Eesti Ööjooksu sündmused 2024 | Sportland Magazine

Jaga „Eesti Ööjooksu sündmused meelitavad spordisõpru põnevate radade ja ägedate üllatustega“

Eesti Ööjooksu sündmused meelitavad spordisõpru põnevate radade ja ägedate üllatustega

Eesti Ööjooks on 14 aasta jooksul rõõmustanud paljusid spordisõpru ja pakkunud vingeid elamusi. Tänavu on menüüs mitmekesine distantside valik ning ägedad üllatused meelelahutuse poolelt.

Eesti Ööjooksu üritustest on oodatud osa saama nii tipud kui ka harrastajad, nii jooksjad kui ka kõndijad. Nendel, kes ei saa toimumispäeval kohapeale minna, on võimalus osaleda virtuaalselt. Sündmuste karussell hakkab pöörlema Rakveres ning jätkub hoogsalt aasta lõpuni välja. Kõigest lähemalt räägib peakorraldaja Marko Torm, kes seda vankrit vedanud algusest peale.

Jooksja

Tulede ja viledega uus rada Rakveres

Tänavu 1. juunil toimuv Eesti Ööjooks – Rakvere 2024 on liialdamata Eesti ööjooksude kroonijuveel, mis juba esimesel toimumisaastal sai palju tähelepanu. „Rakveres ootab startijaid uus rada, stardi- ja finišipaik on Spordi tänaval, spordikeskuse veerel. Distantside valikus on seekord 5 km ja 10 km. Rajal on kokku 21 elamuspunkti, kus astuvad üles orkestrid, kellest mitmed täiskoosseisus, koorid, tantsijad ja DJ-d.10 km distantsil osalejad saavad kahel ringi korralikku tulevärki nautida,” kinnitab Marko. Ta lisab, et kohale tasub tulla juba varem, sest üle kümne aasta toimub enne starti kontsert. Muidugi on oodatud kogu pere, sest lapsed saavad oma jooksu teha 0,3 km pikkusel rajal.

SÜDASUVECHALLANGE

Ujuma otse Eesti mereväe lipulaevalt

13. juulil toimub Sportland Tallinn Open Water ujumisvõistlus. Esimest korda Eesti ajaloos toimus see üritus mullu Tallinna merepäevade raames. „Idee on pärit USA-st, kus San Fransisco lahes korraldatakse Escape from Alcatraz võistlust. Lahte sõidab laev, sealt hüpatakse vette ja ujutakse randa,” kirjeldab Marko.

Seekord üllatavad korraldajad osalejaid muuhulgas sellega, et start antakse Eesti mereväe lipulaevalt Kindral Kurvits. Laeva sügavust nõudva süvise tõttu antakse start Miiduranna sadamast. Distantse on kokku neli – 500 m, 1000 m, pool Ironmani ehk 1,9 km ning täisraudmehe distants ehk 3,8 km. Võistluste ajastus on väga hea, sest täis- ja poolpika ujumisdistantsi läbimine sobib suurepäraselt ka Ironman Tallinn ettevalmistuseks. „Sõjalaevalt vetteminek on kindlasti erakordne ja kes teab, kas sellist võimalust hiljem veel tulebki. Mereväe jaoks on see samuti heaks õppuseks, kuidas inimesi laevale organiseerida nii, et kõik toimiks. Tänu Sportlandile, linnale ja mereväele, osutub kogu see sündmus võimalikuks,” räägib peakorraldaja.

OpenWater

Osalejate arv on piiratud ja jääb 150 inimese juurde. Mida pikema distantsi valid, seda hiljem ja sügavamas vees pead ujuma hakkama. Möödunud suvi näitas, et kõige populaarsemaks distantsiks osutuski 3,8 km.

Korraldajad panevad suurt rõhku osalejate ohutusele. „Ega muud varianti ei ole, kui tuleb ujuda otse üle mere randa. Meri on ettearvamatu, võib olla lainet ja tuult. Tallinnas on võistluse ajal merel 6-9 päästealust. Igale võistlejale antakse 27-liitrise õhutäituvusega neoonpoi, mis on kohustuslik. See käib piha külge, seal on viled küljes ja kui raskeks läheb, on sellest kindlasti abi. Vesi on vesi. Vähemkogenumad võivad valida 500 või 1000 meetrit.“

Ülemiste Ööjooksul esimest korda ka poolmaraton

Augustikuine maiuspala jooksusõpradele on 9.-10. augustil toimuv Ülemiste Ööjooks. „Selle raames korraldame esimest korda poolmaratoni Tallinnas, Ülemiste linnakus, millega valmistume 2025. aastaks, kui Tallinn kannab Euroopa Spordipealinna tiitlit. Poolmaratoni lisandumine tähendab programmi muutumist kahepäevaseks,“ ütleb Marko. Oluline on lisada, et Ülemistes toimub ööjooksude üks ja ainus poolmaraton. Rakveres jääb 21 km distants tänavu programmist välja.

Ülemiste„Ülemistes asuvad start ja finiš jätkuvalt kaubanduskeskuse peaväljaku ees. Toimumiskoht on atraktiivne ja kesklinnale lähedal, parkimisvõimalusi Ülemiste Citys on piisavalt. Laupäevane eriprogramm kannab nime K2 ning neljaringiline poolmaraton joostakse kahe parkimismaja läbimisega. K2 tähistab sümboolselt parkimismajade tippe,“ selgitab korraldaja. „Traditsiooniliselt ootab jooksjaid meeleolukas elamusprogramm, parkimismajade tipus mängivad DJ-d muusikat, rajalt leiab tantsijaid, muusikat ja valgust. Kohale tasub tulla juba varakult, et ka reedeõhtust kontserti nautida.“

Mitmete Euroopa õhtu- ja öömaratonide eeskujul on Ülemistel kavas TEAM poolmaraton, kuid selle erinevusega, et neli jooksjat vabalt valitud koosseisus, mehed-naised segamini, saavad üheaegselt startida ja läbida koos ühe ringi jagu kilomeetreid ehk 5,27 km. Kokku moodustabki see poolmaratoni. Kui tavapäraselt toimub tiimivõistlus teatejooksuna, siis selline formaat suurendab meeskonnavaimu ning annab võimaluse kollektiividel või sõpradel ühiselt pingutada, mitte teatepulka üle anda. „Sellisest võistlusest oleme kaua unistanud ja usume, et see läheb korda. Loodame, et esimesel aastal tuleb starti ligikaudu sada tiimi,“ sõnab Marko.
Ülemiste poolmaratonile oodatakse ka tippjooksjaid. Tegu pole tiitlivõistlusega, aga auhinnafond on korralik. „Tahame teha pika pai meie tippudele ja tugevatele harrastajatele. Kahe õhtu peale on meil auhinnapotis 7000 eurot.“

Maardu City Run: RIMI Eesti Linnajooksude uus liige

25. augustil on jooksuhuvilised oodatu Maardusse, kus toimub Maardu City Run 2024. „Teeme oma sündmusi lähtuvalt sellest, kas formaat on sobiv või koht ise eriline ja kõnekas. Kuigi üle poolte meie osalejatest on Tallinnast ja Harjumaalt, siis Maardusse väga ei satuta, samas on ta pealinnale lähedal, kohe Muuga külje all. Kutse sündmuse korraldamiseks tuli Maardu linnalt, kellega mullu sõlmisime kolmeaastase koostööprojekti. Maardu jooks kuulub pärast esimest aastat juba RIMI Eesti Linnajooksude sarja, mis on meie jaoks väärt tunnustus,“ ütleb Marko.

Valida saab 5 km või 10 km distantsi vahel, mis joostakse vastavalt ühel või kahel ringil. Lisaks toimuvad lastejooksud. Ja vahva fun fact – start ja finiš on Stardi tänaval.

KFCSüdasuveChallenge2023

Noblessneri jooksul kohtuvad uus ja vana

Sügise hakul oodatakse liikumissõpru Tallinna kesklinna, kus 14. septembril toimub Elke Tallinn Run – Noblessner 2024. Piirkonna jooksusündmus lisandus programmi eelmisel suvel. „Noblessneri kvartal areneb pidevalt, siin ehitatakse palju ning tänavune rada erineb kindlasti eelmise aasta omast, aga üks on kindel – elamus on osalemist väärt! Merekindlus, lennusadam, Noblessner, Kalaranna kvartal, linnahall – nende ümber keerutame ja enamikest kohtadest jookseme ka läbi,“ loetleb peakorraldaja vaatamisväärsusi.

Start on korraldatud intervallidena, mis muudab võistlemise huvitavates linnaosades võimalikuks. Nii ei pea liiklust sulgema ja inimestes pahameelt tekitama. Tegu on tõelise kogukonnajooksuga. Toimuvad 5 km ja 10 km ning lastejooksud.

ELKETAllinnRun2023

Eesti Ööjooks – Narva Talv

Talvel väga palju jooksuvõistlusi ei korraldata, aga joosta ju ikka soovitakse. Seetõttu on ööjooksude programmis Eesti Ööjooks – Narva Talv 2024, mis toimub 7. detsembril ja kutsub avastama meie idapoolseimat linna. Kohale tullakse üle Eesti, aga jooks on populaarne ka kohalike hulgas. „Narva sündmuse saab ideaalselt ühendada näiteks spaapuhkusega, kui kaugemalt tulla,” soovitab peakorraldaja. Distantsideks on valikus 5 km, 10 km ja lastejooksud.

Toetajad ja abilised on hindamatu väärtusega

ToetajadMarko on väga tänulik kõikidele toetajatele, kes võistluste korraldamisele abikäe on ulatanud. „Sportland ja Nike on meie klubi suurtoetajad ja ilma nendeta ei kujutaks meie igapäevatööd ettegi. Tänavune aasta on päris märgiline, kuna käimas on juba meie 15. koostööaasta. Hiljuti sõlmitud uus leping annab meile korraldajatena käesolevaks ja järgmiseks aastaks kindlustunnet juurde,“ ütleb ta.

Väga suur roll on ka vabatahtlikel, ilma kelleta ei oleks ühegi rahvaspordiürituse korraldamine mõeldav. Ööjooksu tiimis on palju neid, kes igal aastal ürituste toimumisse panustavad. „Olen ikka mõelnud, miks sõbrad viitsivad oma ajast tulla appi ja käed külge lüüa. Ilmselt on tekkinud mõnus gängitunne, mis viib rutiinist välja. Kuigi päevad on pikad ja rasked, tegutsetakse ühiselt lõpuni välja. Enamus on juba kogenud tegijad. Hooaja lõpus teeme alati ühe istumise, kus saame kõiki tänada ja mõtteid vahetada,“ räägib Marko.

Vabatahtlike hulgas on eri elualade esindajaid. Maarja Piir on põhikohaga käsitööõpetaja Näpi koolis ning vabatahtlikuna abis peamiselt teeninduspunktides. „Minu vanem poeg käis skautluse korras joogipunktis abiks juba 2013. aastal. Kuna noorem, 6-aastane poeg avaldas samuti soovi, siis läksin ise ka kaasa. Järgnevatel aastatel ei olnud enam küsimustki, kas minna. Muidugi minna! Päevad olid väsitavad, aga soe tagasiside ja tunnustus pani tundma, et olen osa millestki suurest. See tegi küll rõõmu. Korra pidin asendama ka skaudijuhti, siis komplekteerisime tänupakke ja osalejate ümbrikke ning õhtul olime jälle joogipunktis,“ meenutab Maarja. „Kooliõpetajana olen suvel vaba ning tunnen panustamisest heameelt. Nüüd on lisaks poegadele ametis juba ka abikaasa. Ööjooksu meeskond on nii tore ja toetav ning motiveerib alati kohale tulema. Tunnen ennast vajalikuna.“

Maarja Piir
Maarja (all vasakul) koos pundi aktiivsete vabatahtlikega. Foto: erakogu

Markol jätkub Maarja kohta vaid kiidusõnu. „Skaudid käisid meil aastaid abiks ja läbi selle tegevuse saimegi tuttavaks. Maarjast on viimaste aastate jooksul saanud meie joogi- ja teeninduspunktide pealik läbi kõikide meie sündmuste. Väga suure südamega inimene. Täna ei kujutaks enam ette, et teda meie tiimis ei oleks.“

Tulge osalema!

Eesti Ööjooksu korraldajad ootavad oma sündmustele igas vanuses liikumissõpru. Ürituste valik on lai ja toimumiskohad põnevad. Soodsaim registreerimine kõikidele võistlustele on võimalik kuni 25. maini. Osalemiseks ei pea tingimata jooksma – soojalt teretulnud on ka jalutajad ja kepikõndijad.

Vaata kalendrit siit.

PS! Ühtse särgi kandmine on kohustuslik Rakveres ja Ülemistes.

Kes ise rajale minna ei soovi, aga tahab panustada vabatahtlikuna, siis võib korraldajatega ühendust võtta e-posti teel: [email protected]

Tublid vabatahtlikud on tiimi alati oodatud!

Tekst: Kärt Radik
Fotod: Grete Veedla, Günther Küttis, Ivar Hütt, Kaupo Kütt, Kaido Kabral

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Spaldingu kodused kossuplatsid pakuvad liikumisrõõmu igal tasemel mängijatele

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus