Rally Estonia pealtvaatajate ala Leigol saab esimest korda kogu oma energia taastuvenergiast | Sportland Magazine

Jaga „Rally Estonia pealtvaatajate ala Leigol saab esimest korda kogu oma energia taastuvenergiast“

Rally Estonia pealtvaatajate ala Leigol saab esimest korda kogu oma energia taastuvenergiast

Rally Estonia korraldajate üks peamisi eesmärke on keskkonnasõbralikkus. Iga väike või suur rohetegu viib sihikindlate sammudega süsinikuneutraalsema tuleviku suunas. Kuidas päikesepaneelide abil terve pealtvaatajate ala ära toita, sellest rääkisime Solarstone’i meeskonna tegevjuhi Silver Aedniku ja turundusjuhi Maiko Kiisiga.

15.–18. juulini kestva Rally Estonia meeskonna ja Solarstone’i koostöö sai alguse kaks kuud enne meie koduse ralli tippsündmust. „Rally Estonia andis meile unikaalse võimaluse pakkuda taastuvenergia lahendusega mõnel rallietapil tehnilist tuge ja kohalikku melu,“ ütles Silver, kelle sõnul haaras nende meeskond võimalusest kohe kinni.

SolarStone

Päike toob elektri Rally Estonia õuele – uudne võrguvaba off-grid-konteiner

Koostöö alguseks on välja valitud pealtvaatajate ala Leigol, mis on ilmselt üks ilusaima maastikuga etappe võistluse programmis. „Üsna kiiresti tekkis ideest konkreetne plaan. Peagi valmis meil off-grid-demokonteiner, mida kasutame just Rally Estonia Leigo etapil,“ selgitab Solarstone’i turundusjuht. Konteiner peidab terviklikku tehnilist lahendust: kolm 15 kWh akut, kolm inverterit ja integreeritud päikesepaneelid. Võimalikult suure koguse päikeseenergia kogumiseks kohandati konteineri seinad volditavateks lisakatusteks.

Esialgsele plaanile – Sportlandi pop-up poe energiaga varustamine, mis töötab 100% taastuvenergial – tekkis juurde mõte toita päikeseenergiaga ka tervet toitlustusala. Selleks tekitati juurde multifunktsionaalsed varjualused, kus inimesed saavad kuumal suvepäeval nii varju kui ka jahutust ja vajadusel telefoni laadida. Samuti saavad kohapeal uudishimulikud küsida tehniliste lahenduste ja võimaluste kohta, mida päikesepaneelid pakuvad. „Ralli külastaja näeb seda, mis on katusel. Mis sellest edasi saab, kuhu lähevad juhtmed, mis ülesannet täidab inverter ja kui kaua suudab üks võrguvaba konteiner üle tuhande pealtvaataja mugavust sellisel suurüritusel tagada? Nendele küsimustele vastame Leigol hea meelega. Pealtvaatajate jaoks on kohapeal kasutatav elekter tasuta,“ julgustavad Maiko ja Silver inimesi uurima.

Sportland

Rallimaailm muutub rohelisemaks

„Rohelise mõtteviisi juurutamine on kõigile pooltele südamelähedane ja oleme esimesest koostööprojektist elevil. Kolme osalise koostöös suutsime päris ruttu välja töötada täiesti uue lahenduse, millest sünnivad juba uued päikeseenergial toimivad terviklahendused,“ on Maiko ise ka väga põnevil. Koostöös ralli korraldajatega on seatud ambitsioonikas plaan varustada pealtvaatajate alad tulevikus ainult rohelise energiaga. Leigo etapp on esimene samm suuremas plaanis: juurutada rallimaailmas taastuvenergiat.

„Leigo mõnusat atmosfääri ei tohiks rikkuda suurte ja lärmakate diiselgeneraatoritega. Roheenergia pakub nii korraldajatele kui ka pealtvaatajatele kindlasti lisaväärtust,“ nimetab Maiko esimese põhjuse, miks valiti demoks just see piirkond. Kaks rallietappi, mis Leigot läbivad, toimuvad reedel, 16. juulil.

„Meil on kokku üle 50 unikaalse pealtvaatajate ala. Päikesepaneelide kasutamisega astume ühe ilusa sammu edasi ja alustame just Leigo etapist. See on oluline meie, aga ka rahvusvahelise autospordiliidu FIA jaoks,“ on peakorraldaja Urmo Aava rahul.

Sportland

Mis saab siis, kui päikest ei ole?

Praegu, kui Eesti on sattunud tõelisse troopikavööndisse, peab olema valmis ka ootamatusteks. Mis saab, kui tõesti juhtub nii, et päikesepaiste asendub laussajuga? „Õigustatud küsimus, kuna me võtsime suure vastutuse, lubades kogu toitlustusala elektrienergiaga varustada. Riskide maandamiseks võtame siiski kaasa vaikse diiselgeneraatori, mis aitab hädast välja, kui pilvise ilma korral ei saa päikeseenergiast soovitud võimsust. Aga seda kasutame tõesti viimase õlekõrrena,“ selgitab Maiko valikuid.

Leigo reedestele etappidele pääseb üle 1200 pealtvaataja. „Rallisõber, kes ostab külma õlle või karastusjoogi, teadku, et see on jahedana hoitud tänu päikesepaneelidest toodetud roheenergiale,“ naerab Maiko.

Uudne lahendus: päikesepaneelid katusel

SolarStoneEhitisintegreeritud päikesepaneelide terviklahendustele keskendunud Solarstone’i eeliseks on see, et enam ei pea päikesepaneele paigaldama katuse peale, vaid need ise annavad katusele selle tavapärase funktsionaalsuse. Tänu sellele ei vaja uusehitis, renoveeritav maja või ka varjualune päikesepaneelide paigalduseks eraldi traditsioonilist katusekatet ega paneelikandureid.

Solarstone’i tootevalikus on nii laineliste kui ka siledate kivikatustega ĂĽhilduvaid päikesepaneele, mis sobituvad ideaalselt betoonist ja savist katusekividega. Lisaks on valikus mooduleid valtskatusetele. Kõige uuema lahendusena pakub Solarstone täiskatuse lahendust. See tähendab, et kogu katusepind kaetakse efektiivsete paneelide ja passiivmoodulitega – need pannakse sinna, kuhu paneele paigaldada ei ole võimalik.

Kogu Rally Estonia meeskond on väga uuendusmeelne, kui asi puudutab uusi keskkonnastrateegiaid. Nende missioon „Flat out to a green future!“ ühtib ka Solarstone’i põhimõtetega. „Sageli öeldakse, et Eesti on ideaalne katsepolügoon, kus uudseid lahendusi järele proovida. Meie kogemus kinnitab seda. Rally Estonia puhul on näha, et aastatepikkune töö ei ole jäänud rahvusvahelises plaanis märkamata. See aga on taganud, et ralli toimub Eesti teedel ka tulevikus. Samamoodi on Solarstone’i järjepidev tootearendus ja innovatsioon viinud ettevõtte kodust välja suurtele eksporditurgudele,“ tõmbas Maiko teema kokku.

Rally Estonia

Kohtumiseni Rally Estonial!

Tekst: Kärt Radik

Fotod: SolarStone, Silver Gutmann

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Sarnased postitused

Järgmine postitus:

Surf surfisuvi

Edasi skrollides kuvatakse järgmine postitus