Lasteaiast profispordini - Korvpalliklubi Viimsi püramiid on üks terviklikumaid Eestis | Sportland Magazine

Jaga „Lasteaiast profispordini – Korvpalliklubi Viimsi püramiid on üks terviklikumaid Eestis“

Lasteaiast profispordini – Korvpalliklubi Viimsi püramiid on üks terviklikumaid Eestis

Korvpalliklubi Viimsi on üks suuremaid ja edukamaid Eestis. Kaetud on kõik vanuseklassid kuni Eesti meistriliigani välja, kus mängib esindusmeeskond Viimsi/Sportland. Uurisime KK Viimsi noortekorvpalli juhilt Kaarel Traumannilt, kuidas on Viimsist kasvanud Eesti üks parimaid korvpallipüramiide ja milline on klubi laiem visioon.

Korvpallihuvilisi on Viimsi süsteemis ligi 740 ja nendega tegeleb 26 treenerit. Lapsi kutsutakse treeningutele juba lasteaias ning noorimad liikmed on 4-5-aastased. „Võistkonnaalana on korvpall lastele väga kasulik just sotsiaalsete oskuste parandamiseks. Loomulikult tegeleme lasteaiagruppides rohkem lõbusate ja mitmekülgsete mängudega ning koordinatsiooni ja tasakaalu arendamisega,” selgitab Kaarel. Tema vastutada on klubi treening- ja tööplaanide koostamine, treeningbaaside ja koolidega suhtlemine ning koostöö kogu organisatsiooni personaliga. Lisaks noortetöö juhtimisele treenib ta ka U16 ja U10 gruppe.

Kaarel Traumann
KK Viimsi noortekorvpalli juht Kaarel Traumann

Korvpalliklubi Viimsi missioon on sõnastatud järgmiselt: parema ja tervema Eesti nimel. Organisatsiooni jaoks on oluline, et lastest ja noortest kasvaksid tublid, motiveeritud ja sportlike eluviisidega inimesed. Eraldi eesmärk on kasvatada professionaalse suhtumise ja tööeetikaga korvpallureid, kes kuuluksid ühel päeval klubi esindusmeeskonda. „Kuna korvpall on hilise spetsialiseerumisega spordiala, siis meie idee on alustada võimalikult mitmekülgse liikumisõpetusega ning järk-järgult aina tõsisemalt korvpallile pühenduda. Nooremates vanustes fokusseerime protsessile mitte tulemustele.“

Kaarel Traumann
Kaarel Traumann

Lapsed saavad treenida kuni gümnaasiumi lõpuni ning piisavale tasemele jõudnud mängijad saavad pärast jätkata Viimsi duubel- või esindusmeeskonnas. „Üldiselt on rohkem kooli esimese astme õpilasi, kus ühed alles otsivad endale sobivat spordiala ja teised teevad mitut ala korraga. Langus tekib tavaliselt siis, kui hakatakse spetsialiseeruma kindlale alale või ei suudeta kooli ning treeninguid enam ühendada. Samas näeme viimastel aastatel trendi, et just vanuses 13+ liituvad meiega noored, kes varasemalt on tegelenud mõne muu spordialaga, kuid soovivad nüüd just korvpalli mängida. Korvpall on ka sotsiaalne sport.“

Lisaks Viimsile toimetab korvpalliklubi Tallinna Kesklinnas ja Lahemaal, st Kuusalus ja Kolgal. Selleks et tuua juurde professionaalseid korvpallureid, peab ka võimalikult suurele hulgale lastele pakkuma võimalust ala proovida. „Ideaalis tahaksime parimad noorteklasside lõpus Viimsisse kokku koondada ning pakkuda neile korraliku kvaliteedi ja visiooniga treeningtööd. Seeläbi tahame kasvatada mängijaid ka meie esindusmeeskonnale,“ sõnab ise aastaid erinevates liigades pallinud Kaarel. „Kindlasti vaatame lähitulevikus, kas ja kuhu veel laieneda. Oluline on sealjuures, et sellel ka reaalne kasu oleks.“

Tugev infrastruktuur toetab sportlaste arengut

Nagu legend räägib, siis klubi algusaegadel (MTÜ Korvpalliklubi Viimsi asutati aastal 2002, toim) alustati innukalt treeningutega ja alles mõne aja pärast saabusid saali korvid. Tänaseks on klubil muljetavaldav infrastruktuur, mille keskmes kodune Forus Spordikeskus Viimsis. „Siin käib töö kahel väljakul ja sisuliselt pausideta. Viime läbi treeninguid veel kaheksas lasteaias ja üheksas koolis, aga ka Kalevi Spordihallis ja Kuusalu Spordikeskuses. Kõik baasid on kaasaegsed, kõikide vajalike võimaluste ja mugavustega,“ kirjeldab Kaarel.

Viimsil on eraldi üldkehalise ettevalmistuse treener ja treenitavad saavad kasutada füsioteraapia võimalusi. Kõikidel gruppidel alates U10 vanuseklassist on treeningplaanis vähemalt üks üldkehalise ettevalmistuse treening ning vanemates vanustes on neid kuni kolm. „Oleme loonud Forus Spordikeskuse korvpallisaali ka jõusaaliala, kus kõik õpilased saavad vajaliku tehtud. Lisaks on käe-jala juures Golden Clubi jõusaal, staadion, terviserajad ja jõulinnakud. Väiksemate sportlastega oleme treeninguid läbi viinud ka judosaalis, kus on mattide peal hea mängulisi ja arendavaid harjutusi läbi viia. Võimalusi jagub,“ on noortekorvpalli juht tingimustega rahul.

KK Viimsi

Iga tase edasi on suur muutus

Tihtipeale loobuvad noored sporditegemisest siis, kui toimub taseme muutus. Uus vanuseklass või kõrgemal tasemel liiga on alati suur väljakutse. Kui omas vanuses on keegi teistest natuke ees, siis muututakse sageli mugavaks ja kiputakse üle-jala laskma. Kaarli sõnul peab klubi koos treenerite ja lapsevanematega olema sellistel hetkedel toeks.

„Meie ülesanne on neid, kellel on eesmärk ja motivatsioon, hoida võimalikult arendavas treeningkeskkonnas. Nooremad mängijad, kes on oma vanuseklassis domineerivamad, saavad aeg-ajalt osaleda endast vanemate treeningutel. Kõige keerukam on tavaliselt üleminek noorteklassist meeste hulka. Ei saa eeldada, et noor tuleb ja lööb jalaga meeste seas ukse lahti. Iga üleminek võtab aega ja harjumist.“

Mida kõrgem on tase, seda suuremaks kasvavad nõudmised ja siin tekib väga õrn piir, mida jälgida, et noor inimene kooli ja korvpalli vahel manööverdades läbi ei põleks. „Kõige aluseks jääb nii treenerite kui lapsevanemate suhtlus lapsega. Aidata aru saada, kus parasjagu oma tasemelt ollakse, millised võimalused ees ootavad ning mida on vaja teha, et uuele tasemele jõuda,“ ütleb Kaarel.

KK Viimsi

Orgaaniliselt kasvanud püramiid

Viimsi jõudis korvpallis Eesti kõrgeimale tasemel alles 19 aastat pärast klubi loomist ehk Viimsi esindusmeeskond alustas Eesti meistriliigas 2021. aastal. „Orgaaniliselt kasvades ja järjepideva süsteemse noortetööga loodi nii laiapõhjaline alus, et õige ajastusega suudeti püramiidi tipp kõrgemale viia üsnagi kiiresti,” räägib Kaarel. Tema sõnul on selles vaieldamatult suurim panus klubijuhil Tanel Einastel.

„Tema tahe klubisse panustada ja kõigile paremaid võimalusi luua annab reaalseid tulemusi. Tänaseks loodud esindusmeeskond on küll klubi tipp, aga samal ajal peaks see olema suureks abiks ja motivatsiooniks meie kõigile noortele. Eesti tipptase tuuakse koju kätte. Need samad mängijad treenivad ja liiguvad samas majas, kus meie järelkasv. Mis saaks veel parem motivatsioon olla, nii lähedalt näha oma eeskujusid?“

Mis aga ikkagi teeb Korvpalliklubi Viimsist noorele korvpallurile hea keskkonna arenemiseks? „Meil on olemas kõik vajalik, et pakkuda lastele huvitavat, mitmekülgset ja arendavat sportlikku väljundit. Nii infrastruktuuri, treenerite kui ka sportlike võimaluste osas. Kõik saavad vastavalt oma soovile, tahtmisele ja oskustele sobivad treeningtingimused, hulga eluks vajalike oskusi ja sõbrad kogu eluks!“ ütleb Kaarel.

KK Viimsi

Tekst: Virgo Agan
Fotod: Korvpalliklubi Viimsi

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

MyFitnessi personaaltreenerit Kaspar Kaldoja inspireerivad toredad kliendid ja inimeste aitamine

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus