitmepalgelises kirevas Eestimaa looduses on tegelikult suur privileeg. Sügis oma värvimängu ja kargusega mõjub värskendavalt, eriti veel siis, kui oled nädal aega kontoris tööd teha rassinud või koduseinte vahel kinni olnud. Sõidad hommikul rajale, päike tõuseb, õhus on kerge udupilv ja karske jahedus,“ maalib ta kauni pildi.

Lõviosa soovidest täitus!

Sündmus Rõuges tähistab Kunnar sõnul korraldajate jaoks ka 180. elamusretke ja hooajale võib tagasi vaadata rahuloluga. „Meie eesmärk Eestimaad läbi nelja aastaaja natuke rohkem tundma ja loodust hindama õppida saab kenasti täidetud. Jaanuaris uudistasime Aelas, veebruaris Kaisma järve ääres, mais olime Kihnus, juunis Taevaskojas, septembris Astangul ja oktoobris Tõugussaare rabas ning Aidus. Pandeemiaolukord nurjas vaid ühe märtsis toimuma pidanud retke. Järgmise ehk 15.juubelihooaja planeerime erilisema, kavas on külastada nii seni tallamata radu kui juba armsaks saanud meelispaiku,“ lubab ta.

Tõugussaar
Hetk Tõugussaare retkelt.

Tekst: Marta Vasarik

Fotod: Elamusretked

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Põnev ja mitmekülgne Under Armour PowerTrack võistlussari

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus