Õigesti valitud treeningjalatsid annavad treeningule lisaväärtust ja aitavad kiiremini tulemusi saavutada | Sportland Magazine

Jaga „Õigesti valitud treeningjalatsid annavad treeningule lisaväärtust ja aitavad kiiremini tulemusi saavutada“

Õigesti valitud treeningjalatsid annavad treeningule lisaväärtust ja aitavad kiiremini tulemusi saavutada

Sügise hakul täituvad trennisaalid taas inimestega, kes tahavad sporti teha ja paremasse vormi saada. Et aga treeningutest võimalikult palju kasu lõigata, tuleb trenni teha õiges varustuses. Võtmerolli mängivad siinkohal õigesti valitud treeningjalatsid.

Treeningjalatsid on spetsiaalselt disainitud jalanõud eri treeningute ja spordialade jaoks. Need on mõeldud pakkuma mugavust, toetust ja stabiilsust. MyFitnessi jõusaali- ja personaaltreeningute juht Kadri Paat selgitab, et üldiselt peetakse treeningjalatsite all silmas kardiotreeningute, jõutreeningute, rühmatreeningute, CrossFiti ja muude sarnaste tegevuste jaoks mõeldud jalanõusid. Nende peamine erinevus jooksu- või vabaaja tossudest seisneb funktsioonis ja disainis. „Kui näiteks vabaaja tossud on igapäevaseks kandmiseks ja jooksutossud on valmistatud spetsiaalselt jooksmiseks, siis treeningjalatsid on disainitud toetama erinevaid treeningstiile ja -vajadusi. Treeningjalatsite tallad on reeglina veidi kõvemad kui jooksutossude omad, et pakkuda lisastabiilsust jõutreeningu ja muude sarnaste harjutuste jaoks,“ räägib Kadri.

Märksõnadeks tugev toestus ja vigastuste vältimine

NikeKuna jooksujalats on mõeldud vaid otse liikumiseks, siis toestab see jalga ka täpselt nii palju, kui selleks vaja ehk toestussüsteem asub jalatsi keskel. Treeningjalatsi puhul on toestust aga laiemalt, lausa kannast päkani, et erinevaid harjutusi tehes jalg paigal püsiks.

Treeningjalatsi valik sõltub muuhulgas sellest, millist treeningut inimene spordisaalis tegemas käib. Rühmatreeningu jaoks võiks valida jalanõu, mis on kerge ja painduv, kuid pakub samal ajal piisavalt tuge ja haarduvust ega ole põrandal libe. Jõusaalis on aga sageli vaja teha liigutusi, mis nõuavad suurt stabiilsust, näiteks raskuste tõstmine ja spetsiifiliste harjutuste tegemine. Seetõttu peaks jõusaalijalats olema piisavalt jäik ja tugeva tallaga, et pakkuda jalgadele täielikku tuge ja vältida liigset paindumist.

Treeningjalatsi üks olulisemaid ülesandeid on vigastuste vältimine. Valesti valitud jalatsiga harjutusi tehes võib trenn põhjustada põrutusi, nihestusi ja liigeseprobleeme. Üks sagedasemaid vigastuste põhjuseid on jalatsite ebapiisav tugi. „Mõni treenija armastab küll käia jõusaalis vabaaja jalanõuga, kuid eelistada võiks ikkagi spetsiaalselt jõutreeningu jaoks disainitud jalatseid, mille puhul on tootjad fookuse pannud just sellele, et jõutreeningut oleks mugav, hea ja ohutu teha,” ütleb Kadri.

MILLINE MUDEL VALIDA

NikeTreener toob välja, et sobiva treeningjalatsi valimisel tuleks kindlasti arvestada ka jala eripäradega. Kui teatud tüüpi treeningud nõuavad rohkem jalatuge või talla pehmendust, tuleks otsida sellele vastavat jalatsit.

Paljugi on seotud inimese enda harjumustega ja sellega, millega ta end kõige mugavamalt tunneb. „Mõni inimene soovib pehmema tallaga jalatsit, teine eelistab kõvema tallaga mudelit. Ei saa otseselt öelda, et kindlasti peaks eelistama ühte teisele, kui kandja ise tunneb end teatud tüüpi jalatsit kandes mugavamalt,” räägib Kadri.

Nike Zoom Bella 6

Jõusaalijalatsid Nike Zoom Bella 6 on saanud uuenduse käigus ruumikama ninaosa ning tänu sellele peaks sobima rohkematele jalatüüpidele. Zoom Bella 6 on disainitud nõnda, et toetada jõusaalis raskeid tõsteid ja plahvatuslikku liikumist. Tallas kasutatud Zoom Air tehnoloogia lisab piisavalt vetruvust igasse sammu. Pealse osa on valmistatud pehmest, kergest ja hästi hingavast võrkkangast.

Nike Bella Trainer

Nike Metcon 8

Jõusaalijalatsid Nike Metcon 8 on loodud selliselt, et nendega oleks mugav teha erinevaid jõusaali- ja CrossFiti harjutusi. Lisaks stabiilsele tallale on jalatsitel tihedalt jalavõlvi ümbritsev ja hästi haakuv kummist tald, mis võimaldab kergemini sooritada mitmesuguseid spetsiifilisi harjutusi, näiteks ronida mööda köit. Nike React vahuga polsterdatud tald on kerge ja vetruv, mis lubab jõusaalis mugavamalt teha ka kardioharjutusi. Tänu Nike Metcon 8 hingavale pealismaterjalile ei hakka jalad treeningul higistama ja saavad vabalt hingata.

Nike Metcon 9 M

 

Nike Zoom Super Rep 4

Nike Zoom Super Rep 4 on loodud intervalltreeningute jaoks. Need jalatsid pakuvad tugevat mitmesuunalist toestust, aga samas soodustavad hüppamist, sest suunavad maandumisel tekkivat energiat edasi. Läbi mõeldud talladisain aitab harjutusi tehes paremini tasakaalus püsida.

Super Rep 4

Under Armour Tribase

Under Armour Tribase treeningjalatsid sobivad hästi jõusaali ja CrossFiti treeninguteks, sest istuvad tihedalt ümber jala. Vahtplastist vahetald tagab piisava pehmenduse ning kummist välistald suurepärase haarduvuse põrandapinnaga. Tänu madalale disainile on Tribase treeningjalatsites igat harjutust võimalik väga täpselt tunnetada ning saavutata maksimaalne efektiivsus.

UA Tribase

Under Armour Project Rock 5

Under Armour Project Rock 5 treeningjalatsid on väga vastupidavad ja hea toestusega. Jalatsite valmistamisel on kasutatud võrkkoes kangast, mis on hästi hingav ja veniva struktuuriga. See võimaldab nendega higistamata ja mugavalt sooritada erinevaid harjutusi. Tugevdatud kannaosa tagab erakordse stabiilsuse. Pehmendustega tald ja pehme sisemus lisavad mugavust.

UA Project Rock

Mida veel silmas pidada?

Treeningjalatsi suurus peaks olema selline, et jalats istuks kindlalt ja mugavalt, kuid samas ei tohiks see liiga palju pigistada. „Lõpliku otsuse saab siiski teha ainult proovides erinevaid suurusi ning leides enda jaoks sobivaima,“ sõnab Kadri.

NikeKindel on see, et õigesti valitud jalatsipaar annab treeningule lisaväärtust. Stabiilsus, hingavus, haakuvus, vastupidavus on need võtmesõnad, mis aitavad kaasa sellele, et iga trenn oleks nauditav.

Kindlasti tasub nõu pidada klienditeenindajaga, et valitud jalatsid toetaks maksimaalselt treeningeesmärke pakkudes puhast mõnu sooritusest ning vähendades vigastuste ohtu.

Tutvu treeningjalatsite valikuga Sportlandi kauplustes või e-poes.

Tekst: Pille Kalda / Merilin Piirsalu
Fotod: tootjad

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Eesti suurim rahvaspordisündmus Tallinna Maraton kutsub osa saama jooksurõõmust ja erilisest atmosfäärist

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus