Pilatesetreener Kerttu Tänav: suured teod ja muutused algavad alati väikestest sammudest | Sportland Magazine

Jaga „Pilatesetreener Kerttu Tänav: suured teod ja muutused algavad alati väikestest sammudest“

Pilatesetreener Kerttu Tänav: suured teod ja muutused algavad alati väikestest sammudest

Kerttu Tänav, endine võistlustantsija, saate „Tantsud tähtedega“ võitja ning tunnustatud pilatesetreener jagab tervisliku ja täisväärtusliku elu saladusi. Muu hulgas räägime pilatese plussidest, lükkame ümber mitmed selle spordialaga seotud eelarvamused ning uurime, kuidas Kerttu ettevõtja ja lapsevanemana energiat kogub.

Kerttu, mis teeb ühe lumise märtsipäeva täiuslikuks?

KerttuTäiusliku lumise märtsipäeva retsept on minu jaoks veidi vastuoluline – aeglane/ajatu kulgemine kellaseieritega võidu jooksmata, ent samal ajal ka aktiivne, liikuv ja meeleolukas tegutsemine.

Minu jaoks algab täiuslik päev mõnusate ärkamisjärgsete sirutustega, mille tarbeks olen juba eelmisel õhtul mati valmis rullinud. Pilatese meetodile omane sügav hingamine koos mõnusalt pehmete pingutuste ja sirutustega tagab viieliikmelise pere olmerallis minu rahu ja tasakaalu. Seejärel maitseb eriti hästi soe kohv kaerapiima ja meega.

Kogu see rutiin on eriti romantiline pimedatel sügistalvistel hommikutel, aga on ka värskendav kick-start valgematel märtsihommikutel. Ideaalse päeva juurde võiks kuuluda karastav sulps merre või jääauku ning kirsiks tordil on alati tennisemäng, tantsuminutid zumbarütmides ja/või värske õhu ring oma väikeste inimestega.

Osaled Sportlandi „Minu sport“ kampaanias. Mida see sulle andnud on?

Mul on tõeliselt hea meel, et Sportland mind kampaaniasse kutsus. Olen juba aastaid oma kogemuste põhjal ja suuresti ka pilatese abil utsitanud inimesi liikuma, otsima oma spordiala ning näitama eeskuju järelkasvule.

Sportlandi kampaania on oluliselt laiendanud minu mõtete kõlapinda ning andnud mulle võimaluse veelgi enam kõnetada, toetada, inspireerida ja motiveerida. Ma loodan südamest, et mitmekülgse kampaania abil leiavad paljud, kes omale sobivat spordiala alles otsivad, just sellise liikumisviisi, mis neile meeldib ning võib-olla ka pilatese.

Kerttu

Tegeled aktiivselt pilatesega. Räägi palun natuke oma haridusteest ja elukäigust ning sellest kuidas pilateseni jõudsid?

Minu teekond pilatesetreeneri elukutseni on olnud üpris käänuline, ent samas ka loogiline või justkui kõrgemalt poolt ettemääratud.

Lapsepõlve ja kooliaastad pühendasin võistlustantsule ning keskkooli lõpus tahtsin teha kannapöörde – astusin Tartu ülikooli õigusteaduskonda, kus lõpetasin nii bakalaureuse- kui ka magistriõpingud.

Ei läinud tegelikult kaua, kui mõistsin, et mu jalad kipuvad klaviatuuri taktis tatsuma ning minu keha siiski ei ole loodud kontoritoolil istuma. Eriti teravalt tajusin seda pärast 2007. aasta tantsusaate võitu, kui sain palju kutseid treeninguid juhendama ja esimesi treenerikoolitusi läbima. Tollal istusin juristina prestiižsetel praktikakohtadel, kuid tööpäeval ootasin särasilmil just oma õhtuseid tunde.

Iha siduda oma elu liikumisega kulmineerus, kui minu mõlemasse pöida tekkisid ülekoormusmurrud. Hoolimata suurest treeningkoormusest oli istuv eluviis toonud kaasa kaalutõusu ja stressis keha. Kui lonkasin juba pelgalt kõndides ega saanud enam oma lemmikliikumisi teha, sain aru, et tahan oma elu just liikumise ja treenimisega siduda. Vee väärtust tunneme ikka sageli siis, kui kaev on tühi, eks!

Kerttu2010. aastal läksin Stockholmi õppima ja magistritööd kirjutama ning kuidagi sattusid needsamad vigased jalad jalutama mööda Stockholmi pilatesekeskusest. Järgmisel korral proovisin juba treeninguid, esmalt ikka iseendale taastusraviks. Andsin pilatesele sõrme ning see haaras terve käe – enne, kui arugi sain, olin valuvabade jalgade ja seljaga entusiastlik õpilane, sealt edasi juba asendustreener ning siis kolm aastat täiskoormusega pilateseõpetaja Rootsi mainekaimas pilatesekeskuses, kuhu jäin esimese lapse sünnini.

Millised on pilatese suurimad plussid, kuid ka sellega seotud eelarvamused, mida ümber lükata?

Pilatesetreeningu plusse on palju. Iga trenniga teen pika pai oma luu- ja lihaskonnale, ilma ohuta seda ülekoormata või vigastada, sest treenin keha tasakaalustatult, targalt ja teadlikult. Olen 36-aastase, kolme lapse emana oma elu parimas vormis ja oma kõige mõnusamas, tugevamas ja elastsemas kehas.

Pilateses teeme kontrollitud liikuvusharjutusi, mis ka venitavad piisavalt. Lihastreeninguna kasvatab pilates jõudu, aitab kontrollida kehakaalu ning pakub tuge luudele ja liigestele. Selle abil väldin tarbetuid lihaspingeid ja -valu, liigeseprobleeme, pea- ja seljavalu. Joseph Pilates teadis, et hoides oma füüsilist keha vormis, tunneb selles end paremini ka meie meel.

Müüte, mille ümberlükkamisega pilateseõpetajad peavad tegelema, on omajagu. Kas pilates on sama mis jooga? Kas pilates on ainult naistele? Kas pilates on ainult hingamine matil? Kas pilatest tehakse vaid suure palliga? Pean tunnistama, et ma naudin väljakutset eelarvamusi ümber lükata ning vahel meeldib mulle ka ise küsimusi esitada. Kas teadsid, et pilates on juba üle-eelmisel sajandil Joseph Hubertus Pilatese loodud geniaalne treeningmetoodika, mis kandis algselt nimetust kontroloogia ning sai Pilatese nime alles pärast härra surma? Kas teadsid, et see on nõudlik lihastreening, mis loodi algselt hoopis meestele? Kas teadsid, et Joseph Pilates lõi oma meetodi, et aidata vigastatud sõdureid? Kas teadsid, et pilates kogus naiste seas populaarsust just seetõttu, et on erakordselt tõhus treening? Kas teadsid, et pilateseharjutused on vägagi au sees füsioterapeutide seas? Kas teadsid, et pilatest harrastavad maailmakuulsad tennisistid, golfarid, superstaarid ja -modellid, NBA korvpallurid, jalgpallurid ning ka mitmed edukad Eesti sportlased?

Kerttu

Kas pilatesega saab hakkama igaüks?

Kui tore, et siin on võimalus kinnitada – jah, pilates sobib kõigile, olenemata east, soost ja füüsilisest ettevalmistusest. Pilates on ühtaegu tõhus ja ka turvaline ning pädeva treeneri juhendamisel pakub see turvalist ja pehmet tuge nii alustavale treenijale kui ka tugevat väljakutset tippsportlasele.

Oled „Minu sport“ kampaanias Nike esindaja. Mis sind selle brändi juures köidab?

Minu jaoks on Nike olnud alati seotud motivatsiooni ning liikumisinspiratsiooniga. Phil Knighti raamat „Shoe Dog“ on ka üks minu lemmikraamatutest. Millist motivatsioonilaengut see pakub!

Treeningmotivatsioon on ju miski, millega vaheldumisi sõbrustame ja veidi pahuksisse läheme. Nike tunnuslause „Just do it“ on lihtsalt nii võimas ning oma ägeda varustusega tõukab see lausa iseenesest diivanilt või laua tagant püsti! Paremal juhul mitte ainult liikuma, vaid ka teisi julgeid samme ette võtma.

Milliseid tooteid soovitad pilatesetreeningul kasutada?

KerttuPilateses on kvantiteedist olulisem kvaliteet – harjutuste korduste arv on väike, ent see-eest püüame keskenduda tõeliselt puhtale ja heale sooritusele. Saamaks pilatesest maksimaalset kasu, eelistan treeningriideid, mis soosivad tugevat kerelihaste pingutust ning mida kandes saan tõepoolest iga oma keha lihast vajadusel kontrollida. Seega meeldib mulle, kui pilateseriided on ümber keha nagu teine nahk. Küll aga ei tahaks ma treeningriideid üle tähtsustada – kõige olulisem on ikka see, et iga treenija end hästi ja mugavalt tunneks.

Mis sind motiveerib ja inspireerib trenni tegema ka kiirel ja stressirohkel ajal?

Mul on kiusatus küsimuse sõnastusest kohe ka vastus formuleerida – kiire ja stressirohke aeg ise motiveerib ja inspireerib trenni tegema!

Tänaseks on minu liikumisharjumused nii juurdunud, et ma ei oskagi teisiti –  liikumiseta ei ole ma päris mina ise, ei tunne end hästi oma kehas ega ole ka tavapärase hoo ja energiaga. Piisavalt liikudes olen parem naine, ema, ettevõtja ja sõbranna. Võimalus liigutada oma käsi, jalgu või keha tervikuna on privileeg, mida ei ole kõigil. Patt oleks seda privileegi mitte kasutada.

Minu hea sõbranna ja mõttemusklitreener Kerdu Lenear on öelnud: „Muutes oma mõtteviisi, muudad oma elu!“. Ma usun siiralt , et vaid imepisike mõtteviisi muutus võib ka igaühe treening- ja terviseteekonda sootuks kergemaks, meeldivamaks ja edukamaks muuta. Kuidas oleks, kui hakkaks liikumist vaatlema kui võimalust veel erksamalt, täisväärtuslikumalt ja mitmekülgsemalt elu kogeda? Kui ei vaataks trenni kui karistust söödud koogitüki eest, vaid võimalust tagada hõlpsa vaevaga heaolutunne ja tugevam tervis?

Mina ei loe treenides enam alati kilomeetreid, samme, pulsisagedust, korduste arvu või minuteid, vaid näen kehalist aktiivsust kui naudingut ning samal ajal igapäevast normaalsust, nagu seda on näiteks magamine või hambapesu.

Kiire tööelu kõrvalt kasvatad kolme väikest last. Kuidas täidad oma tassi?

KerttuOlenevalt päevast, tujust, aastaajast või perioodist on minu tassitäitmise viisid erinevad. Mõnikord on see pikk sörkjooks hea muusika või audioraamatuga, teinekord rahulik pilates või talisuplus, vahel meeleolukas ja hommikutundidesse ulatuv tantsupidu või hoopis sügavad vestlused lähedastega, mõnikord pikk perereis kuskile kaugele ning teinekord kapseldumine maakoju. Just nii, nagu püüan hoida mitmekesisena oma liikumismenüüd, püüan hoida kirjuna ka laadimisviise – ikka enda keha kuulates ja kõhutunnet usaldades.

Mida soovitaksid inimesele, kes planeerib elus karjääri- ja suunamuutust, aga napib julgust?

Suured teod ja muutused algavad alati väikestest sammudest. Selleks, et suuremat muutust ellu viia, võiks alustada väikestest sammukestest – nii on ka julgem ning rohkem aega muutusega kohaneda. Mis oleks, kui jaotaks oma suure eesmärgi tükikesteks nagu pusle ning hakkaks siis samm-haaval eesmärgi poole liikuma?

Tekst: Ingrid Eomois
Fotod: Iti-Pätrik Järve

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Rammumees Ervin Toots: minu eesmärk on saada maailma tugevaimaks meheks

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus