Pille-Riin Toomsalu: olulised pole vorm ja numbrid, vaid enesetunne ja elukvaliteet | Sportland Magazine

Jaga „Pille-Riin Toomsalu: olulised pole vorm ja numbrid, vaid enesetunne ja elukvaliteet“

Pille-Riin Toomsalu: olulised pole vorm ja numbrid, vaid enesetunne ja elukvaliteet

Treener Pille-Riin Toomsalu (30) on eluaeg sportlik olnud ning on seda meelt, et spordiga tegelemine aitab ka teistes eluvaldkondades edukam olla. Noore emana kodus olles on ta hakanud aina rohkem huvi tundma just rasedate ja värskete emmede treeningute vastu.

Pille-Riin oli väga sportlik laps, kes juba lasteaias nautis spordipäevi ja võistlusi. Kergejõustiku trennis hakkas ta käima 1. klassis ning tegeles sellega keskkooli lõpuni, spetsialiseerudes seitsmevõistlusele ja tõkkejooksule ning saavutades väga häid tulemusi.

Spordipisik istus noores naises nii tugevasti sees, et ta otsustas sellega siduda ka oma ülejäänud elu. Loomulik asjade kulg viis neiu Tartu Ülikooli kehakultuuriteaduskonda. „Juba ülikoolis kutsuti mind trenne andma. Kuna olin valinud kergejõustikule lisaks veespordieriala, siis esimesena hakkasin lastele ujumistreeninguid andma,“ räägib Pille-Riin.

„Kui tulin Tallinnasse, tegutsesin mitmel rindel – töötasin koolis ja olin ujumistreener. Samal ajal pĂĽĂĽdsin ennast vormis hoida, käisin jõusaalis ja täiendasin erialaliselt. Hiljem töötasin treenerina jõusaalis (personaaltreeningud), treenerina ujulas (lapsed ja täiskasvanud), lisaks veel ĂĽrituste korraldamise valdkonnas. Võib öelda, et mul oli korraga mitu täiskohaga tööd. Mõnda aega jaksab sedasi, aga kaua ei soovita, kuigi kogemuse mõttes oli see mulle väga hea aeg,“ leiab Pille-Riin.

Pille-Riin Toomsalu

Areng toimub pidevalt

Aja võttis naine töö mõttes maha veidi enam kui aasta tagasi emaks saades, aga sportimises suurt pausi ei teinud. „Praegu teen trenni siis, kui selleks võimalus avaneb. Kodus on vajalikud vahendid olemas ning mõnus jõutreening tegemata kindlasti ei jää. Teen kasvõi 20 minutit, kui rohkem aega pole,“ ütleb ta.

Rasedus ja aasta poeg Logani seltsis on pannud aga Pille-Riini huvituma just lapseootel naiste ja noorte emmede treeningutest ning nüüd sätib ta end vaikselt tagasi töölainele. Näiteks oktoobrist lähevad tema juhendamisel käima emmede ja beebide trennid. „Mul on naistele nii palju öelda ja edasi anda, sest olen ise (treenerina) raseduse läbi teinud ja ennast sel ajal teadlikult jälginud. Uurisin, lugesin palju ja töötasin enda kallal terve raseduse ja aasta pärast sünnitust. Usun, et saan aidata neid, kel abi vaja,“ leiab treener.

Kuigi ta on põhjalikult tegelenud lapseootuse ja noorte emade trenni- ja terviseteemadega ning tahab teistele oma kogemustele toetudes abiks olla, ei soovi ta piirduda ainult selle valdkonnaga. „Minu personaaltreeningule on oodatud kõik, sest mulle meeldib vaheldus ja mitmekülgsus, siis arenen ka mina ja olen pidevas energias,“ kinnitab ta.

Pille-Riin Toomsalu

Rasedus pole põhjus trenn pooleli jätta

Paljud sportlikud naised võivad lapseootele jäädes hakata treeninguid pelgama, kuid Pille-Riini sõnul ei ole selleks enamasti põhjust. „Kui enesetunne lubab ning vastunäidustused puuduvad, siis jätka kõigega. Kõhu kasvades annab keha juba ise märku, kui palju ja mida teha,“ arvab treener.

Tema meelest on eriti oluline raseduse ajal läbi vaagnapõhjalihaste ja diafragma harjutuste tegeleda oma kehatüvega. „Nimetame seda sügavaks kehatüve aktiveerimiseks, millega justkui kallistame kõhubeebit. See on ka üks peamisi võtmeid sünnitusest kiiremaks taastumiseks. Hingamise harjutamine läbi sügava kehatüve aktiveerimise aitab ka sünnitust paremini juhtida ja tunnetada,“ usub Pille-Riin.

Ta soovitab rasedana aktiivsema eluviisi poole pöörduda ka nendel, kes varem pole trenniga suured sõbrad olnud. „Ma ei pea silmas, et järsku alustada kõrge intensiivsusega, vaid seda, et muudad elustiili aktiivsemaks – jalutuskäigud, jooga, vesiaeroobika jne,“ loetleb Pille-Riin.

Ta usub, et raseduseaegne aktiivsus annab energiat ja hea tuju, aitab ainevahetust korras hoida ja suurte kehaliste muutustega paremini toime tulla. Samuti aitab see sünnitusel paremini vastu pidada. „Sealjuures tuleks ka toidulaud selle pilguga üle vaadata, et ülekaalus oleks tervislikud valikud. Vähene liikumine võib soosida kiiremat kaalutõusu ja raskemat rasedust, just seetõttu on vaja olla liikuv ja rõõmus,“ kinnitab ta.

Pille-Riin Toomsalu

Keha on hoolitsuse eest tänulik

Noored emad, eriti need, kes on saanud esimese lapse, jätavad ajapuudusel sageli enda eest hoolitsemise unarusse. Mõistlik oleks aga leida päevas kas või pool tundi enda jaoks. „Keha ja vaim tuleb hoida erksana. Naise keha on imeline ning see on hämmastav, milleks me võimelised oleme ja milliseid muutusi meie keha lühikese aja jooksul suudab läbi teha. Vastuteenena peaksime keha tänama hoides lihased töös. Piltlikult võrreldes, kui vedru on elastne ja liikuv, siis ta tõmbub kenasti kokku tagasi, kui aga jäik ja välja veninud, siis läheb hulk tööd, et see taas toimivaks saada,“ toob Pille-Riin välja.

Noore ema jaoks on väga oluline tugivõrgustik. „Tuleb usaldada meest, mehe vanemaid, ema, tädi, miks mitte sõbrannat. Kui usaldad, siis just nemad on esimesed, kes aitavad ja annavad sulle võimalusi oma ajaks. See abi on väga oluline!“ teab ta võtit, mis aitab endale aega leida.

Pille-Riin Toomsalu

Trenni peab tegema vastavalt võimekusele

Kuna emaks saamine toob kaasa suuri muutusi kehas, mis sageli võib viia enesehinnangu languse ja muude probleemideni, siis nende vältimiseks tasub juba enne rasedaks jäämist alustada aktiivsema eluviisiga. Vajadusel saab alati leida treeneri, kellelt nõu küsida. „Oluline on see, kuidas me end oma kehas tunneme. Koormus tuleb valida vastavalt enda, mitte kellegi teise võimekusele. Pigem alati alustada kõige madalamalt, et siis samm-sammult areneda, koormusega kohaneda ja seda tõsta,“ rõhutab Pille-Riin.

Treener usub, et treening annab rohkem energiat kui võtab ning tänu sellele oleme tugevamad, suudame rohkem teha ja taluda, lapsega mängida, tassida, taga ajada jne. „Olulised polegi vorm ja numbrid, vaid enesetunne ja elukvaliteet, jõudlus ja enesekindlus. Me ei tohi jääda ainult ema rolli, tuleb säilitada ka see naine, kes me olime ja oleme edasi,“ arvab ta.

Teisi inspireerides

Pille-Riin ei ole lapsega kodus olles väga aktiivselt treeninguid andnud, kuid on jaganud trenni- ja toitumissoovitusi ning enda igapäevaseid tegemisi Instagrami vahendusel. Ta teab, et ka sedaviisi on võimalik teisi motiveerida, sest seda näitab jälgijate tagasiside. „Tagasiside on ülimalt positiivne. Suur rõõm on teada, et kellelegi on motivatsiooniks ja inspiratsiooniks minu igapäeva sõnumid ja tegevused/liikumine,“ lausub ta. Samas tahab Pille-Riin kummutada arvamuse, nagu tuleks talle kõik väga kergelt kätte. „Kergesti võib tunduda, et minul on väga lihtne, kuid tegelikkuses näen ka mina vaeva, et leida aega ja olla see, kes ma olen. Emaks olemine on maailma parim, aga ei tohi unustada, et olen ka naine,“ on ta veendunud.

Tekst: Merilin Piirsalu

Fotod: Ksenia Gureeva

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Helena Mikk: rahvaspordiĂĽritustelt saan kirjeldamatu emotsiooni

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus