Profid avaldavad saladuse: nende jalanõudega oled discgolf’is edukas | Sportland Magazine

Jaga „Profid avaldavad saladuse: nende jalanõudega oled discgolf’is edukas“

Profid avaldavad saladuse: nende jalanõudega oled discgolf’is edukas

Enne discgolf’i-rajale minekut tasub valida ka sobivad jalanõud, sest mängu edu võib sõltuda just nendest. Uurisime, mida head on spordivarustuse turult leidnud Kristin Tattar, Albert Tamm ja Anthony Enden, kes on oma aktiivse elu pühendanud just sellele alale.

Kristin Tattar
Kristin Tattar

Eesti edukaim discgolf’i-mängija Kristin Tattar jälgib jalanõusid valides nii tallamustrit kui ka disaini. „Õige jalats peab olema vastupidav ja toetama jalga eri liigutuste ja asendite puhul. Lisaks on minu jaoks oluline, et see riietusega sobituks. Üldjuhul sirutub käsi pigem värviliste jalatsite suunas,” räägib Kristin. Praegu on tema kapis mänguootel seitse paari jalavarje.

„Võistlustele sõites pakin tavaliselt kaasa kuni neli paari tosse, millest ühed peavad olema kindlasti sügavama tallamustriga ehk parema haakuvusega.”

Valik on lai

Brändidest teeb Kristin praegu koostööd Nikega. „Mudelitest on peamises kasutuses Air ZM Pegasus, Pegasus Trail ja Juniper Trail. Varem olen kandnud ka Salomoni ja Adidase jalatseid. Sportlandi poodides on väga lai valik jooksu- ja matkajalatseid kõikvõimalikeks ilmastikuoludeks ja rajatingimusteks,” soovitab ta parima nõu saamiseks seada sammud mõnesse lähedal asuvasse kauplusse.

Profimängija ja discgolf’i-filosoofia täiuslik valdaja Albert Tamm eelistab Adidas Terrexi mudeleid, mis pole teda siiani mitte üheski olukorras hätta jätnud. „Vihmase ilma jaoks on parimad natuke suurema mustriga Gore-Texi kangamembraaniga jalanõud, mis hoiavad jalad kindlalt maas ja kuivad. Korraga on mul kasutuses kolm paari jalatseid, millest kaks on mõeldud ilusa ilmaga mängimiseks.”

Albert Tamm
Albert Tamm

Ka Alberti jaoks on tallamuster jalanõu valikul üks kõige olulisem kriteerium. „Pisut sügavam muster tagab hea pidavuse nii murul kui ka tiialal,” rõhutab ta.

Selle „õige” leidmine võib olla tõeline katsumus

Seiklejahingega sportlane Anthony Enden on discgolf’i-maailma uusimate trendidega põhjalikult kursis. Tema on kettaid korvi loopinud nii ketsides, jooksutossudes kui ka tõsisemates matkajalatsites. „Minu valikust on tõesti väga palju variante läbi käinud ja viimase aja kõige põnevamaks uueks avastuseks on Vans Ultrarange Exo Se. Varem olen korduvalt ribadeks kandnud maastikule mõeldud Nike Wildhorse’i tossupaare, mis on väga vastupidavad ja mugavad, kuid kahjuks pole ma neid viimastel aastatel enam poodidest leidnud.”

Anthony Enden
Anthony Enden

„Õige jalanõu on mugav ja kvaliteetsest materjalist! Nii mõnigi jooksujalats on leidnud oma kiire lõpu, kuna välismaterjalid ei ole tugevad ega mõeldud suurte jõudude all tehtavateks külgsuunalisteks liikumisteks, mis on discgolf’ile omased.”

Ootamatusteks tuleb targalt valmistuda

Kristin Tattar
Kristin Tattar

Võistlustele minnes pakivad kõik mängijad üldjuhul kaasa rohkem kui ühe paari jalanõusid. Esiteks nõuab seda ilm, mis võib mängu kestel ootamatult muutuda, kuid on ette tulnud ka olukordi, kus vana hea tossupaar keset rada lihtsalt alla annab ja ära laguneb. Albert Tamm tõdeb, et ühe brändi jalatsid suutis ta läbi kulutada kõigest seitsme päevaga. Oma lemmiktosse ostab ta alati kaks paari ja kannab neid üle ühe mängu. „Sel moel jätkub ühest paarist pikemaks ajaks,” usub ta.

Kristin Tattar meenutab üht korda, kus poole mängu peal hakkas vihma sadama, ent ta polnud selleks valmistunud – tulemus kannatas. „Rada muutus ühtäkki libedaks, aga mina olin seal tavaliste jooksutossudega. Ma ei saanud enam nii tugevalt ketast visata, pidin end ootamatu libisemise eest kaitsmiseks tagasi hoidma.”

Albert Tamm
Albert Tamm

Anthony Endeni sõnul võib mõni valik saada saatuslikuks ka tervisele. „Mängisin liiga hästi haakuva tallamustriga ja see põhjustas mulle vigastuse, mille tõttu käisin tänavu ühel kergel põlve puhastaval operatsioonil.”

Universaalset lahendust discgolf’i-jalanõude turul pole. „Kui vihma korral mängib olulist rolli jalatsi hea haakuvus, siis näiteks betoonist tiialal võib sügavam tallamuster olla hoopis pinnuks silmas. Sellisel pinnasel on kõige parem mängida tossuga, millel on veidi leebem tallamuster,” toob Kristin näite.

Albert lisab: „Betoonist tiialad on iseloomulikud USA radadele, Euroopas kasutatakse üldjuhul rohkem kunstmuru. Sestap näebki siin inimestel enamasti jalas igasuguseid matkajalatseid.”

Hea varustus on oluline!

Anthony Enden
Anthony Enden

Anthony võtab teema kokku lihtsa tõdemusega: „Kui tahad endast spordirajal maksimumi anda, siis on varustuse ülesanne sind selles toetada. Ma tahan end tunda võimalikult mugavalt ja keskenduda mängule, mitte mõelda torkivale särgile, lühikeseks jäänud pükstele või ebamugavatele jalanõudele.”

 

Tekst: Marta Vasarik
Fotod: Kevin Huver, Remi Fady Punak, Kristiine Miilen, Kristjan Noormets

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Birgit Vider: discgolf hakkas mulle kohe meeldima

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus