Milline on määrdemehe argipäev? | Sportland Magazine

Jaga „Milline on määrdemehe argipäev?“

Milline on määrdemehe argipäev?

Hooldetiimi ülesanne, nagu nimigi ütleb, on hoolitseda. Laskesuusa puhul tähendab see seda, et hooldetiim tagab, et sportlased lähevad võistluspäeval rajale just kõige parema suusaga. „Lühidalt öeldes on nii, et meil on tõesti vaid üks suur ülesanne – leida sportlasele parim määrdelahendus,” kinnitab Kuusik.

Kuusiku jaoks on eelolev hooaeg hooldetiimi pealikuna esimene. Eelmisel aastal oli noormees samuti koondise juures, kuid siis määrdemeistrina. „Eelmine hooaeg oli tõepoolest minu jaoks karjääri kõige esimene hooaeg, mil töötasin täiskohaga ühe konkreetse võistkonna juures,” räägib Kuusik. „Ettekujutus tööst oli muidugi olemas, kuid esimene aasta toob ikka palju õppetunde ja tähelepanekuid, mida edaspidi ära kasutada. Näiteks eelmisel aastal olid minu jaoks kõik võistluspaigad uued, kuid nüüd on need kohad juba tuttavad ja saan kergemini plaane teha,” sõnab ta. „Suusamäärimist ülikoolis õppida ei saa, seda ametit õpid ise kogemuste ja katsetustega. Loomulikult tuleb nõu küsida ka vanemate kolleegide käest, kes igasuguseid häid nippe juba teavad,” räägib noor hooldemeister.

Kaarel Kuusik
Kaarel Kuusik

Stardieelne loterii

Keerulistest oludest rääkides: millised on Kuusiku hinnangul tema töö suurimad väljakutsed? „Suurimad väljakutsed on rasked ilmaolud ja nendega hakkamasaamine. Kui näiteks oled terve hommiku suuski katsetanud, valinud välja kõige õigemad määrded, ja siis justkui eikuskilt hakkab sadama laia lund – sellised hetked on kahtlemata suurimad väljakutsed,” sõnab Kuusik, kuid lisab, et õnneks pole temal veel selliseid olukordi ette tulnud. „Aga kui tuleb, siis peab pea selge hoidma ja hakkama saama.”

Kuid mida siis teha ning kust läheb kriitiline piir, et midagi veel päästa annaks? „Ütleme nii, et kui kardinaalne muutus juhtub pool tundi enne starti, siis annab midagi veel korrigeerida, kuid vähemaga kindlasti mitte. Siis läheb sportlane ikkagi starti selle suusaga, mille ta katsetades välja valis. Sellisel juhul on tingimused ühtemoodi kehvad kõikide jaoks ja siis toimub küll võistlusrajal täielik loterii, mille võidab see, kellel on lihtsalt rohkem õnne,” toob Kuusik esile.

Pikad tööpäevad

Siit ongi paslik liikuda edasi selle osa juurde, mida enamik spordisõpru oma silmaga ei näe – kuidas suuski valitakse ja ette valmistatakse. „Võistluspäevad on meie jaoks pikad, enamasti kestab tööpäev ikka 12 tundi. Selle sees on nii suuskade ettevalmistus enne võistlust, sportlaste toetamine võistluste ajal kui ka võistlusjärgne suusahooldus,” kirjeldab Kuusik oma tavapärast tööpäeva. Ta jätkab juba detailsemalt: „Läheme võistluspaika kohale enamasti neli tundi enne starti. Kui võistlus algab kell kümme, on meie tiim kohal juba kella kuuest hommikul. Esmalt katsetame libisemist, kõige viimasena suuskade struktuuri,” selgitab ta. Struktuur on suusa all olev muster, mille ülesanne on tõrjuda suusa alt vett ja kindlustada parem libisemine. „Struktuurivalikul tuleb üldiselt lähtuda sellest, et mida laiem struktuur, seda paremini see vett eemale juhib. Kitsam struktuur on mõeldud külmema ilma jaoks.”

Määrdemehe supertöö teeb sportlase elu kergemaks, fotol on lasketiiru jõudnud Grete Gaim.
Määrdemehe supertöö teeb sportlase elu kergemaks, fotol on lasketiiru jõudnud Grete Gaim.

Lõppsõna jääb alati sportlasele

„Hooldetiimi ülesanne on katsetada võimalikult palju suuski enne, kui need sportlaseni jõuavad. Kui meie katsetame umbes 15 paari suuski, siis sportlase ülesanne on leida endale sobivaim umbes nelja suusapaari seast,” selgitab Kuusik. „Hooldemeeskond valib välja parima määrde, kuid suusavaliku teeb sportlane. Tema ise peab ütlema, millise suusaga ta end kõige kindlamalt tunneb. Seega jääb lõppsõna alati sportlasele,” kinnitab Kuusik.

Milline on hea hooldemehe valem?

Selleks, et jõuaks suuski katsetada, peab olema heas vormis.

Ka suvel peab end liigutama ja trenni tegema.

Peab olema töökas, leidlik ja lahtise peaga.

Leidma lahendusi esmapilgul võimatutes oludes.

Mitmekülgsete kogemustega.

 

Kuidas suuski katsetatakse?

Suuski katsetatakse alati paralleelselt, seega on vaja kahte hooldetiimi liiget, kummalgi all erineva libisemise või struktuuriga suusapaar. Et parim suusk välja selgitada, lasevad kaks hooldemeistrit käest kinni mäest alla. Kui nad on saavutanud ühtlase kiiruse, lasevad nad käest lahti ja pilt on selge: see, kes kaugemale libiseb, sõidab parema määrdega. Alles siis, kui libedaim määre on välja valitud, tuleb mängu sportlane.

Tekst: Greete Kempel

Fotod: Hendrik Osula

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Suusahulludega juba igav ei hakka

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus